Begüm Kılıç
Tüm yazıları EN İYİ MEKANLAR Begüm Kılıç [email protected] 13 Nisan 2018 14:00

Abant’ın en güzel mevsimi başladı!

Kışın masalsı bir güzellik sunan yerlerin, yaza hazırlıkları bir başka oluyor. İstanbul’un arka bahçesinde cenneti yaşatan Abant, bu yerlerin başında geliyor. Geçtiğimiz hafta kısa bir mola verip Abant’ın o huzur dolu yolundan saptım. Tam mevsimi gelmiş; mis gibi bir hava, yemyeşil ağaçlar, kuş cıvıltıları.. İnsanı gençleştiriyor!


Uzun zamandır Abant’a gelmemiştim; sadece gölün kenarında değil, göle ulaşmak için gidilen yol üzerinde de birçok yeni butik otel ve mekan da açılmış. Tertemiz havası daha göle ulaşmadan sizi tüm stresinizden uzaklaştırmayı başarıyor. Sağlı sollu mis gibi kokular eşliğinde göle doğru sakin sakin ilerliyorsunuz. Karşı konulmaz bir huzur karşısında büyüleniyorsunuz birden bire.

Daha önce hiç gitmemişler için genel bilgileri vereyim.. Abant, Bolu’ya bağlı Mudurnu ilçesinin Kuzeydoğusunda yer alıyor. Abant Gölü’nün uzunluğu yaklaşık 900 metre, en derin yeri ise 18 metre civarında. Abant Gölü ve çevresi Milli Park statüsüne sahip ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne bağlı. Bu sebepten de parka giriş ücretli. Abant Tabiat Parkı’na giriş yaptıktan sonra, dilerseniz arabanızı hemen girişteki otoparka park edip gezinize başlayabiliyorsunuz. Parkı gezmeye başlamadan önce biraz teknik bilgi almak isterseniz de, Abant Tabiat Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi sizi bekliyor olacak. Gölün çevresini dilerseniz yaya olarak ya da bisiklet ile gezebilirsiniz. Ayrıca at arabaları da size keyifli bir tur yaptırmak için orada olacak. Göl çevresine tabii ki arabayla da girmeniz mümkün. Gölün çevresi yaklaşık 7 km; yürüyüş yapmak için oldukça ideal. Ortalama bir tempo ile 2,5 - 3 saatte yürünebiliyor. Nefis bir manzara, kuş cıvıltıları ve bol bol oksijen…

Konaklama

Abant Gölü ve çevresinde birçok konaklama imkanı var. Bunlardan en bilinen olanı ise Büyük Abant Oteli. Doğanın tüm mucizesine tanıklık edebileceğiniz, konforu ve lüksü aynı anda yaşayabileceğiniz, oldukça kaliteli bir otel. Ayrıca otelin bir de gölün tam üzerine konumlanmış bir restoranı var: Göl Cafe & Restaurant. Hem lezzetli bir menü hem de huzur dolu bir ambiyansla misafirlerini ağırlıyor.

Büyük Abant Oteli

Göl çevresinde bir diğer lüks seçenek ise Taksim International Abant.

Göl çevresinde değil de, göle giden yol üzerinde konaklamak isterseniz de en yeni seçeneklerden olan Abant Lotus Otel’i denemenizi öneririm. Doğayla iç içe, keyifli bir konaklama deneyimi yaşatıyorlar. Otelin dekorasyonu, odaların konforu ve menünün lezzeti bir harika.
Abant Lotus Otel

Bir de tabii ki yıllardır Abant’ın en dikkat çekicisi Yeşil Ev var. O da göl çevresinde yer alan bir otel değil. Ama farklı tasarımıyla uzun yıllardır dikkatleri üzerine çeken bir işletme. Otel odası yerine; farklı konseptte hazırlanan tahta ve taş evlerde kalıyorsunuz. Her odanın dekorasyonu farklı. Kendinizi tıpkı bir masalın parçası gibi hissediyorsunuz. Evlerin ismi de oldukça dikkat çekici; hayal ev, meraklı ev, masal ev, rüya ev, utangaç ev, bilginin evi, öfkelinin evi, uykucunun evi…


Kısacası daha tam olarak sahillere inme mevsimi gelmeden, ilk fırsatta bir kaç günlüğüne kendinizi Abant’a atmanızı kesinlikle öneririm. Bol oksijen ile hem bedeniniz hem ruhunuz tazelenecek!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz