Sedef Türker
Tüm yazıları ART OF FOOD Sedef Türker sedef@gecce.com 07 Temmuz 2017 09:00

Bozcaada’da yapılması, gidilmesi ve tadı çıkarılması gerekenler…

Dört tarafı Ege ile çevrilmiş, renklerin hayat bulduğu bir harikalar adası Bozcaada. Mavinin her tonunu ayaklarının altına seren muhteşem denizi, daracık ama rengarenk sokakları, kedileri, kargaları, neşeli insanları, leziz reçelleri, yaratıcı butikleri, eğlenceli ve lezzetli mekanlarıyla cezbeden bir ada burası. Yapılması gereken, keyfine varılması gerek o kadar çok şey var ki.. Gel, bu harikalar adasını birlikte keşfedelim.


Öncelikle şunu söylemek istiyorum; Bozcaada seni tamamen benliğine kavuşturan bir ada. Adaya ulaşmak için binip gittiğin vapurun, denize imzasını atan dalgalarında tüm stresini, hayatın ve insanların sana direttiklerini bırakacaksın. Ruhunu tamamen Ege’ye teslim edeceksin; varacağın ada Ege’yi yaşamak için harika bir seçenek olacak! Kendine, benliğine ve ruhuna dokunacak; olduğun gibi olacaksın. Rengarenk sokaklarında keşfedeceksin ne olduğunu ve ne olmak istediğini. Buz gibi denizine girdiğinde geleceksin kendine. İnsanının gülen gözlerinde anlayacaksın mutluluğun nasıl bir şey olduğunu. İçinden geldiği gibi konuşacağın, dilediğin gibi hayal kuracağın, kurduğun hayallere sınır çizmeyeceğin bir yer Bozcaada… Gerçek benliğini keşfettiğinde ve benliğin sana tüm kapıları açtığında ya çok seveceksin Bozcaada’yı ya da bu huzurdan korkup kaçacaksın yine şehre..

Ama bana soracak olursan; burayı çok sevmeni öneririm!

Kapılarını yeni açan bir konaklama önerisi: Yel Değirmeni Otel


Daha çok yeni bir otel burası. Hatta o kadar ki; bu otelin ilk misafirleri de bizdik! Limanın üst tarafında kalıyor. Bozcaada’da eğer bulunduğun yer bir yüksekteyse; muhtemelen orada seni harika bir manzara bekliyor demektir. Yel Değirmeni Otel’in de tepede olduğunu öğrendiğimizde, manzarası hemen heyecanlandırdı bizi. Gerçekten tepede olmanın hakkını veren bir otel; sabah uyandığında perdenin arkasından doğup süzülen güneş ışıkları eşliğinde uyanıyorsun. Perdeyi biraz araladığında ise büyüleyen manzara ile karşı karşıya kalıyorsun. Tamamen ada ruhuna dokunarak tasarlanmış otel, çok yeni olmasına rağmen harika bir seçenek! Butik bir otel zaten; samimiyet, sıcaklık ilk adımda hissediliyor. Mavi ve beyazın hükmettiği odalar tertemiz ve tabii ki yepyeni. İşletmecisi Aysel Hanım çok naif, çok cana yakın.. Misafirlerini evinde hissettirmek için her türlü küçük detayı düşünmeyi ihmal etmemiş. Mis kokulu nevresimleri, tertemiz banyosu, her ayrıntısı kusursuz odaları ile harika bir konaklama deneyimi yaşatıyorlar. Sabahları ile lezzetine doyulmaz bir kahvaltı ile güne başlanıyor burada. Denemenizde fayda var!

Alabey Mahallesi Değirmenler Sokak No:32, Bozcaada
0530 351 39 02

***

Denizin keyfine varmak için..

Bozcaada’nın soğuk ama harika bir denizi var. E deniz dediğinde soğuk olacak zaten! Berrak, pırıl pırıl bir suya sahip her bir koy. En meşhur plajı ise tabii ki Ayazma Plajı. Altın kumların ve masmavi denizin buluşmasına ev sahipliği yapan Ayazma, halka açık bir plaj. Burada bol miktarda su sporu alternatifi mevcut. Şezlong ve şemsiye kiralayabilen yerler mevcut. Bayram Tatili gibi tüm ülkeyi kapsayan bir günde yolun düşerse buraya, kalabalık biraz rahatsız edici olabilir; baştan söyleyeyim…

İşletmeler biraz kendilerine gelmeliler…

Üstüne basa basa tekrar söylüyorum; Bozcaada’da harika bir deniz var. Ama plaj olarak hizmet veren işletmeler için aynısını maalesef söyleyemiyorum. Gözüme çarpan ve bizzat gidip denediğim iki işletme var burada. Biri Habbele, diğeri ise Pelagos Beach & Hotel

İzlediysen mutlaka hatırlayacaksın; Bir Küçük Eylül Meselesi filminde Tekin Bulut’un karikatürlerini çizdiği bir karavan vardı. İşte orası Habbele. Minik ama harika bir koy ve salaş ama keyifli bir işletme.. Eğer çok kalabalık bir güne denk gelmediysen kesinlikle harika; ama ada biraz kalabalık olsun işte o zaman işler değişiyor. Kalabalık zamanına denk getirmemeye çalışın; yoksa ne yatacak şezlong bulabilirsiniz, ne yiyecek yemek! Sakin bir günde burayı ziyaret etme fırsatı bulabilirsen, Bozcaada’nın neden benliğine kavuşmak için ideal bir rota olduğunu anlayacaksın.

Gelelim Pelagos’a.. Diğer işletmelere göre çok daha lüks bir anlayışla yola çıkmışlar. Bünyesinde aynı zamanda otelinin de bulunması tabii ki büyük bir avantaj. Şezlonglar yerini yumuşacık beyaz minderlere bırakıyor. Müziğin ritmi biraz daha yükseliyor Pelagos’ta. Yiyecek ve içecek seçenekleri de haliyle daha fazla. Tabii bu durum fiyatları da bir tık etkiliyor ama öyle çok da abartılı değil. Pelagos’un tek sorunu sanıyorum ki işletme mantığı.. Başımdan geçen olayı buraya dip not olarak düşeyim, kararı da size bırakayım en iyisi. Akşam saatleri yaklaşırken karnımız acıkıyor ve menüden bol bol yemek sipariş ediyoruz. Malum tatilde kalori hesaplaması yapılmaz; pizzalar, hamburgerler çeşit çeşit söylüyoruz. Siparişi aldıklarında ufak bir sorun yaşıyorlar ve pizza yerine önümüze pide geliyor. Yanlışlık, karışıklık tabii ki olur; önemli olan telafisi.. Pide değil pizza istediğimizi, karışıklık olduğunu söylüyoruz. Gelen cevap ise biraz şaşırtıcı: “Artık pide olarak hesaba yazdık değiştiremeyiz. Bu pide de sipariş ettiğiniz pizzaya benziyor zaten, bunu yiyin!”. Değişik bir sistem tabii.. Ama sonuç olarak yanlış getirdikleri pidenin yerine bizim istediğimiz pizza geldi; hesaba da yansıtmadılar bunu. Ama işte laf ağızdan bir kere çıkıyor.. İşletme mantığında ufak değişiklikler yapmalarını tavsiye ederim.

***

Bozcaada’nın rengarenk mekanları..

Buranın vazgeçilmez iki mekanı var. Tam tüm dertleri arkanızda bırakıp vapurdan indiğin anda kocaman bir Çınar’ın gölgesinde keyif yapmanı bekleyen Çınaraltı’na mutlaka uğramalı. Adayı içine çekmeli, bir “Hoş geldim” kahvesi içmelisin. İkincisi ise Çiçek Pastanesi; meşhur sakızlı un kurabiyesinin tadına kesinlikle bakmalısınız.

Çınaraltı – 0535 893 55 95
Çiçek Pastanesi – 0286 697 82 26

Kahvaltıda büyüleyen Rengigül


Her şeyden önce Bozcaada’yı keşfetmek istiyorsan kesinlikle uğraman, görmen, tatman ve dokunmak gereken bir mekan var: Rengigül. Sanat ve lezzetin harmanlandığı mekanlar her zaman favorim olmuştur. Rengigül, Bozcaada’nın o meşhur ara sokaklarında gizlenen bir cennet. Mekanı özellikle kahvaltı için tercih etmelisiniz! İçeride uzunca bir sofra kuruluyor; açık büfe olarak hazırlanan kahvaltının özellikle reçelleri büyüleyici bir lezzete sahip. Yeşillikleri hiç görmediğiniz kadar yemyeşil, domatesleri göz alıcı kırmızılıkta. Dilerseniz sokakta oturabileceğiniz masalar mevcut; ama benim favorim Madam Niça adını verdiği huzur ve sanat dolu bahçesi. Bir çok sergiye de ev sahipliği yapan bu bahçenin keyfine asla doyum olmuyor.

Tel: 0532 209 03 66

Gelelim meşhur meyhanelere…

Simyon Meyhane


Adanın en büyüğü ve en meşhur meyhanesi Simyon. Dar sokakların arasına konumlanmış bol keyifli bir mekan burası. Geleneksel meyhane kültürünü yansıtan bir Rum meyhanesi burası. Diğer mekanlara kıyasla oldukça büyük bir alanı var. Rum cemaatinin unutulmaz ismi rahmetli Simyon Salto’dan almış ismini. Türk ve Rum mezelerinin dansına tanıklık edebileceğiniz harika bir mekan! Usta ellerden çıkan mezeleri, sonrasında ise ara sıcakları.. Bayılacaksın!

Tel : 0286 697 84 45 - 0531 823 99 41

Kapı 14


“Sana yolculuk yapmak istiyorum. Kes yüreğine giden bir bilet, ‘can’ kenarı olsun…”

Cemal Süreya’nın etkileyici dizeleriyle karşılanıyor misafirlerini Kapı 14. İlk aşamada bir dozaj romantizm de etkiliyor insanı… Bir zamanlar Bozcaada’nın karakolu olarak hizmet veren bir binada yer alıyor Kapı 14. Anlayacağın hikayesi de oldukça etkileyici. Bir zamanlar karakoldu; şimdi ise yemekler pişiyor, mezeler hazırlanıyor, kadehler kalkıyor.. Tadı damağında kalan bir meyhane burası.

Tel: 0286 697 84 23

Asmalı Meyhane


Adanın en keyifli meyhanelerinden biri ise Asmalı. Rengarenk dekorasyonu ile her duvarda bir ayrıntı çarpıyor gözüne insanın. Sofrana kurulduğun gibi anlıyorsun bu mekanda farklı bir şeyler olduğunu. Adanın ruhunu tam olarak yaşatan masaları sokağa atılmış. O kadar keyifli ki; bu akşam yemeği hiç bitsin istemeyeceksin. Yemeklerden önce mekanın samimi ve renklerle dolu dekorasyonu büyülüyor. Asmalı Meyhane ekibi ve tüm çalışanları da bu büyüye ortak oluyor. İstanbul’da bile bir çok mekanın zorlandığı bu ekip işini, Asmalı Meyhane neredeyse çözmüş durumda. Misafirleri ile birebir ilgileniyorlar, insanların mutlu olmak için burada olduğunu çok iyi anlamışlar ve ellerinden geleni yapıyorlar. Sofraya gelen mezeler, ara sıcaklar, salatalar ve ana yemekler ise tek kelimeyle harika! Benim favorim özellikle mezeler; hepsi taptaze, günlük yapılıyormuş. Ara sıcak konusunda da etkilemeyi başarıyorlar.

Tel: 0531 657 48 38 - 0286 697 05 53

***

Yedik, içtik, eğlendik, denize girdik..

Ama ara sokaklarda gizlenmiş mağazaları da keşfetmeden kesinlikle olmaz! Bu huzur dolu minik adanın, aynı kendisi gibi ufacık mucizeler dükkanları var. Her birinde ayrı bir renk, apayrı bir yaratıcılık gizleniyor. Keşfetmek, ufakta olsa bir şey almak, hatıra diye saklamak lazım..

Nunc Bozcaada


Tasarımlara minimal dokunuşlarıyla beni büyülemeyi başaran bir dükkan Nunc. Tamamen el yapımı tabaklar, bardaklar, altlıklar, saksılar, kutular.. Özellikle bol miktarda zarifliği ile büyüleyen mermer ve doğallığı ile cezbeden ahşap kullanılmış ürünlerde. Alacalı bulacalı renklerden ziyade; saf ve doğal tek renklere yönelmiş tasarımlar mevcut. Sen de benim gibi minimal hayranıysan Nunc Bozcaada’ya kesinlikle göz atmalısın! Ayrıca çok yakında İstanbul’da da bizimle olacaklarmış. @nuncbozcaada

***

Adanın karşı kıyısında: Herrara

Bozcaada’yı kısaca olmazsa olmazlarıyla, aklımda ve ruhumda yer edenleriyle anlattım.. Gidip görmek, beğenip beğenmemek sana kaldı artık. Ama civarda keşfettiğim bir yer daha var, buradan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Burası Bozcaada’da değil; Bozcaada’ya giden vapurların kalktığı Geyikli Feribot İskelesi’ne 2 km mesafede bulunan Herrara. Restoran ve konuk evi olarak hizmet veren Herrara son derece ilgimi çekti. Denizin kenarında, Bozcaada’nın tam karşı sahilinde bulunan Herrara; gündüzleri plaj akşamları restoran olarak hizmet veren bir mekan. Samimi, keyifli ve lezzetli oluşu ile kalbime girmeyi başardı. Gerçek anlamda sessizliğin ve sakinliğin doğru noktası. Çok fazla kişi tarafından keşfedilmiş bir yer değil aslında ama; İstanbul’dan sırf burada Sardalya yemek için gelen bir çok insan varmış. Eğer Herrara’yı benim gibi sen de akşam yemeği için tercih edeceksen, mekana atılan ilk adımda güneşin batışı manzarasıyla büyüleniyorsun. Denizin içine doğru saklanmaya çalışan güneşin batışında yapılan keyfe doyum olmuyor burada. Denizin hemen kenarına kurulmuş mavi beyaz tahta masaları da var içeride evinizin bahçesindeki huzur ve samimiyeti sunan masaları da.. Hangisinde keyfe başlayacağın sana kalmış. Mekanın işletmeci Taci Yosma; enerji dolu, harika biri. Onun enerjisi yansımış adeta buraya. Sofraya oturduğunuzda geliyor sizinle sohbet ediyor; mekanını anlatmayı seviyor.. Bu kadar emek harcanmış ve hayatların adandığı bu mekanda lezzetleri öve öve bitiremiyor Taci Bey. E o zaman biz de hemen denemeye başlamaya karar veriyoruz. Bir çok mekanda 5 kişi için küçücük bir tabağa sığmaya çalışan mezeler yok Herrara’da! Tabaklar dolu dolu geliyor; sadece mezelerle bile karın doyurmak mümkün. Hem lezzetleri hem sunumları oldukça başarılı; olması gerektiği gibi. Lezzeti örten soslara, abartılı süslere yer yok Herrara tabaklarında. Özellikle Midye Dolma efsaneydi! Kavunun tadı hala damağımda. Sardalya da dedikleri kadar var gerçekten; lezzetleriyle hayallerin ötesine geçen bir mekan. Organik, taptaze, günlük.. Kendi beğenmedikleri yemekleri asla misafirin önüne koymuyorlar.

Bir de restorandan biraz daha iç kısımda bulunan Herrara Konuk Evi var. Doğa ile gizlenmiş butik bir otel burası. Taci Yosma ve eşi işletiyor oteli de. Kendi bahçelerinde yetiştirdikleri salatalıkları, domatesleri, patlıcanları, kabakları pişiriyorlar. Ufak bir gölde balıklarını besliyorlar. Her detayına doğallığı gizledikleri bu otel sade ve sadece kafa dinlemelik. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim...

Tel: 0286 632 02 02
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz