En iyi mekanlar
Tüm yazıları EN İYİ MEKANLAR 27 Ağustos 2019 18:15

“Daha sürebilirdi” dedirten akşamlara...

“X, iyi bir romancının, bir kitaba başlamadan önce, onun nasıl biteceğini bilmesi gerektiğini savunuyor. Bana gelince, ben serüvene bırakırım kitabımı, yaşamın sunduklarının bir sonuç olduğu kadar bir çıkış noktası da olabileceği düşüncesindeyim. ‘Daha sürebilirdi…’ Bu sözcüklerle bitirmek isterdim kitabımı.”

Gidé’in çok severek okuduğum bir eseridir; Kalpazanlar’ da aynen bu cümleler geçer. Hayatın getirilerini merakla bekleyen, serüveni ve yeni olanı isteyen, sonsuzluk hissine açık olan herkesin okuması gereken bir romandır. Hepimizin hayatı aslında sonunu bildiğimiz bir roman gibidir, kimisi sonu değiştirmeye çalışır, kimisi sonunu umursamaz. Sonunda herkes aynı şeyi düşünür; daha sürebilirdi, daha güzel olabilirdi.. Neden mi böyle? Çünkü hayat yorucu; içindeyken tatmayı es geçtiğimiz zevklerle dolu.. Ve gün gelip sona erdiğimizde, pişmanlıklar artık çok gecikmiştir. İşte tam bu noktada, size kaçırdığınız bir zevkten bahsedeceğim. Daha fazla kaçırmaya devam etmeyesiniz diye..


Kendinize güzel bir akşam seçin.

İşler bir geccelik bekleyebilir, trafikten şikayet etmeyin, üşenmeyin. Hayatımız çok kısa, bir akşam da olsa kendinize vakit ayırın. Şehir kaçmıyor, sabahına onu yakalarsınız. Şimdi sadece kendinize odaklanın, siz bu dünyanın başına gelebilecek en güzel mucizesiniz; şımarmayı hak ediyorsunuz. Şimdi.. Şehrin karmaşasını geride bıraktığınıza göre Çubuklu Beykoz’da bulunan Taç Balık ziyaretimizi gerçekleştireceğiz.
Hala İstanbul’dasınız ama trafik yok, deniz ayaklarınızın altında dalgalanıyor; izin verin dalgaları sizi çok uzak kıyılara vursun.

Sizi kapıda yüzünden tebessüm hiç eksik olmayan Yüksel Bey karşılıyor.

Babanızın sevecenliği, arkadaşınızın samimiyeti, annenizin içtenliği ve kardeşinizin dürüstlüğünü, kapıda ilk defa karşılaştığınız bu insanda bulacaksınız. İçerisine adım atacağınız dünyanın her detayını ona ve ekibine borçlu olacaksınız. Şehirden kaçtınız ve ona sığındınız; o üstüne düşen görevin farkında. Taç Balık’a adım atar atmaz düzeni, saflığı ve temizliği iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Bu akşam özelsiniz, en özel lezzetleri tatmalısınız; ara sıcak cennetine düştünüz. Öncelikle Isırgan Otlu Levrek Sarma ve Balık Külbastıyı denemeniz gerekiyor, ardından sonu gerçekten gelmeyen bir seçim yapmanız gerekecek; Kiremitte Uskumru, Balık Trio, Balık Dürüm, Karidesli Ispanaklı Mantı, Patlıcanlı Levrek, Balık Hünkar Beğendi ve dahası..Akşamınızın mucizesi Taç Balık’ın ara sıcaklarında gizlenmiş durumda, her lokmada mucizenin içine giriyorsunuz. Önünüzde duran her tabakta sizin için en taze ürünler kullanılmış. Çalışanlar saygılı, kibar ve özenli; sanki son 20 yıldır sizin gelmenizi bekliyorlar.. Sevdikleriniz yanı başınızda; aranıza mesafeleri soktuğunuz o çok değerli insanlar ise denizin öbür ucunda size eşlik ediyorlar.
Taç Balık’ta temel prensip dürüstlüktür, güvendir. Şehrin uyanıklarının aksine, burada sizi değil cüzdanınızı düşünen bir ekip yok. Burada sizi düşünen, misafirleri için en lezzetlisinin hayalini kuran ve bu hayali fazlasıyla gerçekleştiren bir ekip var. Her şeyin ‘en’ ine burada ulaşacaksınız, en taze, en lezzetli, en sağlıklı, en temiz, en dürüst.. Yani aradığınız tüm ‘en’ ler Taç Balık’ta! Size değer verecek, ruhunuza değer katacak.

*****

Bu kadar leziz tatlardan sonra, gecenin sonuna yaklaşıyorsunuz; tatlı aşamasındasınız. Dilerseniz yediğiniz tüm balıkların helvasını yiyebilir, isterseniz farklı bir seçim yapıp Volkaniği deneyebilirsiniz. Ama bu akşamın özel olduğunu söylemiştik ya, hadi bir Volkanik gelsin.. Mis gibi çikolata kokusu yavaşça burnunuza değmeye başlıyor, kaşığınızla hafif dokunuşlar yapıyorsunuz ve yumuşacık kekinden usulca sosu süzülüyor tabağınıza. Bulutların üstü gibi hafif; bir kaşık, bir kaşık daha..

******

Şimdi ‘Daha sürebilirdi…’ dediğinizi duyar gibiyim, ama merak etmeyin; dünyanın öbür ucuna gitseniz de, mesafeleri hiçe sayıp buraya tekrar geleceksiniz. Bundan eminim, çünkü artık sizde Taç Balık bağımlılarına katıldınız..

Bana bu anları yaşatan ve bu duyguları hissettiren Yüksel Bey ve ekibine binlerce sevgi damlası yolluyorum..
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: mekan , taç , balık

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz