Banu Gözübüyük
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Banu Gözübüyük banu@gecce.com
17 Haziran 2019 17:18

Ristorante’nin Kardeşi Trattoria

Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Vadistanbul’da İtalyan mutfağı tutkunları için yeni bir mekan açıldı. “Lo Zio”

İsmi duyunca hemen google’ladım. Zio İtalyanca “dayı” demekmiş. Trattoria ise iddiasız ama kendi alanında başarılı İtalyan restoranları için kullanılan bir deyim. -Dayımgillere makarna yemeye gidelim- durumu yani.


Mekan, Nisan ayında kapılarını açtı. Vadistanbul’un cadde kısmında AVM’nin güzel peyzajlı bölümünde yer alıyor. Gerek ön bahçesi gerekse iç dekorasyonuyla trattoria konseptinin iyi temsilcilerinden oldu. İddiasız dediğime bakmayın, mutfakta İtalyan Şef’leri Enzo Filippo Paglini var.


Geçtiğimiz hafta bir öğlen vakti, ekip arkadaşımla beraber mekanı ziyaret ettik. Geldiğimizde bahçesi çoktan dolmuştu. Vadistanbul, biliyorsunuz Alternatif Bank, TAV Havalimanları Holding, Kale Endüstri Holding, Polimeks Holding ve Mitsubishi Electric gibi ülke ve dünya ekonomisine yön veren önemli şirketlerin genel merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Lo Zio’daki profil de tam bir İtalyan’a yakışır şekilde “beyaz yaka”ydı.

Hemen kendimize iç bölümde bir yer organize ettikten sonra, mutfağa girdik ve haftalardır devam ettiğim diyetimi bozma pahasına Enzo’dan tavsiyelerini duymak istedik. Tipik bir Akdeniz insanı tavrıyla bizi karşıladı. Yabancı Şef’lerin en sevdiğim özellikleri galiba “doğal ve kaygısız” oluşları. Enzo bir o kadar da hareketli ki, mutfakta çekim yapmakta epey(:)) zorlandık.


İtalyan lezetlerinden “Tonno, Dim Mare, New York Pizza, Pollo Toscana” gibi pizza seçenekleri, deniz mahsulü tutkunları için kroton parçaları eşliğinde sunulan “Güveçte deniz mahsulleri” tabağı, salata çeşitleri, markarna severlere özel “Spaghetti Napoletana, Casarecce Ai Funghi, Fettuccine Alfredo” mekanda en çok talep gören sunumlar arasında. Yemek sonrası çanakta sunulan “Tiramisu” ve “Panna Cotta” organik kahveyle tercih ediliyor.

Enzo bizim için “Chef Enzo Pizza Experience” hazırladı. Sunumu ve lezzeti on puan alır. Ben, İtalyan mutfağının benim için en güzel hediyesi Lazanya’dan da denedim. Bu da benim sizlere şiddetle tavsiye ettiğim bir tabak olsun. Tabağın sonunu ekmekle sıyırırsınız, o kadar söylüyorum.İtalyan tınılarının kulaklara çalındığı bir ambiyans, burada kasıntılık yok rahatlık var, keşmekeş yok ferahlık var, gizlilik yok açık mutfak şeffaflığı var. Sıcak, samimi, güler yüzlü personeliyle sanki yurtdışında caddede dolaşırken rastladığınız ve içeriye girmek için can attığınız bir yer gibi.

Mutlaka gidin, görün, yiyin..

Rezervasyon için:
Tel: 0212 285 03 01
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: lo zio , italyan restoranı , trattoria

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz