Doğru iletişim gurusu
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Doğru iletişim gurusu banu@gecce.com
29 Temmuz 2019 17:18

50 TL’den başlayan fiyatlarla satılık haber

Haber gibi görünen ancak altında reklam yatan içerikler yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada tartışılan bir konu. “Doğal reklam” ve “sponsorlu içerik” olarak meşru hâlde sunulan ve haber ile reklam arasındaki sınırı belirsizleştiren bu uygulama hakkında gazeteciliğe büyük zarar verdiği yönünde yorumlar da var.

Amerika’da binlerce kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, “Bu bir ilândır” gibi ibareler olduğu halde bu tür içeriklerin “en eğitimli ve bilinçli okurları dahi yanıltabildiği” saptanmıştı.

Dolayısıyla doğru haberciliği destekleyecek içerikleri hazırlarken bile artık herkes tedirgin oluyor.


Bugün baktığınızda Türkiye’de para karşılığı müşterisinin haberlerini yayınlatmayı vaad eden şirketler yok değil, var. Ancak sayısını bilen yok. Ne zamanki şu on Jurno haberi gibi haberlerde ifşa ediliyorlar, ancak o zaman derinlemesine araştırmalar başlatılıyor.

Konuyu bilmeyenler için hemen özetleyeyim:

Kendisini halkla ilişkiler şirketi olarak tanıtan bir kuruluşun gönderdiği toplu e-posta Journo’ya ulaşmıştı. Bu mailde sözü geçen şirket ‘istenilen içeriği onlarca haber sitesi ve ajansta yayımlatabilme’ vaadi sunuyordu. “Fiyat listesindeki” kimi yayıncılar haberi sert bir dille eleştirdi.

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) Yönetim Kurulu ise açıklamasında “Bu tarz haberleri, kötü örneklerin ifşa edilmesi ve iyi örneklerin ayrıştırılması açısından son derece değerli buluyoruz. Bu nedenle Journo ekibine minnettarız” dedi.


Elbette ki bu tür bir iddianın resmi bir belgesi ya da kanıtı olamaz. Ancak yapılan araştırmalara göre böyle para karşılığı haber yaptırmayı kabul eden şirketler ve kesilen faturalar olduğu öğrenilmiş.

Yıllar yıllar önce yazı işleriyle henüz kısa zamandır haşır neşir olmaya başlamışken, bir gazeteden beni aradılar ve iletişimini yürüttüğüm bir müşteri için röportaj yapmak istediklerini ancak bu işin reklam bacağı da olduğunu söylediler. O zamanlar henüz bu işlerin nasıl döndüğünü bilmediğim için de durumu yöneticime aktarmıştım. Sonra o röportajı yapmadık tabii. Bugüne gelirsek, kısa bir zaman önce de Türkiye’nin öncü gazetelerinin birinde para karşılığı haber yapan bazı köşe yazarlarının işten çıkarıldıkları bilgisi kulağıma çalınmıştı.

Demek ki yıllar geçse de haberciliğe ciddi zarar veren bu uygulama bazı cenaplarda halen devam diyor.


Yahu advertorial ayrı habercilik ayrı. Gerçek habercilikte para talep edilmez. Çünkü yapılan haberin zaten kendine ait bir değeri vardır. O yüzden haberleştirilir. Şirket yazılı ya da görsel medyada reklam vermek istiyorsa reklam departmanlarıyla iletişime geçer ve karşılığı olan ücreti ödeyerek metinleri “bu bir reklamdır” ibaresiyle yayımlanır. Bu her yerde böyledir.
Gazete ya da dergi fark etmez.
Etik olan budur.

Türkiye’nin bu alanda uluslararası standartları benimsemesi (bana göre daha bir çok alanda olması gerektiği gibi) ve bu ilkeler ışığında hareket etmesi yerinde olur. Aksi halde PR şirketlerinin ve de gazeteciliğin itibarı bu tip endişe verici konular yüzünden epey zedelenecek gibi gözüküyor.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz