Topaz’ın şarap kavına Wine Spectator’dan‘mükemmellik’ ödülü

Topaz, dünyanın en prestiji şarap otoritelerinden olan Wine Spectator Dergisi tarafından “Award of Excellence” ödülüne layık görüldü.

15 Ağustos 2013 12:07
Topaz’ın şarap kavına Wine Spectator’dan‘mükemmellik’ ödülü
Akdeniz ve Osmanlı mutfağını, yenilikçi yaklaşımıyla yorumlayan Topaz, dünyanın en prestiji şarap otoritelerinden olan Wine Spectator Dergisi tarafından “Award of Excellence” ödülüne layık görülerek, ‘dünyadaki en iyi şarap menülerine sahip restoranlar’ arasında gösterildi. Kavında yer alan yerli ve yabancı 265 seçkin şarapla bu ödüle layık görülen Topaz, bu yıl dünya çapında 3800 seçkin restoranla birlikte ‘şarapseverler için en iyi restoranlar’ listesine girerek kapısına Wine Spectator’un plaketini asmaya hak kazandı.


Geleneksel Osmanlı mutfağına getirdiği farklı yaklaşımlarla yıllardır lezzet ve kaliteden ödün vermeyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan Topaz, şarapseverlerin de bir numaralı tercihlerinden olduğunu bir kez daha kanıtladı. Topaz dünyanın en önemli şarap otoritelerinden kabul edilen Amerikan Wine Spectator Dergisi tarafından ‘Award of Excellence’ (Mükemmeliyet Ödülü)’ne layık görülerek iddialı şarap kavını uluslararası bir ödülle taçlandırmış oldu.

Menüsünde geleneksel mutfağın iddialı lezzetleriyle dünya mutfağından farklı seçenekleri kendine has tarzıyla bir araya getiren Topaz, dünyanın en nadir ve değerli şaraplarının yer aldığı zengin şarap menüsüyle, Wine Spectator tarafından dünyadaki en iyi şarap menülerine sahip olan 3800 restoran arasında yerini aldı.


Kavında 105’i yerli, 160’ı yabancı olmak üzere 265 farklı şaraba yer veren Topaz’ın menüsünde; Château Petrus, Château Mouton Rothschild, Château Latour, Château Margaux, Château Haut Brion, Angelo Gaja, Ornellaia, Sassicaia gibi dünyanın en önemli şarap üreticilerinin seçkin şaraplarının yanı sıra; Türkiye’nin önde gelen şarap markalarından Doluca, Kavaklıdere ve Kayra ile son yıllarda yurtdışındaki yarışmalarda aldıkları yüksek puanlar ve ödüllerle büyük beğeni kazanan butik üreticilerden Suvla, Büyülübağ, Selendi, Corvus, Urla, Prodom, İdol, Sevilen, Küp, Pamukkale, Barbare, Vinkara gibi en iyi kalitede Türk şarapları yer alıyor. Ayrıca bu seçkin şaraplardan 3’ü köpüklülerden olmak üzere 34 farklı ürün ‘kadeh’ olarak servis ediliyor. Topaz’ın kavında yer alan yerli şaraplar, 23 farklı üreticinin Türkiye’nin 20 farklı yöresindeki bağlarından geliyor. Yabancı şaraplar ve köpüklüler ise Eski Dünya; Fransa, İtalya, Almanya, Avusturya, İspanya, Portekiz ve Yeni Dünya; Amerika, Arjantin, Avustralya, Güney Afrika, Şili, Yeni Zelanda olmak üzere 12 farklı ülkenin en iyi örneklerini içeriyor.


Her yıl yaptığı ‘şarapseverler için en iyi restoranlar’ listesindeki restoranlara verdiği ‘Award of Excellence’ ödülü için ön koşul olarak restoranın şarap listesinde az 100 şarap olması, şarap listesini destekleyebilecek büyüklükte bir ‘şarap mahzeni’nin bulunması ve şarap listesinin hem çeşitli ülke ve bölgelerin şarapları arasında bir dengeye sahip olması, hem de menüyle uyumlu olmasını isteyen Wine Spectator, seçilen restoranın bu konudaki kalite ve istikrarını da göz önünde bulunduruyor.

Sunduğu muhteşem Boğaz manzarası, geleneksel lezzetlere getirdiği modern yorumları ile mükemmel Türk mutfağı ve İstanbul deneyimi yaşatan, misafirlerine restoran ziyaretinden öte bir kültürü yakından tanıma fırsatı sunan Topaz, ödüllü şarap kavıyla da misafirlerine ayrıcalıklı bir lezzet deneyimi sunmaya devam ediyor.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Topaz

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz