Severöz'ün gözünden Sunset Brasserie...

İstanbul’un en popüler mekanlarından olan, muhteşem manzarası, lezzetli yemekleriyle yıllardır yeme-içme dünyasının önemli oyuncularından biri haline gelen Sunset Grill & Bar, yeni konsepti Sunset Brasserie ile de lezzet ve keyif tutkunları için hizmet veriyor. Gecce Gurme Kurulu üyesi ve Haber Türk Gazetesi yazarı Sermet Severöz de Sunset Brasserie'yi denedi ve köşesinde yer verdi.

27 Şubat 2017 12:35
Severöz'ün gözünden Sunset Brasserie...
İşte Sermet Severöz'ün Sunset Brasserie ile ilgili kaleme aldığı köşe yazısından bir bölüm...

Dünyaca ünlü Fransız şef Fabrice Canelle yapmış Sunset Brasserie’nin mönüsünü. Paylaşımlıklar ağırlıkta. Arancini, mini burger, karidesli mantı bunlardan bazıları. Ördek spring roll, karides tempura ve çıtır ördek gibi klasik Sunset lezzetlerine burada da ulaşmak mümkün.

Canlı bitkilerin ağırlıkla kullanıldığı dekor, aydınlatmayla uyum içinde. Nerdeyse restoran alanı kadar geniş barının arkasında ise ünlü barmen Cevat Yıldırım var.


Brasserie’nin müziği ise chill out ve lounge tarzında. Bu müziklerle daha genç, samimi, rahat ve dinamik bir ambiyans yaratılmış.

Böylece Sunset Bar & Grill’in o ulaşılmaz hali Sunset Brasserie’de tamamen yıkılmış.


Aynı durumun hesap geldiğinde de geçerli olduğunu belirtmek isterim. Fiyatlar Kitchenette ya da Big Chef’s gibi mekânlardan pek farklı değil.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz