Banu Gözübüyük
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Banu Gözübüyük banu@gecce.com
29 Nisan 2019 17:07

Limonata ferahlığında günler bizi bekler

Geçen yaz Alaçatı’da sezonun en iyi çıkışını yapan Limon, bu yaz yine bomba gibi geliyor. Bodrum’cular Çeşmeci’ler diye bir ayrım vardır bilirsiniz. Ben de aslında Bodrum’cuyum. Çeşme’ye özel davetler, doğumgünü organizasyonları ya da ev-bahçe düğünleri için gidiyorum. Yalnız bir mekan var ki şiddetle tavsiye ediyorum. Özge Ulusoy, Cüneyt Özdemir, Ayşe Özyılmazel, Berkay gibi isimlerin sıkça uğrak noktası oldu. Limon Köyiçi.


Limon, Çeşme’nin sıcak yaz günlerinde gün boyu beach keyfi sonrası hareketli akşamlara geçiş yapmak için en çok tercih edilen mekanları arasındaydı. Bu yaz da popülaritesini koruyacak gibi gözüküyor.


Mekan, girer girmez sanki Alaçatı kokuyor. Tarihi bir bina. Kapıdan girer girmez bir müşteri olarak ilgi odağı oluyorsunuz. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan mekanları seviyorum. Çünkü yazın rehavetine kapılan o “rahat” tavırlar hizmete yansırsa bende ipler kopuyor.

Mekanda çalan müzikler Yiğit Özdemir ve Cenk Çöteli’nin seçkileri. Bu mekanı ilginç kılan taraflardan biri de müziklerin yalnızca tek bir zevke hitap etmiyor oluşu. Her an farklı bir konseptle karşılaşabilirsiniz.


Mekanların başarısı mutfaktan geliyorsa eğer, Limon bu yolculukta doğru adımlar atmış. Şef Eyüp Gül’ün yarattığı enfes lezzetleri deneseniz karşı koyamazsınız bence. Yaza adım atarken yenilenecek menüde Şefin tavsiyeleri şöyle; ‘Peru Efsanesi’ olarak adlandırılan Levrek Ceviche, Yeşil Karides Tempura, Nohut Mantısı, Tai Usulü Tavuk Köftesi Salatası. Finalde de Saksıda Oreolu Tiramisu.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Alaçatı Limon , Alaçatı , Çeşme

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz