Ogün

Ogün restoran kendine has mezeleri, çizgisini bozmayan kalitesiyle Yeşilköy’de 25 yıldır misafirlerine hizmet veren bir klasik.

26 Eylül 2013 11:39
Ogün
Bir meyhane düşünün yıllara meydana okuyan, dekorasyonunda ve lezzetlerinde en ufak bir değişiklik yapmayan... Bir meyhane düşünün 25 yıldır dimdik ayakta duran ve ilkelerinden vazgeçmeyen…

Birazcık düşününce oldukça zor geliyor değil mi? Dile kolay koskoca 25 yıl… İşte bu başarıyı yıllardır devam ettiren ve artık bir klasik olmayı başaran meyhanenin adı Ogün!

Ogün Restoran Yeşilköy’de 25 yıldır misafirlerine hizmet veren bir klasik. 1988’de Ogün Bey’in mutfak sevdasının gerçekleşmesiyle başlayan rüya şimdi oğlunun ellerinde yükselmeye devam ediyor. Babadan oğla geçen bir sevdanın sonucu Ogün restoran. Ogün Bey’in mutfak sevdasıyla başlayan ve bu sevdayı oğluna da aşılayarak devam eden bir başarı öyküsü.


Uzun yıllar ayakta durmak zordur hele ki bu günlerde meyhane kültürünü sürdürmeye çalışmak daha da zordur. Bu yüzden 25 yıllık bir geçmiş büyük bir başarıdır. Tabi her başarı öyküsü gibi Ogün restoranında hikayesinde pek tesadüfe yer yok. Nesilden nesile geçerek devam eden bu başarıyı şimdilerde Ogün Bey’in oğlu Garo Bey devam ettiriyor. Ogün restoranın bu başarısında ki en büyük sır ise dekorasyonundan yemeklerinin tatlarına kadar hiçbir şeyin değişmemesi. Zaten Ogün’den içeri girdiğiniz anda 25 yıllık tarihin kokusunu içinize çekebiliyorsunuz, hani derler ya şu duvarların dili olsa da bu meyhanede geçen sohbetleri anlatsa! İşte öyle bir duygu uyandırıyor Ogün sizde! Yalnız zannetmeyin ki Ogün restoranın bu eskiliği ilgisizlikten! Garo Bey’e göre “Bir meyhane eski olabilir ama kirli olmaz” Yani Ogün’de görebileceğiniz şeyler bembeyaz masa örtüleri ve tertemiz bir ortam ama hissedebileceğiniz şeyler 25 yıllık bir tarihin ağırlığı…


Meyhanenin tarihi dokusu ve yıllardır değişmeyen atmosferi gibi menüsü de aynı güzelliğini koruyor. Babadan oğla geçen tariflerin sırı ile Ogün restoranın lezzetleri de aynı güzelliğini koruyor. Aslında bakarsanız Ogün restoran klasik bir meyhane ve bu klasik çizgisini bozmaya da hiç niyeti yok. Meze menüsünde bu klasik çizginin dışa çıkılmıyor. Yalnız klasik denildiğinde lezzetlerinin alelade olduğu anlaşılmasın. Ogün restoranın kendine has değişik lezzetlerde mezeleri var ve bu mezeler yıllardır aynı tatda ve lezzette menüde yerini almakta.


Örneğin Ogün’de yediğiniz topik, lakerda, çiroz ve füme balık gibi mezelerin lezzetini başka yerde bulmanız pek mümkün değil. Çünkü bu lezzetlerin sırrı babadan oğla geçen tariflerde gizli. Garo Bey’in elinden çıkmış bir topik damağınızda bir daha hiç unutamayacağınız bir lezzet bırakabilir. Birde Garo Bey’in yine özel tarifleri arasında bulunan midye dolma var ki sormayın gitsin! Hatta bu midye dolmalar öle 6-7 tane yenen cinsten değil, Garo Bey’in midyelerinden en fazla 5 tane yiyebilirsiniz. Pirinci az baharatı bol olan midye dolmalar fazla alındığı takdirde kötü neticelere yol açabilir bizden söylemesi.

Midye Dolma

Topik

Yaprak Ciğer

Ahtapot ızgara

Ogün’ün iştah açıcı mezelerinden sonra ara sıcaklarına geçiş yaptığınızda sandalyenizin arkasına yaslanıp iyice keyiflenebilirsiniz. Kalamar dolması, yaprak sarma, ahtapot ızgara mutlaka masanıza misafir olması gereken ara sıcaklardan yine bu mezeler de başka yerde tadamayacağınız kadar iddialı. Ogün’ün mezeleri aslında klasik İstanbul mezeleri farkları ise lezzetleri. Türk ve Ermeni mutfağı lezzetlerinin bir karışımı olan menünun tadı damağınızda kalacak cinsten. O yüzden şimdiden uyarımızı yapalım Ogün restorana gittiğinizde oranın klasik müdavimleri içerisinde yerinizi alabilirsiniz.


Özel lezzetleri, yılların getirdiği ağırlığı ve klasik çizgisini bozmadan ilerleyişi Ogün’ü bugünün en iyi meyhaneleri arasında olmasının en büyük sebeplerinden. Eğer siz de meyhane kültürünü seviyorsanız Oğün restorana mutlaka yolunuzu düşürün…

İrem Altınalev
[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Ogün

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz