Berfe Sancar
Tüm yazıları MEKAN ROTALARI Berfe Sancar [email protected] 30 Mart 2021 16:00

Ait Olduğunu Hissettiğin Yerde Kal...

Dünyada bu kadar çok yer olduğu halde, var olabileceğin, sana fazlasıyla yetecek ufacık bir yer bile bulamazsın. Sesleri aradığında, karşına çıkan sessizlik olur. Sessizliği arzuladığınızdaysa durmak bilmeyen kehanet başlar. O ses, zamanı geldikçe, senin kafanın içindeki gizli düğmesine basar.


“Nereye gidersem gideyim, benden önce bir şairin oraya gittiğini görüyorum." Freud'a bu noktada tamamen katılıyorum. Bazen önümde açılan kapılardan, daha önce kimlerin geçip girdiğini merak ediyorum ve bazı yerlere benden önce bir şairin gitmemiş olması gerçekten imkansız geliyor.

Beyti bunlardan biri..

Lezzetin tek ismi var: Beyti Restaurant

İstanbul'un en ‘beyefendi' semti benim için Florya'dır. Düzeni başkadır, huzuru ayrı. Kendi yarattığı bir dünyası vardır. Şehrin kalabalığından uzak kalsa bile, kendi kalabalığını oluşturmuştur. Alçak katlı evleri, ara sokakları ve nezih sakinleriyle Florya'da olmak bana huzur verir.

Florya lezzet açısından da oldukça zengin bir bölgedir. Özellikle et ziyafeti çekmek istiyorsanız, İstanbul'un en lezzetli etleri bu semtte buluşmuş durumdadır. Ama biri var ki; ismini anarken bile önünde saygıyla eğilmek isterim: Beyti.


Bana göre Beyti Güler'in sektörde bambaşka bir tahtı var. Kim olursanız olun, ondan öğreneceğiniz çok şey var. Beyefendiliği ile etkisine girmemek imkansız. Yaşanmışlıkları, bunca zaman birikmiş anıları, anları, tecrübeleri.. Gözlerinde emeğin, fedakarlığın ve özenin oluşturduğu bir başarının haklı gururu ve geçen yılların mutluluğunu görüyorsunuz. Bu kadar başarıya rağmen son derece mütevazi bir duruşla karşınızda size gülümsüyor.. Yüzünde huzur hiç eksik olmuyor.. Konuşması, seçtiği kelimeleri, yürüyüşü, kısacası tümüyle örnek alınması gereken bir usta Beyti Güler..

Beyti Güler: Bu işte kasabınız ile dost olmanız gerekiyor!

Beyti'de ilk amaç, et. Etler özel olarak seçiliyor, özel yöntemlerle dinlendirilip terbiye ediliyor, kömür ateşinde özenli bir şekilde pişiriliyor. Dondurulmuş ürün kesinikle kullanılmıyor. Her şeyin ustası ayrı. Izgara sürekli özel yöntemlerle temizleniyor. Kısacası lezzet, hijyen ve sağlık ile ilgili en ufak bir şüpheniz kalmıyor.

Beyti Güler'in de dediği gibi bu işte, kasabınız ile dost olmanız gerekiyor. Lezzetlerin en iyisini ve tazesini, kasapları ile dost olarak seçmişe benziyorlar.


Beyti Güler'in bir sözü daha var; "Ete sos eklerseniz nefasetini kaybeder." Bu sebepten Beyti'de her lokmanın tam anlamıyla tadını alıyorsunuz. Ne bir eksik ne bir fazla; her şey olması gerektiği gibi, doğal ve gerçek tadıyla damaklarda buluşuyor..
Beyti'de kendini işine adamış ustalar, güler yüzlü ve saygıda kusursuz bir ekip, lezzetlerle birleşince tam anlamıyla büyülü saatler yaşıyorsunuz. Sofranızda gülümseme, saygı ve lezzet asla eksik olmuyor. Sunumlar ise son derece zarifi şık ve sakin..

Ruhumuzda biraz “Kıyı”da bir yerdeyiz...


Yaptığı işin içinde deniz olan insanlar, bana hep özel gelmiştir. Ruhları denizlerden besleniyormuşçasına engindir, bulundukları sahilin değerini bilir, bir o kadar da karşı sahilleri merak ederler. Hayata karşı daha güçlü bir duruşları vardır. Dertleri de vardır elbet ama denizin berrak suyunda akıp gidiyormuş gibi tasasız gözükürler; her zorluğa rağmen hayatı severler, özel olduklarını bilirler.

Bu yüzden balık restoranları da çok anlamlı gelir bana; içinde denizden gelen o saflık, tazelik ve huzur vardır. Denizin her ayrıntısı ruhu dezenfekte eder. Seslerden kaçmaya çabaladığım zamanlarda, o gizli düğmeye mutlaka bir balıkçıda basarım..

Çok sayıda Kıyı müdavimi var; sürekli aynı misafirleri ağırlamaktan, aynı zamanda da yeni yüzler görmekten mutlu olan bir ekip var Kıyı’da. Tüm misafirlerine aynı ilgi ve özenle yaklaşıyorlar. Yılların deneyimini içinde barındıran Kıyı, hizmet kalitesi olarak da son derece yüksek; saygılı çalışanlar, işini seven insanlar dolu bir restoran. Manzarası, yemekleri, ortamı..Her ayrıntısının tadı başka. Özellikle üst katın müthiş bir manzarası var, oturduğunuz yerden tüm koya hakimiyet sağlayabiliyorsunuz. Burada tam anlamıyla umduğunuzu bulacaksınız.


Kurulduğu günden bu yana aynı lezzetleri içinde barındıran, mevsimine göre şekil değiştiren bir menüye sahip. Balık seçimleri mevsime göre yapılıyor ve en tazeleri kullanılıyor. Zaten mekanın içinde tabağınıza gelecek balıkları görmeniz mümkün; eğer o kısma bakarsanız balıkların günlük olmasına ne kadar özen gösterdiklerini de anlayacaksınız.

Balıklar mevsimlik ve günlük, mezeler şık, sade, doğal ve lezzetli..Doğal lezzeti hissedeceğinize garanti verebilirim, çünkü her malzeme özenle seçiliyor. Sofranıza gelen her şey taze ve zarif bir sunumla geliyor.

Kıyı yaşanarak güzelleştiğiniz bir restoran; gidin, görün, tadın. Kıyı biraz hayat gibi.. Yaşandıkça anlaşılır.. Biraz da şarap gibi.. Yıllandıkça tatlanır..
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Beyti , Kıyı

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz