Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe [email protected]
11 Ocak 2021 18:15

Bolu'ya neden gitmelisin?

Bolu aslında Gastronomik bir kent o yüzden muhakkak gitmek lazım.

Bolu aslında İsviçre Alplerinden çok daha doğa güzelliğine sahip o yüzden gitmek lazım.

Bolu aslında sağlık turizmi merkezi thermal tesisleri görmek için gitmek lazım.

Bolu aslında bolçi çikolatası ile ünlü, tatmaya gitmek lazım.

Bolu etrafında gölcük-abant –yedigöller gibi mükelmmel doğa güzellikleri ile çevrili o yüzden gitmek lazım.

Kartalkaya’da kayak yapmak için gitmek lazım.

Bolu belediye başkanı Gastronomi ve Sağlık turizmine çok önem veriyor. Çağdaş yeniliklere açık vizyoner. Kendisi ile tanışmaya gitmek lazım.

Bolu Köroğlu dağlarını görmek için gitmek lazım.


İlk etapta aklıma gelenler.

Bolu tarihi hakkında unuttuklarımızı hatırlatayım;

1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türkler, Anadolu'nun batısına doğru ilerlemeye devam ettiler. Alparslan'ın oğlu Melikşah, Süleyman Şahı Kızılırmak ile İstanbul arasındaki bölgeyi almaya memur etti ve bölgeye yerleştirilmek üzere Türkistan'dan gelen 100.000 Türkmen verdi. Bolu, bölgeye yapılan akınlar sırasında Horasanlı Aslahaddin tarafından fethedildi. 1074'te Bolu'ya yerleşen Türkmenler, Bizanslıların çok önceleri Balkanlardan getirdikleri Bulgar, Peçenek, Uz ve Kuman Türkleri ile kolayca kaynaştılar. Bolu ve köyleri tamamen Türkleşerek Türk isimleri aldılar. Dadurga, Salur, Karken, Yenice, Çatak, Berk, Karaceli, Bayındır, Yuva ve daha pekçok yerin ismi hep Türk boylarının isimleridir.

Balkanlardan gelen Türkler Hıristiyanlaşmış, fakat Türkçe lisanını, örf ve adetlerini unutmamışlardı. Bunlar kısa zamanda Müslüman oldular. Selçuklu Devletinin komutanları Artuk, Tutuk, Danişmend, Karatekin ve Saltuk beyler, Süleyman Şahın emrinde İstanbul sınırına dayandılar.

1197'de Bolu ikinci defa fethedildi. Selçuklu Devleti yıkılınca (1308) bir ara Bolu Moğolların eline geçti. Osmanlı Devleti kurulunca, Osman Gazi zamanında Bolu, Göynük, Mudurnu ve Taraklı Konuralp tarafından fethedildi. Orhan Gazi zamanında ise Akçakoca, Kandıra, Düzce ve Üsküb fethedildi. Timur Hanın Ankara Savaşı zamanında Bolu, Candaroğulları (İsfendiyaroğulları)nın hakimiyetine geçmişse de, İkinci Murad Han zamanında yeniden Osmanlı Devletinin idaresine geçti. 1324-1694 arasında sancak olarak idare edildi. Bu tarihten sonra Voyvodalık haline getirildi. Kanuni şehzadelik devrinde Bolu'da valilik yaptı. 1811-1864 arasında tekrar bağımsız sancak haline geldi. Kütahya'daki Anadolu Beylerbeyliğine bağlı 14 sancak (vilayet) merkezinden biri oldu. Tanzimattan sonra, sancak olarak Kastamonu'ya bağlandı. Birinci Dünya Harbinden sonra düşman istilası görmediyse de maddi zarar gördü. Nüfus ve ticareti azaldı. Cumhuriyet devrinde vilayet oldu. Son senelerde yeniden her sahada gelişmeye başlamıştır.Geçenlerde GTD Bolu temsilcimiz Nesrin Ölçek hanım beni davet etti. Bolu’ya gittim orada mükemmel bir ağırlama organize etmiş sağolsun. Belediye Başkanı Tanju Özcan beni ağırladı..


Ertesi gün Belediye Başkanı Tanju başkan makamında detaylı şekilde Bolu gastronomisi için neler yapabiliriz diye toplantı gerçekleştirdik. Belediye başkanı genç dinamik ve yeniliklere açık ,gayet çağdaş biri. Kendisine ilk sorum "Türkiye’nin en iyi tesislerinde en popüler aşçılar Bolu Mengen'den çıkıyor Mengen’de yemek nerede yenir Bolu’da yemek nerde yenir? Burada özel bir mekan var mı?’’

Müdür restorandan daha fazla isim yapmış bir sulu yemek mekanı yok maalesef. O da yol üzeri lokantası.

Daha Önce Mengen belediye başkanımız beni ağırlamıştı oradan da iyi biliyorum. Bu arada Mengen Belediye başkanımız da çok güleryüzlü ve özel bir insan Turhan Bulut .

Sonra Bolu için Tanju başkanın neler yaptığını dinleyince etkilendim ama Dünya’da Gastronomik anlamda marka bir kent niye olmalıyızı aktardım. Kendisi hak verdi. Şehir için Yapılan güzel şeyler olsa da beni ilgilendiren Gastronomide neden Dünya markası olan şehirlerden biri değil. Biliyorsunuz bende siyaset yok ve sonuca bakarım. Mesela Ukrayna Liviv 5 sene önce nerdeydi şimdi nerde veya San Sebastian 5 yıl önce gastronomide nerdeydi şimdi nerde ben Bolu’yu onlarla kıyas etmek durumundayım.

Yol haritası hazırlayıp kendisine sundum. Başkan çok mutlu oldu. Vizyoner genç dinamik ekibi ile Turizmin faydalarının farkında olması beni ümitlendirdi.


Bolu’da beni ağırlayan Tanju başkan ve Nesrin hanıma tekrar teşekkür ederim.

Bakalım Bolu ve muhteşem ilçeleri Gastronomik bir marka kent olmayı kafaya takmış mı?

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla …
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Bolu

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz