Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
02 Mart 2020 13:51

AMADEUS Sahnede !

Lise yıllarımda AKM de sahneleniyordu ‘AMADEUS’ şimdi ki gibi kapalı gişe idi, hiç unutmam Felsefe Öğretmenim Gülçin Hanım sınıf arkadaşlarımdan 5-6 kişiyi o muhteşem müzikali izlemeye götürünce içimde ukde kalmıştı ‘ AMADEUS ‘ . Bu sezon Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu sahneye koyunca müzikali izlemek farz oldu tabi ki.

Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğumunun 264.yılında Işıl Kasapğlu’nun başarılı rejisiyle Maslak Uniq'de sahnelenen Peter Shaffer’in yazdığı ‘ AMADEUS’u Nüvit Özdoğru çevirmiş, dekoru Hakan Dündar ve muhteşem kostümleri Nalan Alaylı hazırlamış, dekor ise Hakan Dündar imzalı, çok büyük bir kadro ile çarpıcı bir proje ‘AMADEUS ‘ son yıllarda izlediğim en iddalı müzikallerden.


Dünya müzik tarihine yön veren deha Mozart, gündelik yaşamında sıradışı karakter olarak yaşamdan hayli kopuk bir hayat tarzı sürdürmektedir. Yeteneğini dışa vurmak için ilginç bir yol seçen sanatçı, tutarsız davranışlarda bulunmayı alışkanlık haline getirmiştir. Yaşamı ile müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, yeteneğini sergilemek için gerçek üstü hareketlerde bulunur. Adeta bir "tutunamayan" profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden Salieri'yi endişelendirmektedir. Mozart’a göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Salieri, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur... Müzik konusunda güçlü bir yeteneğe sahip olan Mozart ile Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt AMADEUS, Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bir klasik adeta.


Selçuk Yöntem ve Okan Bayülgen yanında Özlem Öçalmaz, Ahmet Mark Somers, Kevork Türker, Nazlı Uğurtaş gibi özel isimler ‘ AMADEUS ‘ da. Oyunculuklar,canlı müzik ve teknik ekip ile gerçekten seyredilmeye değer başarılı bir proje.

‘ AMADEUS ‘ 9-10-11-17-18-28 -29 -30 Mart, 13-14-15-22-23-24-25-26 Nisan tarihlerinde Maslak UNIQ'de.

Sesin Resmi’ni izlemelisiniz !


İskoçyalı yazar Kıeran Hurley’in yazdığı Mehmetcan Minzioğlu’nun çevirdiği ‘Sesin Resmi ‘ adlı oyunu Mert Öner yönetiyor, DOT’un bu başarılı oyununda Esra Bezen Bilgin ve Yağızcan Konyalı sahnedeler, 17 yaşlarındaki genç ressam Arat ile 40 yaşlarında sıkıntıları olan yazar Sare’nin hikayesi ‘Sesin Resmi ‘ her iki ödüllü oyuncu da başarılı performansları ile sahnede göz dolduruyorlar.


Oyun ‘ Başkasının sesi olmak, başkasının hikayesini anlatmak sizi hikayenin sahibi yapar mı ? teorisini sorguluyor. ‘Sesin Resmi ‘ nin herkesin hikayesinden bir kesit aslında, Bu başarılı yapım 22 Mart Pazar günü matine ve suare olarak Kadıköy Oyun Atölyesi Sahnesinde kaçırmayın derim.

Sokak Hayvanları için çok özel bir gösteri ile sahnede !

Mentalist Olcay Kutluca, “3. Göz” gösterisi ile hayvanlar için 15 Mart Pazar sahnede olacak. Bu yılın en iyi şovu olmaya aday bir gösteri ile seyirciyle buluşacak, Kutluca’nın gösterisi için şimdiden heyecan sardı illüzyonist meraklılarını.

Türkiye’nin “en iyi korku sihirbazı ve en iyi mentalisti”ödülünün sahibi Olcay Kutluca, “3. Göz” gösterisi ile illüzyon meraklılarını yine cezp edecek gibi, Profilo Kültür Merkezinde gerçekleşecek gösteride ünlü sihirbaz; telepati, telekinezi, hipnoz, levitasyon ve astralseyahat gibi gösterilerle hayrette bırakırken kişilerin 3. Göz’de düşüncelerini okuyacak adeta sınırları zorlayacak.

15 Mart da ki gösterinin geliri hayvanlar için bağışlanacak. Bu özel gecede Özge Özder , Sinan Güleryüz , Elif Şadoğlu , Mansur Ark yer alacak isimler arasında.


Televizyon programları ve kültür merkezlerinde yaptığı gösterilerle tanınan mentalist, illüzyon alanında Türkiye’nin en iyisi olduğunu kanıtlayarak, 2018-2019 yıllarında “en iyi korku sihirbazı” ve “en iyi mentalist” ödüllerine layık görüldü. “3. Göz” isimli illüzyon gösterisi de,şimdiden “2020 yılının en iyi gösterisi” olmaya aday gösterildi.

Olcay Kutluca, 3. Göz gösterisi ile sınırları zorlayan mentalizm gösterileri sunarken gösteride insan zihninin derinlerine inerek, insanları düşüncelerin okunabildiğine ikna edecek. Ayrıca, gelecek hakkında tahminlerde bulunacak.Metallerin zihin gücü ile kontrol edilebildiğini; enerji ile nesnelere etki edilebildiğini kanıtlayacak olan ünlü sihirbaz, psikolojik olaylarla hipnozu birleştirerek akıl sınırlarını zorlayacak. Gösterilerine hile karıştırmayan genç illüzyonist, psikoloji ve NLP gibi tekniklerle sunduğu gösterisinde, her gösteride olduğu gibi izleyici üzerinde büyük etki bırakacak.


Tamer Deniz’in yeni şarkıları yolda !


Söz ve müziği Nezih Üçler’e ait olan ‘ Neden Yoksun Yanımda’ ile şu aralar gündemde Tamer Deniz, ilk albümünü 2008 çıkaran sanatçı yeni çıkaracağı albümü öncesi çok heyecanlı.
Bugüne kadar Pop Star Alaturka ve Pop Star Alaturka Best Of yarışmalarının her ikisinde de finale kalıp ikinci olan sanatçı, ‘ O Ses Türkiye ‘ yarışmasında da Ebru Gündeş’in takımnda başarılı performans gösteren Tamer Deniz yeni şarkısı ‘Neden Yoksun Yanımda ‘ ile İstanbul’un çeşitli semtlerinde İrem Haykır imzalı klibi ile müzik kanallarında.


Pek yakında İstanbul sahnelerinde de boy gösterecek Tamer Deniz’in yeni şarkıları da yolda........
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: CANER , URAL , KÖŞE

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz