Yeme-içme tutkunlarını bir araya getiren Festival

Yeme-içme ve eğlence tutkunlarını biraraya getirecek festival Arçelik Gastro İstanbul, lezzeti şehre yayıyor.

08 Mayıs 2013 11:18
Yeme-içme tutkunlarını bir araya getiren Festival
Türkiye’nin en büyük yeme-içme ve eğlence festivali Arçelik Gastro İstanbul, Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmeleri Derneği (TURYİD), Dream Design Factory (DDF) işbirliğiyle, Türk Mutfağı Derneği (TMD)’nin içerik ortaklığı ve Arçelik’in ana sponsorluğuyla 7 – 12 Mayıs 2013 tarihleri arasında ilk kez düzenleniyor. Arçelik Gastro İstanbul, İstanbul’un gastronomi alanında dünyanın önemli rotalarından biri olarak, yeme-içme-eğlence kültürünü, zenginliklerini paylaşmayı ve geliştirmeyi hedefliyor.

9-12 Mayıs’ta Küçükçiftlik Parkı’ndaki etkinlikler kapsamında yeme-içme ve eğlence etrafında bir dünya yaratılacak. Festival alanında 4 gün boyunca seçkin restoranların lezzet standları, pazaryeri, özel sunumları olacak. Eğlencenin yanında gastronomi meraklıları için de paneller, demolar ve söyleşiler gerçekleştirilecek. KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek zengin kapsamlı festivalin öncesinden başlayarak, 7-12 Mayıs’ta ise TURYİD üyesi birçok restoranda özel festival menüleri sunulacak.

“Arçelik Gastro İstanbul”,etkinlik alanında sektör temsilcileri ile tüm yeme-içme ve eğlence meraklılarını biraraya getirecek. İstanbul’un en iyi kalite yiyecek ve içecek çeşitliliği lezzet standlarında sunulacak ve özel etkinlikler gerçekleşecek.

Etkinlikte katılımcı restoranların standlarında lezzet sunumlarının yanısıra, festival sahnesi İstanbul’un yeme-içme ve eğlence çeşitliliğini keyifli bir şekilde sunacak. Kentin ünlü restoranlarının mutfaklarının gizli kahramanları işin sırlarını şovlarla paylaşacaklar. Beğenilen sanatçıların performansları etkinliğe renk katarken, Türkiye’de eğlence dünyasına yön veren başta Salih Saka, Yakuza, Doğuş, Doruk Can, Ufuk Akyıldız olmak üzere önemli DJlerin performansları festival katılımcılarını iyi müziğe doyuracak.

Festivalde gastronomi kültürünü meraklılarıyla detaylı paylaşmak üzere de “Türk Mutfağı Derneği Etkinlik Çadırı” özel bir yer alacak. Sektöre, Türk ve Dünya Mutfağı’na dair önemli konu başlıkları, yerli ve yabancı uzman konuklar, akademisyenler ve usta şeflerle 4 gün boyunca farklı yönleriyle tartışılacak.

Türkiye’de eğlence dünyasına yön veren, gece hayatının nabzını tutan kulüplerin DJlerinin, günlük müzik temalarıyla keyifli performansları: Salih Saka, DJ Yakuza, DJ Doğuş, Ufuk Akyıldız, Dorukcan, DJ İlker, Dj Onur, Dj Tamer Kutlu, Dj Tarik Koray, Dj Tankut, DJ Burak, Dj Kerem Önger, DJ Birol Giray Beegee, DJ Murat Uncuoğlu, DJ Septem, DJ Barthez, Tamer Kutlu, Murat Tokuz…

Türk Mutfağı Derneği Etkinlik Çadırından kısaca:

Paneller & Seminerler: Türk Mutfağı Deyince…, “Türkiye’nin Sofralık Zeytinleri, Türk Kahvesi, Türk Şarapçılığı, yerel üreticiler…

Özel pişirme demoları, hikayeleri: Türk Mutfağı çerçevesinde hem Türk, hem de yabancı şeflerden… Mesele Sdyney’in başarılı Türk restoranı Efendy’nin hikayesi, şef ve işletmeci Somer Sivrioğlu’ndan…
Dünyada gastronomi alanında başarılı ülkelerden örnekler, konuşmacılar (Yeni İskandinav Mutfağı, İtalyan Mutfağı…)

“Türk Mutfağı’nın Y Jenerasyonu” genç şeflerden demonstrasyonlar

Ayrıca, 7-12 Mayıs’ta ise TURYİD üyesi birçok restoranda özel festival menüleriyle festival kente yayılacak… Özel fiyatlı festival menüleri Turyid üyesi yaklaşık 200 restoranda sunulacak.

Festival ücretleri:

Arçelik Gastro İstanbul 9-12 Mayıs 2013, KüçükÇiftlik Park’ta, 10:00 – 22:00 saatleri arasında açık olacak. Giriş biletleri 10 TL (12 yaş altı ve öğrenci 5 TL)

Lezzet standlarında tadım menüleri 5-10-15-20 TL arasında değişen özel fiyatlarla sunulacak.

Türk Mutfağı Derneği Etkinlik Çadırı’ndaki aktivitelere giriş ayrı olacak. Etkinlik Çadırı’nın biletleri tam biletler günlük 50 TL, 4 günlük 150 TL’den öğrenci biletleri ise günlük 20 TL, 4 günlük 60 TL’den satışa sunulacak.

Festival alanı ve Türk Mutfağı Derneği Etkinlik Çadırı biletleri Biletix’ten ve festival alanı giriş kapısından satın alınabilecek.

Festival komitesinde yer alan isimler ise şöyle:

TURYID:Kaya Demirer - TURYİD Başkanı, Festival Komitesi Başkanı – Frankie, Cem Mirap – Festival Komitesi İcra Kurulu Başkanı – Lucca, Levent Büyükuğur - İstanbul DoorsGroup, Mehmet Gürs - İstanbul Yiyecek İçecek Grubu & TMD, Ayşem Saraçoğlu – Frankie, Ahmet Uluğ – Babylon

Arçelik A.Ş. (Ana Sponsor): Tülin Karabük- Arçelik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı – Pazarlama

dDf (Proje Ortağı): Esra Ekmekçi, Arhan Kayar, Doğan Ekmekçi

Türk Mutfağı Derneği / TMD (İçerik Ortağı):Tahsin Öztiryaki – Türk Mutfağı Başkanı – Öztiryakiler, Osman Serim - Türk Mutfağı Derneği – Yiyecek İçecek Danışmanı, Sitare Baras - Türk Mutfağı Derneği – MSA, Mehmet Aksel - Türk Mutfağı Derneği – MSA

Festivalin lezzet standlarında yer alacak markalar ise şöyle: Big Chefs, Borsa, Da Mario, Divan, Frankie, Ulus 29/Food Bar 29, Kıtchnette, Köşebaşı, Les Ottomans Hotel, Lucca, Masa, Midpoint, Park Fora, Raika, Suada, Sunset, Vogue, Maria’nın Bahçesi, Mutfak sanatları akademisi, Doors akademi
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Sunset , Chilai , Cipriani , Park Fora , La Brise

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz