Yarım asırlık lezzet şöleni 'Beyti'

Hafta içi yoğunluğunu bir kenara bırakıp şahane et yemeklerinin envai çeşidinin içinde boğulmak istiyorsanız hazır olun! Adeta bir gelenek abidesi olan Beyti ile hafta içinize renk katın...

17 Temmuz 2018 11:09
Yarım asırlık lezzet şöleni 'Beyti'
Beyti Lokantası günümüzde adeta bir gelenek abidesi gibi.. Beyti Güler belki'de Türkiye'de 'et'e ismini veren ilk ustalardan. Bu haklı ününü öncelikle etleri kendisinin bizzat seçmesi ve özel yöntemlerle dinlendirip terbiye ederek kömür ateşinde pişirmesine borçlu.


“Etin En İyi Piştiği Yer..” sözü boşuna söylenmemiş tabi ki...


Girişinde ağırladıkları envai çeşit kral, kraliçe, devlet başkanı fotoğrafını görebilirsiniz. Hizmet kalitesi, sakinliği, yemeklerin lezzeti, ambiyans yani her şeyiyle İstanbul'un en iyi restorantlarından biri. Belki de en iyisi...


Osmanlı ve Türk dönemi sanatından esinlenerek dekore edilmiş olan Beyti, saray, cami, medrese avlu gibi tipik yapıların modernize edilmiş özelliklerini taşıyor.


Gülşen Karaağaç
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: beyti

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz