Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural caner@gecce.com
04 Kasım 2019 10:52

Frankfurt’ta Altın Elmalar sahiplerini buldu!

Sinema benim için bir tutku bir heyecan aslında, çocukluğumdan beri film izlemek, film üzerine tartışmak bir keyif adeta bir sevinç 2011 yılindan beri destek verdiğim 2015 yılından beri de Festival Danışmalığını yapmaya çalıştığım Frankfurt Türk Filmleri Festivali 01 Kasım Cuma gecesi Frankfurt da ödül töreni ile nihayetlendi.

Ben kapanış gecesinde 2020 yılında 20.incisi gerçekleşecek festivalde neler yaparızı düşünmeye başladım bile. Almanya’da yaşayan Hüseyin Sıtkı başkanlığında gerçekleşen Festivalin Türkiye Koordinatörü Serap Gedik, Festival Danışmanı beIN Digitürk Yerli Film ve Dizi Alım Müdürü Nurdan Sever ile İstanbul da yaptığımız çalışmaların meyvelerini geçen hafta gerçekleşen festivalde aldığımız alkışlar ile topladık. Tabii ki bunda Almanya’da yaşayan bizim gibi bu işe gönülle sahiplenen gurbetçi kardeşlerimizin emeği de mevcut.


Yine unutulmayacak anılarla ile geçen bir festival oldu bizler için.

Almanya’da yaşayan Türk asıllı sunucu Nadide Kepçe’nin keyifli sunumuyla başlayan kapanış ödül töreni, CineStar Metropolis Salonu'nda yapıldı.

Törene Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ve eşi, Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, Festival Türkiye Koordinatörü Serap Gedik, Mahmut Fazıl Coşkun, Ömür Atay, Hatice Aslan, Muhammet Uzuner, Tolga Tekin, Ekin Koç, Veysel Çelik, genç oyunculardan Ömer Filikçi, Nuriye Arı, Füsun Cibir , Gülper Özdemir yanında jüri üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.Festival kapsamında En İyi Film Ödülü “Sibel” filmine En İyi Yönetmen Ödülü Mahmut Fazıl Coşkun’a verilirken, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü ise “Anons” filmiyle Krum Rodrugez’e verildi. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü “Halef” filmindeki performansı ile Muhammet Uzuner’e, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise “Sibel” filmi ile Damla Sönmez’e verildi.

En İyi Senaryo Ödülü’nü "Kardeşler” filmi ile Ömür Atay alırken, En İyi Film Müziği Ödülü "Güvercin” filmi ile Canset Özge Can’a verildi. Türkiye’den En İyi Kısa Türk Filmi "Kefaret" filmi ile Veysel Çelik’in olurken, En İyi Alman Kısa Filmi ise “Dünya” filmi ile Erhan Doğan’ın oldu.

Sinemaseverler tarafından geçtiğimiz yıl 18.Frankfurt Türk Filmleri Festivalinde En Çok İzlenen Filmi ise “Kelebekler” oldu. Ödülü filmin başrol oyuncularından Tolga Tekin aldı.


Törenin sonuna doğru sinemaseverler 19.Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nin jüri üyelerinden şarkıcı ve besteci Murat Evgin’in sevilen şarkılarıyla adeta çoşku seli yaşandı, Murat Evgin’in gülen yüzü ile söylediği birbirinden güzel şarkılar ile gece nihayetlendi.


Dedim ya unutulmayacak anılarla dolu bir festival yaşadık diye. Festival 27 Ekim Pazar akşamı Frankfurt’un ünlü opera binası Alte Oper Frankfurt’ta tiyatro ve sinema sanatçısı Hakan Bilgin ve Nadide Kepçe’nin açılış konuşmasıyla başladı. Yaşam Boyu Başarı Ödülleri Meral Çetinkaya ve Cahit Berkay’a takdim edilirken festivalin uzun zamandır gerçekleştirdiği Unutulmayanlar bölümünde bu yıl yapımcı yönetmen Hulki Saner ve oyuncu Oya Aydoğan anıldı. Hulki Saner’e verilen Vefa Ödülü oğlu Metin Saner ve kızı Yasemin Saner’e takdim edilirken, Oya Aydoğan’ın Vefa Ödülü ise oğlu Gurur Aydoğan’a takdim edildi. Gecede Moğollar grubu sahne aldı, sahnede ‘’ Dinleyiverin Gari ‘’ şarkısı söylenirken Meral Çetinkaya, Hakan Bilgin ve Timur Acar’ın bir anda sahneye fırlayıp dans etmeleri görülmeye değer ender olaylardan biri oldu ve o alkışların sesi halen kulaklarımda.


Festivalin açılış filmi geçtiğimiz Nisan ayında vizyona giren Nihat Durak’ın yönettiği ‘’ Kapı ‘’ filmi oldu. CineStar Metropolis Sinemasında gerçekleşen gösterimden sonra filmin oyuncularından Timur Acar ve yönetmen Nihat Durak’ın halkla film ile söyleşileri epey alkış aldı, bir diğer gala da Ekin Koç’un rol adığı ‘’ Bizim İçin Şampiyon ‘’ filmiydi. Her filmde olduğu gibi gurbetçiler yanında Alman izleyicilerinde izlediği film sonunda Ekin Koç soru yağmuruna tutuldu.

CineStar Metropolis Salonunda hafta boyunca sergilenen Faruk Karaçay’ın hazırlamış olduğu ‘’ Sinema ve Karikatür ‘’ sergisi görülmeye değerdi.


Festival boyunca film ve söyleşiler yanında yaptığımız müze gezileri özellikle ressam Goethe’nin evi, Alman Film Müzesi,Diyalog Müzesi,Sanat Müzesi yanında Römerberg Meydanı, Frankfurt Katedrali, Eiserner Köprüsü benim için çok özel yerlerdi.


Konakladığımız Moxy Frankfurt’un o keyifli fuayesinde yapılan sohbetler yanında gitarı ile bizleri Türkiye’ye götüren Murat Evgin ve şarkıları ile Hatice Aslan’ın şarkılara eşlik edişi festivalin unutulmayacaklarındandı.

Asuman Dabak, Ekin Koç, Murat Evgin ve Batuhan Zümrüt ile güneşli bir Frankfurt öğleninde gezdiğimiz tekne turu ile sonbahar’ın en güzelini yaşarken Türsak Başkanı Elif Dağdeviren ile sinema sektörü muhabbetlerimiz gerçekten dinlemekten öte festivalin bizlere kattığı bilgiler oldu........

Türkiye proje ortağı Türsak Vakfı ile gerçekleşen 19. Frankfurt Türk Filmleri Festivalinde emeği geçen tüm dostlara, onlarsız olmayacağını her daim bildiğimiz sponsorlara ve festivale katılan tüm sanatçılara teşekkürler.

Biz 20.Frankfurt Türk Filmleri Festivali çalışmalarına başladık bile.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: frankfurt , mekan , yazar

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz