Misina, 2013'ü lakerda yılı ilan etti!

Son 15 yılın lakerda için en uygun, yağlı ve diri Poyrazköy toriklerini geleneksel yöntemle işleyen Fenerbahçe Dalyan’daki Misina Balık Restaurant, deneyimli damakların unuttuğu, genç kuşakların ise tanıma fırsatı bulamadığı eşsiz torik lakerdasını 2013 boyunca sunacak.

29 Mart 2013 10:09
Misina, 2013'ü lakerda yılı ilan etti!
İstanbul’un Anadolu yakasında, Fenerbahçe’nin, eskiden sahilinde bir balık dalyanının bulunmasından dolayı “Dalyan” adı verilmiş mevkiinde yer alan Misina Balık Restaurant, 2013 yılını “Lakerda Yılı” ilan etti. Misina Balık Restaurant, açıldığı günden itibaren, manzara açısından Boğaz balıkçılarıyla rekabet etmesi mümkün olmadığı halde, deniz ürünleriyle hazırlanan özgün mezeleri ve çok ustaca pişirilmiş balıklarıyla bu dezavantajı silip atmıştı. Şimdi de, ağzının tadını bilen İstanbullulara yeni kuşakların hakiki lezzetini tadamadıkları, deneyimli damakların ise neredeyse unuttukları gerçek lakerdayı bir yıl boyunca restoranını ziyaret eden konuklarına sunmak için bütün hazırlıklarını tamamladı.

İstanbul’un küçük, Marmara’nın temiz, Kasım ayı içinde torik ve palamudun bol olduğu yüzyıllarda Karadeniz ağzında tutulan bu balıkları saklamak ve daha sonra da tüketebilmek için geliştirilen özel bir yöntemle işlenen balıklara “lakerda” denir. Lakerdanın iyisi mutlaka torikten ve etinin sert ve en yağlı olduğu dönemde yapılır. Son 15 yıldır torik, Karadeniz ve İstanbul Boğazı’nda giderek azalmış, torik lakerdası yerini palamuttan yapılmış sahtesine bırakmış, hatta her ikisinin de az bulunduğu yıllarda ithal balıklar lakerda olarak işlenmişti.
Bu yıl torik altın dönemini yaşadı. Toriğin ideal avlanma yeri olan Poyrazköy’de tutulan en mükemmel balıklar Misina tarafından satın alınıp, şef Hasan Kızılateş tarafından lakerda olarak işlendi, takoz tabir edilen en sert kısımları özel ambalajlarda şoklandı. Misina Balık 2013 yılı başından itibaren bu iddialı lakerdaları servise çıkarılıyor.
Misina’nın 2013 rekoltesi lakerdaları az tuzlu; tümüyle siyah kısımlarından arındırılmış, lokum gibi parçalar halinde sunuluyor. Işık yansıdığında, üzerinde iyi bir lakerdada bulunması gereken meneviş yansımaları oluşuyor. Misina’nın bu yılki lakerdalarını çiğnemeye bile gerek yok. Onu dil ile damak arasında ezmek, olağanüstü lezzetine ulaşmak için yeterli.

Şimdi lakerda sevenlerin tek yapmaları gereken, önceden yerlerini ayırtarak, birbirinden özgün meze ve balıklarının yanı sıra, Misina’ya özgü makul fiyatlarla bu nefis torik lakerdası ile buluşmak.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Misina Balık , lakerda

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz