Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
21 Temmuz 2020 18:08

Harbiye Gecceleri Başlasın!

Daha geçen yıla kadar yaz aylarının en gözde mekanı Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde kimin konserine giderim, aman kaçırmayayım derken 2020'de evden çıkarken dikkat edelim diyerek Covid-19’a dikkatlerle dolu bir yaz mevsimini yaşıyoruz. Değil konser yan yana gelmek bile biraz dikkat istiyor, eğlenceyi bir yana bırakıp hayatın da yaşanması ve döngünün dönüyor olması gerek.

Her yönden vasat geçen 2020 yazında ilk konserim Haziran sonunda Yenikapı’da Kerki Solfej’in organize ettiği Park Et Seyret formatında Kenan Doğulu olmuştu. Hijyen, kontrol ve organizasyon açısından oldukça başarılı geçen konserler devam ediyor. 11 Temmuz Aqua Florya konser alanında Hayal Kahvesi organizasyonunda gerçekleşen Buray konseri ise gerçekten mükemmeldi. Alana girdiğimde burası dolar mı diye düşünürken konser başlama saatinde mekan dolup taşarken sosyal mesafe kuralına göre başlayan açıkhava konserinde Buray şarkıları ile adeta geçen 4 ayın çilesini unuttuk, her zaman giydiği kırmızı ayakkabıları ile sahnede tebessümü coşkuya çevirdi desem, bildiğimiz o güzel şarkıları yanında repertuarına yeni eklediği şarkıları sahnesine neşe kattı, bu arada Ersay Üner imzalı yeni teklisi ‘ Deli Kız ‘ 2020 yazının hitlerinden olacak gibi. 17 Temmuz da gerçekleşen Yaşar konserinden sonra 24 Temmuz da Emir Can İğrek, 25 Temmuz da Cey’lan Ertem sahne alacak.


Ve sonunda karar verildi, sosyal mesafe kurallarına uyulup seyircisi sayısının azaltılacağı bir sayı ile Harbiye Açıkhava Konserleri Bayhan Production organizasyonu ile 23 Temmuz akşamı Koray Avcı konseri ile başlıyor. Hemen akabinde,
24-26 Temmuz Yıldız Tilbe,
25 Temmuz – Deniz Seki
27 Temmuz – Berkay
05 Ağustos - Simge Sağın
07 Ağustos – Mehmet Erdem & Aşkın Nur Yengi
29 Ağustos - Sinan Özen
30 Ağustos – Linet
31 Ağustos – Teoman


Mış Mış, Üzülmedin mi, Yankı, Ben Bazen, Prens ve Prenses , Öpücem, Yalnız Başına ve As As Bayrakları ile dijital ortamda 100 milyonu geçen izlenme oranına erişen Simge Sağın 5 Ağustos gecesi ilk defa çıkacağı Harbiye Açıkhava Tiyatrosu için hazırladığı ve çalışmaları devam eden show’u ile adından uzun süre söz ettirecek gibi. Devamı gelecek tabii ki bu konserlerin BKM konserleri daha takvimini açıklamadı ama Eylül başı başlıyor gibi, bu yaz da Tarkan cephesinde pek ses yok, hiç de belli olmaz, Covid-19 bulut olur giderde, güzel günlerde yeniden konserlere devam ederiz.

Bu haberi yazarken son dakika da Kerki Solfej Organizasyonun Harbiye Açıkhava da Ağustos ayında gerçekleşecek konser takvimi de belli oldu .
18 Ağustos - Sertab Erener,
22 Ağustos- Mabel Matiz,
23 Ağustos – Ayta Sözeri,
25 Ağustos – Erol Evgin konser geceleri olacak Harbiye’de.

Şehrin Caz Hali 30.yaşında !

Bu yıl 8 Ekim- 18 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek Akbank Caz Festivali, Türk caz müziğini ve müzisyenlerini destekleyen, bugüne kadar 5.000’in üzerinde uluslararası ve Türk caz sanatçısını ağırlayan ve caz müziğinin yeni nesillere aktarılması için 30 yılda 773 konser, 1000 atölye ve 100’ün üzerinde söyleşi ile 500.000’ün üzerinde izleyiciye ulaşan Akbank Caz Festivali, 30. yılında özel bir albüm sunmaya hazırlanıyor.

“Şehrin caz hali” ile anılan Akbank Caz Festivali, bu albümde Türkiye’nin önde gelen 30 caz müzisyeninin festivale, şehre ve bu döneme dair duygu veya düşüncelerinden ilham alarak hazırladığı özgün eserlere yer verecek. Türk Cazı‘nı destekleyecek ve bir arşiv eseri niteliğinde olacak bu albüm, plak formatında ve dijital olarak Ekim ayında yayımlanacak.

Aynı zamanda bir arşiv niteliği taşıyacak bu özel albüm ile birlikte Türk Caz’ının 30 farklı müzisyen ve grubunun stüdyo çalışmalarının ve mini röportajların yer aldığı bir belgesel de çekilecek.
Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif iş birliğiyle gerçekleştirilecek 30. Akbank Caz Festivali albüm çalışmasında festivalin 30 senelik geçmişinde performans sergilemiş isimlerin yer alması planlanıyor.

‘45 Derece’ ile dünyada...

Başarılı Halkla İlişkilerci ve PR’cı Batuhan Özkardeşler, yaptığı kaliteli işler ile dikkat çekiyor, TV8 İstihbarat Müdürlüğü görevinden sonra Edis, Emre Kaya, Yelda Kırçuval, Ömür Gedik gibi birçok popüler isimin danışmanlığını da yaparken şimdilerde ise Özkardeşler kendi kurduğu ve Mina Production ile geliştirdiği ‘ Yapay Zeka ‘, sosyal medyaya farklı boyutlar taşıdı. Djitalde şarkı dağıtım işine başladı.


İlk prodüktörlük deneyimi olarak Doruk Sülkü’nün ’45 Derece’ ismini verdiği rap teklisiyle 249 ülkede, 17 platformda Mina Production etiketiyle aynı anda yayına girdi. Pek yakında yepyeni isimlerinde dijital dağıtımına başlayacak olan Mina Production bu işin öncülerinden olmanın heyecanını taşıyor.


Kaan Sekban’ın yeni kitabı öncesi !

Kaan Sekban İnkilap Kitabevi’nden çıkacak yeni kitabı öncesi geçtiğimiz yıllarda satış çıkardığı kitabı ile yeniden gündemde….

Sahnelerin kibar ve eğlenceli yüzü, eski beyaz yakalı Kaan Sekban, sahne gösterilerini aratmayan muzip kitabı Tebrikler Kovuldunuz’un yeni baskısıyla İnkılâp Kitabevi’den çıkardığı sevilen kitabı ile üniversite yıllarından başlayarak plaza deneyimini, gemileri yakıp istifa edişini, ilk talk-show’unu ve ilk sahne deneyimini anlatan Sekban, yeni kitabının hazırlıklarını da sürdürüyor.

Kaan Sekban’ın çok satan ve yayınlandığı yıl, Yılın En İyi İK-Yönetim-Liderlik Kitabı ödülünü kazanan otobiyografik kitabı Tebrikler Kovuldunuz, yeni kapak tasarımı ve İnkılâp Kitabevi etiketli yeni baskısıyla yeniden okurlarla buluştu.
10 yıl boyunca kurumsal hayatta bir plaza insanı olarak çalıştıktan sonra beyaz yakalı hayata veda eden Kaan Sekban, stand-up gösterilerinde adeta kahkaha tufanı yaratıyor. Sahne gösterilerini aratmayan kitabı Tebrikler Kovuldunuz’da da Sekban, hem beyaz yakalı dünyasından komedyenliğe uzanan serüvenini hem de plaza hayatının perde arkasını anlatırken okurlara bol kahkaha vaat ediyor.

İlk gençlik yıllarında bankacılık ve plaza dünyasının hayaliyle yanıp tutuşan bir genç... Bulduğu ilk fırsatta kendini bir bankanın çağrı merkezinin kapısından içeri atıverir. Bu dünyada aldığı ilk ödül, gofret ve meyve suyudur. O bununla yetinmez elbet, iflah olmaz bir ödül avcısıdır. Bu azimli ofis kahramanı, hayallerinin peşinden koşmaya başlar. Dört tarafı, onu en yükseldiği anlarda bile aşağı çekip, enerjisini vampir gibi emmek için dünyaya gelmiş “dostmanlarla” doludur.

Covid -19 nedeniyle gösterilerine ara veren Sekban 28 Eylül akşamı İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosunu'nda uzun bir aradan sonra yeniden güldürmeye devam edecek.

Melis Danişmend’den konser ve kitap müjdesi !

Uzun zamandır Covid-19 nedeniyle konser veremeyen Melis Danişmend, her müzisyen gibi müzik sektörünün son yıllarda en derin çöküşünü yaşadığını ve bir sürenin daha devam edeceğini açıkladı, geçenlerde sosyal medya hesabından, Pandemi dolayısıyla en önce sanat dalları zarar gördü ve görmeye de devam ediyor, en büyük ekmek kapısı olarak nitelendiren canlı performanslarda artık büyük organziasyonlar ile kısıtlı şartlarda ve az olarak gerçekleştiriliyor. Danişmend, ‘ Ülkemiz şartlarında tamamen kendi bacağımızdan asıldığımızı, kör karanlıkta el yordamıyla, desteksiz ilerleyeceğimizi, müziğin bir sektörden ziyade eğlence ve hobi olarak görüldüğününü bu süreçte daha da berrak bir şekilde anladık ‘ dedi.

Pandemi sürecinde birçok iş kolu zarar gördü ama en çok da sanat ve eğlence sektörü grubu çalışanları halen devam eden süreçte sıkıntı yaşıyor, düşününce restarurant da çalışan garson ve tedarikçileri ve müzisyenler özellikle orkestra elemanları ve yan çalışanlarının hiçbir güvenceleri yok, Ramazan Bayramı sürecinde POPSAV Youtube üzerinden canlı yayın konserleri gerçekleştirdi ama zannetmiyorum yaraya merhem olabildiler,


Bu süreçte söz yazarı ve yorumcu birçok albümü olan aynı zamanda gazeteci Melis Danişmend uzun zamandır konser veremenin heyecanını yaşarken 26 Temmuz akşamı saat 21.30 da dijital ortamda Myopenstage.com üzerinde biletleri Biletix den satılacak bir konser organize etmiş, sanatçıya Emre Ataker piyano da, Serkan Emre Çiftçi trompet de eşlik edecek. Daha önce Harun Tekin ve Redd grubunun denediği alternatif konser modeli dikkat çekici. Bu arada Melis Danişmend’in merakla beklenen ilk kitabı yeni yılda kitapçılarda olacak.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: caner , ural , köşe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz