Banu Gözübüyük
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Banu Gözübüyük banu@gecce.com
20 Mayıs 2019 14:16

Kuşaklar arası iletişimde nasıl “muvaffak” olunur?

Her jenerasyon , kendi dönemine ait gerçekler, hikayeler ve deneyimler ışığında, kendi değer yargılarını taşıyor. Bunları değiştirmeye çalışmadan, dokusunu bozmadan, iş ve özel hayatta uyumlu bir takım olmak mümkün mü?

Dünyada yaş dilimleri değişti. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 0-17 yaş arası ERGEN; 18-65 yaş arası GENÇ; 66-79 yaş arası ORTA YAŞ; 80-99 yaş arası YAŞLI sayılıyor.

Türkiye’deki yaş dilimleri de değişti. TÜİK’in 2017 Mart ayında açıkladığı hayat tablolarına göre; doğuşta beklenen yaşam süresi Türkiye için; erkeklerde 75,3, kadınlarda 80,7 ve genel ortalamada 78 yıldır. Tüm bu veriler ışığında kuşaklar arası iletişim nasıl kurulacak, her kuşak bir öncekini nasıl anlayacak? Ya da anlamalı mı? Bir kuşağı yargılamadan anlamaya çalışmak, bir döneme ait değerleri kavramaktır aslında. Bunu başaranlar gerçek bir takım olabilirler. Başaramayanlarsa sürekli çatışma yaşarlar.


Kuşaklar arası iletişimin olmazsa olmazı “yargılamadan görmeyi “ öğrenmektir.

Çevreye bakıyorum, bir çok kişi kendi neslinden olmayanın fikirlerine saygı duymuyor, onu kendi gözünde değersizleştiriyor. O ne bilir ki diyor? Halbuki doğru iletişim kurabilmek için önce hayata sadece kendi penceremizden değil bizden önceki ya da sonraki kuşakların da gerçeklerini işin içine katarak bakmayı başarmamız gerekir.

Özellikle iş hayatında; Hizmet verilen müşteriler ve çalışan mutluluğunun merkezinde “kuşaklar arası iletişim”in çok önemli yeri olduğunu düşünüyorum. Evrim Kuran da “Telgraftan Tablete” isimli kitabında buna genişçe yer veriyor; Kuşak Teorisi.


Dünya genelinde genç kuşaklar X, Y, Z kuşakları olarak adlandırılıyor. X kuşağı yeniliklere adapte olmaya çalışırken, bir yandan sabırla iş hayatlarında kademe atlıyor; Y kuşağı iş hayatında hemen yönetici olmayı, para harcamak için çalışmayı tercih ediyor, kendi görüşlerinden asla vazgeçmiyor; Z kuşağı ise artık sokakta birdirbir oynamıyor, ipad’leriyle sosyalleşiyor...

X kuşağı, 1965-1979 arası doğanlardır. Ülkemizin %22’sini oluştururlar.
Y kuşağı, 1980-1999 arası doğanlardır. Ülkemizin %35’ini oluşturdukları söyleniyor. Yani 27 milyon genç .
Z kuşağı, 2000 yılı ve sonrası doğanlardır. Şuan ülkemizin %17’sini oluşturuyorlar.

Peki ya geçmiş kuşaklar?

1946-1964 yıllarında doğanlar “baby boomer” olarak adlandırılıyor. Ülkemizin %19’unu oluşturuyorlar.

Söz konusu yıllardan önce doğanlara ise “sessiz kuşak” diyoruz. Sessiz kuşak, 1927-1945 döneminde doğanlar olarak anılır ki; Türkiye’deki Cumhuriyet kuşağıdır. Ülkemizin yalnızca %7’sini oluşturuyorlar.


Bitti mi? Hayır.

Alfa kuşağı: 2013 ile 2030 yılları arasında doğanlar. Bu kuşak en teknoloji odaklı kuşak olacak. Alfa’lar diğer kuşaklardan daha genç yaşlarda teknolojiyle etkileşime girecekler. Bilgiye erişme gücü açısından diğer kuşaklara göre daha şanslı olan bu kuşak, sahip oldukları ve hayatlarına entegre ettikleri tüm teknolojileri kişiselleştirebilme yeteneğine de sahip olacak. Ölümü hastalık, bir arıza gibi düşünen, ölmeyeceğine inanan, çünkü genetik ve nano teknolojilerle tüm canlıların arızalarının giderilebileceğini, hastalıkların iyileştirebileceğine inanan bir nesil geliyor.

Bunlar kulağa biraz hayal ürünü gibi gelebilir. Ama büyük büyük dedemin şu an yaşadığımız ortamı bile görse, küçük dilini yutacağını düşünüyorum.

Evet, nesiller X, Y, Z olarak ayrılıyor. Hatta buna baby boomer ile sessiz kuşağı da ekliyoruz. Fakat nesillerin belirli noktalarda birleştirilmesi, hatta birleşirken aralarda geçişlerin olması insanlığın uyum içinde yaşaması için gerekiyor.

Eğer biz de geleceğe yön veren bir ülke olmak istiyorsak, tüm bireysel ve toplumsal kaynaklarımızı bilime, teknolojiye, ekolojiye, insanlığa, insanca yaşamaya adamalıyız. Deli gibi öğrenme ve çalışkanlık seferberliği ilan etmeli, kolları sıvamalı, beyinleri açmalıyız.

Unutmayalım gelecek güzel gelecek!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz