Kuytuktaki lezzetten dünya lezzetlerinin keşfine

Sabah Gazetesi, Levent Loft binasında bulunan ve “Lezzet Kaşifliği” mottosu ile fark yaratan Oxtail Restaurant'ın işletmecisi Ufuk Evrim Karadağ ile keyif dolu bir röportaj gerçekleştirdi. İşte detaylar..

24 Nisan 2016 09:00
Kuytuktaki lezzetten dünya lezzetlerinin keşfine
Oxtail’in kuruluş hikâyesini anlatır mısınız?

Levent Loft Residence’da bulunan bir İtalyan Restaurant markasının 3 yıllık işletmeciliğini yaptım. Ancak sektördeki eksikleri görüp, uzun araştırmalar sonucunda yiyecek içecek sektörüne farklı bir tat katmak için yeniden mutfağa girdik.

“Lezzet Kaşifliği” mottosu nereden geliyor?

Kaşif; var olan ancak bilinmeyen bir şeyi bulan, ortaya çıkaran keşfeden kimsedir. En önemli keşif dünyanın yuvarlak olmasının keşfidir. Bu keşif yapılmadan evvel dünyanın bir öküzün boynuzları üzerinde durduğu ve öküz kuyruğunu salladıkça dünyanın da sallandığı sanılırmış.

“Lezzet Kaşifliği”de buradan geliyor. Oxtail Restaurant öküzün kuyruğundaki lezzeti keşfedip sunar. “Lezzet Kaşifliği” daha iyisi için deneme cesareti olan lezzetcilere özgü bir karakterdir. Biz damak tadına farklı bakış açımız ve yenilikçi lezzet anlayışımız ile “Lezzet Kaşifliği” konusunda iddialıyız.


Oxtail (sığır kuyruğu) lezzetini nasıl keşfettiniz?

Aslında Anadolu da çok yaygın olarak kullanılan ve pöç adıyla bilinen, unutulmaya yüz tutmuş bir lezzetti yurtdışında yaptığımız lezzet turlarında Londra’da bir restaurant da keşfettik. Araştırmalarımız sonucunda farklı şeflerin yurtdışı deneyimlerinden edindiğimiz bilgi ile Avrupa’ya bu lezzetin Anadolu’dan gittiğini de öğrendik. Michelin yıldızlı restaurantında “Tokat usulü” yapılması ile ünlenmişti. Ancak Türkiye’ye döndüğümüzde bu lezzetleri bulamadık. Araştırmalarımız sonucunda Tokat, Kayseri, Malatya, Hatay gibi Anadolu’da birçok yerde kullanılıyor ancak bilinmiyor ve unutulmuş bir lezzet. Bizde Türkiye’de unutulan bu lezzeti “Lezzet Kaşifleri” ile buluşturmayı amaçladık.

”Keşif Extra” nedir? Nasıl olacak?

Dünyanın belki de ilk interaktif menüsü “Keşif Extra” menümüz. Yabancı misafirlerimiz çok oluyor, dünyanın dört bir yanından gelen değerli konukları ait oldukları ya da içinde bulundukları kültürlerin lezzetlerini Oxtail’e öneriyor ve birlikte bir ay geçerli olacak bir “Keşif Extra” menüsü hazırlıyoruz. Böylece farklı kültürlerden konuklar keşif hazzını, kendi mutfağını tattırarak dostlarına yaşatıyor. İlk durak İspanyol mutfağı olacak.

Radyo Voyage ile olan iş birliğinizden bahseder misiniz?

Oxtail Restaurant’ın marka kurulum sürecinde müşterilerimize dünya lezzetlerini keşfetmeyi vaad ederken, sadece lezzetler ile değil, ambians ve müzikler ile de bunu yaşatacağımız bir mekan yaratmaya çalıştık. Radyo Voyage’ın “Dünya’nın Müziğine Yolculuk” sloganı ile, Oxtail’in “Dünya Lezzetlerini Keşfedin” mottomuzu beğenmesi üzerine iki
marka biraraya geldi. Bize özel bir yayın frekansı açılarak misafirerimize lezzetlerimizi keşiflerinde radyo Voyage ile Dünya’nın müziğine yolculuk sağlıyoruz.


Restaurant’ın dekorasyonu için de özel çalışmalarınız oldu mu?

Şık bir dekorasyon ve en önemlisi misafirlerimizin konforunu sağlayan iç açıcı bir ambiyans yaratmaya çalıştık. Mekan içindeki en önemli dekorasyonumuz iki genç seramik sanatçısı Bimono seramiğin bizler için ürettiği seramikten Akdeniz Evleri ve yine Seramik Öküz tablomuzdur.İçecek menünüzde neler var?

Yeni menümüzde ki en önemli çalıştığımız konu bu oldu aslında.Türkiye de bir ilk imza atıyoruz. Anatolian Vineyards’ın kurucusu Önolog Jean-Luc Colin ile spesiyal lezzetlerimizi şato üretimi (kendi bağları kendi fabrikası ya da bölgeyi kullanan üretici) yapan üreticileri tercih ederek eşleştirme çalışması yaptık. Önerilen içecekleri seçtik ve menümüze ekleyerek gurme misafirlerimize lezzetleri taçlandırmaları için sunuyoruz.

Oxtail’de bulunan diğer lezzetler neler?

Spesiyaller’in dışında, Akdeniz ve Avrupa mutfağının en özel tadlarını sunuyoruz. İspanya Mutfağı’ndan Adobe Soslu Levrek, İtalya’dan Dana Carpaccio ve Somonlu Gnocchi, İngiltere’den Fish&Chips gibi dünya lezzetlerini sunuyoruz.

Özel dondurmanız ve tatlınızdan bahseder misiniz?

Sadece Oxtail’de bulabileceğiniz, uzun süren tadımlar sonucunda yarattığımız Lavantalı, Türk Kahveli ve Dağ Kekikli dondurmalarımızı mutlaka denemelisiniz. Diğer keşiflerimiz ise sütlaçın en yaratıcı hali olan Kinoalı Sütlaç, Balkabaklı Tiramisu, Lavanta aromalı Panna Cotta’yı misafirlerimize sürpriz tatlar olarak sunuyoruz.


Hizmet anlayışınızı özetlerseniz neler söylersiniz?

Yaratıcı ve eşsiz lezzetlerin yanı sıra üstün hizmet anlayışı ile yeme-içme sektörüne farklı bir tat getiren Oxtail Restaurant, İstanbul’un en gözde mekanlarından biri olarak misafirlerini lezzet keşfine davet ediyoruz.


Oxtail Special lezzetlerde neler var?

Lezzet keşiflerimiz arasında çok özel bir yere sahip olan, dünya da birçok ülkede farklı yorumlanan Oxtail Soup spesiyallerimizin başında yer alıyor. 12 saat süresince ağır ateşte, kök sebzeler ve baharatlar ile pişerken etin en lezzetli halini alıyor. Fransa’nın en özel tatlarından biri olan Oxtail Bourguignon da kısa sürede müdavimleri oluşan
bir lezzet.


Geleneksel tatlarımızdan esinlendiğimiz, Türk damak tadına özgü lezzetlerimizden Köz Patlıcan ile Fırında Oxtail
ve Kuru fasülye’yi sığır kuyruğu ile yeniden yorumluyoruz. Napolitan mutfağından taş fırında pişen Pizza ve Calamarata Makarna ile taçlandırdığımız lezzet keşfine yenilenen menümüz ile devam edeceğiz.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: oxtail restaurant

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz