Banu Gözübüyük
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Banu Gözübüyük banu@gecce.com
11 Şubat 2019 10:51

Niyetimiz üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi?

Gerçekten mucizelere ihtiyacımız olan bugünlerde, yıllar içinde birçok farklı sektörde çok uluslu şirketlere rehberlik etmiş bir Japon mucizesinden bahsedeceğim. “Gemba Walks” yani “Gemba Yürüyüşü”

Kültürden kaynaklı olsa gerek, sorgulamaya ve sorgulanmaya kapalı bir milletiz. Problemleri derinlemesine deşmeyi ve daha çok can yakmayı severiz. Bu kendi canımız olsa bile... Ama çözüm aramaya yanaşmayız. İş kültüründe de bu böyledir. Sorun odaklılık yerine çözüm odaklılığı seçen pek az şirket gördüm, ya siz?

Gözler yanılmaz!

Tıpkı CSI (olay yeri inceleme) ekibi gibi delil toplamaya dayanan “Gemba Walks”, tek bir aksiyondan ibaret değil, aslında bir yolculuk... Sorunun merkezine inip, derinlemesine bir analizle nihai çözümü bulabilmek için, soruna çözüm odaklı sorular yöneltmeyi anlatıyor.

YANİ; Sistemi sorgulatıyor ancak suçlamıyor.

İşin güzel tarafı, bu sistemin ofis içinde uygulanabilir olması.
Ofiste odanızda oturup çalışanlardan gelen raporları okuyarak sorunlara çözüm bulabilir misiniz? Bence bunun cevabı “hayır”. Çünkü bu, kendi gözünüzle görmediğiniz bir resmi başkasının size tasvir etmesini isteyerek kavramaya çalışmak oluyor.

Yöneticinin kendi hayal gücüne ve yaşanan sorunu aktaran kişinin algısına, bilgisine, tespit yeteneğine dayalı bir süreç, tatmin edici sonuçlar doğurabilir mi?

Gemba Walks tamamen çözüm odaklı olduğu için problemi yaratan bir kişi üzerine yoğunlaşmaz. Yani bağcıyı dövmez! Çözüme nasıl en kestirmeden ulaşılabilir, buna bakılır. Yani üzüm yenir!

Aslında bu yürüyüşün gerçek amacı da çalışanların oluşan probleme karşı çözüm yolları geliştirmesi ve çözümün bir parçası haline getirilmesidir. Bu şekilde çalışanların şirketlerine ve işlerine karşı aidiyet duygusu gelişmekte ve daha da sahiplenici şekilde iş hayatlarına devam etmektedirler.

Bir hizmeti sunan ya da alan tarafta olmak fark etmez, bugün yeni çağın gerekliliklerine ayak uydurmayı kendine hedef olarak belirlemiş her şirket, sürdürülebilir bir başarı elde etmek için çalışanları “çözümün bir parçası” haline getiriyorlar.

Merceği tam da bu noktaya koyduğumuzda; Yöneticiler problem yaşayanlarla konuşarak, ortak çözüm yaratmaya katkı sağlamalarını bekliyorlar.

Gemba Walks’un en önemli odak noktası; çalışanı suçlamamak. Her hangi bir hata yapıldığında çalışanlar asla suçlanmazlar, hatanın nedenine odaklanılır ve derinine inme hedeflenir. İşte böyle bir yaklaşım çalışanların, çözüme katkıda bulunmasını yüreklendirerek adeta onları çözümün bir parçası konumuna getirir. Bu da doğal olarak verimliliğin yükselmesini sağlar.

Siz böyle bir uygulamanın hakim olduğu bir şirkette çalışıyor olsaydınız, yaptığınız işi daha çok sahiplenmez miydiniz?
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: şirket içi iletişim

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz