Levent Erçetingöz
Tüm yazıları MİAMİ VİBES Levent Erçetingöz lev@gecce.com 24 Aralık 2018 12:40

Gastronomi turu!

Beyoğlu ve Taksim bölgesinde keşfedilmeyi bekleyen restaurantlar hep ilgimi çekti. Tarihi doku ve kaliteli yemekler birleşince ortaya mükemmel mekanlar çıkabiliyor. Bu hafta 1924İstanbul’a gittim ve hayran kaldım.

Bolşevik devrimi’nden kaçan Rusların, arkalarında bıraktıkları hayatı ve geleneksel lezzetlerini tekrar yaşatmak için kurdukları bu restaurant, yıllar boyunca diplomatlar, siyasetçiler, bohemler, memurlar gibi farklı kesimden pek çok insanı ağırlamış. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, dönemin ajanlarından Mata Hari, ünlü oyuncu Greta Garbo, yazar Agatha Christie ve İspanya kralı 4.Alfonso gibi pek çok tanınmış simanın müdavimi olduğu Rus restoranı, 1924 İstanbul ismi ile yeniden hayat bulmuş.


Kapıdan içeri girer girmez kendinizi 1900’lü yıllarda buluyorsunuz. Yemek sırasında devam eden otantik Rus müziği, canlı arp, piyano ve akordeon dinletileri, bu tarihi restaurant’ın atmosferini daha da güzelleştiriyor. 1924 İstanbul’un menüsü Doğu Avrupa mutfağının sevilen lezzetlerini modern yorumlarla birleştirmiş.

Ruslara özgü pancar çorbası ve piroshki, dana stragonoff, Kievsky tavuk ve portakallı ördek öne çıkan lezzetlerden. Menüsünde pek çok meze de bulunduran 1924 İstanbul tam bir “Fine Dining” şöleni.


Bunların dışında kokteylleri ile de öne çıkan mekan kendi vodkasını kendisi infuze ederek gerçek bir vodka deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Ayrıca, mekan girişinde ki sonsuza kadar rezerve olan Mustafa Kemal Atatürk’ün masasını görmek de değişik duygular içerisine sokabiliyor. Pera’da ki bu muhteşem mekanı kesinlikle öneriyorum!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İstanbul’da pek çok balıkçı var. Neredeyse her semtte pek çok balık restaurant’ına rastlamak mümkün. Size bu hafta gittiğim Calipso Fish’den bahsedeceğim.

Küçükyalı’da bulunan bu restaurant benim için İstanbul’un en iyi balık restaurantlarından biri. Benim en çok ilgimi çeken şeylerden biri, klasikleşmis balık restaurantlarından hem konsept hemde menü olarak farklı olması ve her daim yeni ve yaratıcı yemekler bulundurması ne kadar başarılı olduklarının göstergesidir.

Menüsünde 25’den fazla meze ve Ege otları bulunduran Calipso Fish İstanbul’da gördüğüm tek fine dining balık restaurantı. Mezelerden özellikle tahinli kuru börülce, tarama ve 7-8 kiloluk özel seçilmiş toriklerle hazırlanan enfes lakerda, ara sıcaklarda deniz ürünleri krep, levrek külbastı ve balık köftesi, ana yemeklerde ise taş fırında pişen kalkan tandır ve merzane benden tam puan almayı başardı.


Bunlar yetmezmiş gibi her malzemesini kendileri hazırladıkları şekersiz tatlıları büyüleyici. Geçtiğimiz senelerde üst üste aldıkları 2 adet Gecce Mekan Oscar’ına ithafen özel hazırladıkları Oscar tatlısını mutlaka denemelisiniz!

Dünyaca ünlü gastronomi platformu LaListe’de 1000 restaurant içinde bulunan 6 Türk Restaurant’tan biri olan Calipso Fish bu ve bunun gibi pek çok ödülü neden hak ettiğini bir kez daha görme fırsatım oldu. Calipso Fish’in başarılı ortakları Ziya Kaçar ve Veli Şahin’ini tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: 1924 istanbul , calipso fish

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz