Kiva Restaurant

Kiva meşhur Galata Kules'nin hemen karşısında Anadolu mutfağının saklı lezzetlerini ön plana çıkaran oldukça farklı, farklı oluğu kadar da lezzetli bir restoran.

08 Ağustos 2013 15:31
Kiva Restaurant
Kiva meşhur Galata Kules'nin hemen karşısında Anadolu mutfağının saklı lezzetlerini ön plana çıkaran oldukça farklı, farklı oluğu kadar da lezzetli bir restoran. Kiva'da yiyebileceğiniz bir çok yemek belki adını ilk defa duyduğunuz ama Anadolu'da uzun yıllardır var olan lezzetler. Bu Türk mutfağının gizemli kapılarında yolculuğa çıkmak ise insana ayrı bir keyif veren cinsten.

Kiva'nın kuruluş hikayesi gelirsek bu bir kendini bulma, kendi değerlerinin farkına varma ve sahip olunan değerlere çoktan hak ettiği yeri vermek olarak da özetlenebilir. Bu biraz tarihi biraz gizemli mutfak yolculuğu da bu yollardan biri, ya da en lezzetli yollardan biri de denilebilir. Bu uzun ama lezzetli yolun ortaya çıkardığı sonuçlar ise bir birinden leziz oluyor. İnsana keşfetme duygusunun verdiği has ise nadir bulunan duygulardan biri.


Kiva'ya girdiğiniz de sizi modern dokunuşlarla süslenmiş Anadolu kültürün otantik dekorasyonu karşılıyor. Galata Kulesi'nin zaten bölgeye vermiş olduğu tarihi hava Kiva'nın otantik havasıyla birleşince de ortaya eşine az rastlanır bir restoran çıkıyor. Masanıza oturup menüye göz gezdirdiğinizde ise Galata Kulesi'inden Anadolu'nun uçsuz bucaksız topraklarına uzanan ve burada uzun yıllar yer etmiş yöresel lezzetlerle karşılaşıyorsunuz. Gerçekten değişik ve özel bir duygu, yaşadığınız topraklarda bilmediğiniz bir çok tat olduğunun farkına varmak biraz gizemli biraz da eğlenceli. Menüye göz gezdirirken heyecanınıza engel olmadığınızı söyleyeyim.


Menü'de bir çok bilmediğiniz yemek ismiyle karşılaşıyorsunuz, çünkü bir çok yemek aşina olmadığımız yöresel lezzetler hatta biraz gizli kalmış lezzetler ama bu tatlar gizemi hak etmeyecek kadar iyi olan tatlar o yüzden Kiva mutlaka gidilmesi ve tecrübe edilmesi gerek bir mekan. Resmen Anadolu mutfağında biraz tarihi biraz da yöresel bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Kiva'da belki menüden seçim yapmakta zorlanırsınız diye şöyle güzel bir seçenek de var; o da açık büfe misali o gün çıkan yemeklerin sergilendiği yer. Yani görsel olarak da bakıp, seçmeniz mümkün üstelik, yemekler için bilgilendirme servise bedava! Bu arada Kiva'da çıkan her yemek günlük olarak hazırlanıyor, dolaptan çıkma hiç br yemek Kiva'nın mutfağında bulunmuyor. Bu da yöresel lezzetlerin tatlarının daha da muhteşem olmasını sağlıyor tabi. Zaten menü de mevsimsel olarak hazırlanıyor. O dönem hangi sebze çıkıyorsa yemeklerde o kullanıyor. Ama bu geniş seçenekli menüden biraz ip ucu vermek gerekirse sarmalardan mutlaka denemeniz gerektiğini söyleyebilirim.


Yaşadığımız coğrafya binlerce yıllık insanlık tarihi boyunca sayısız yerleşime sahne olmuş bereketli topraklara sahip. İnsanoğlunun yeryüzünde kurmuş olduğu uygarlığın en eski izlerini bu topraklarda sürebiliyoruz. Bunun üzerine bir de, bu verimli coğrafyada yaşama şansı bulmuş birbirinden farklı kültürlerin sahip olduğu farklı pişirme teknikleri, baharatı ve malzemeyi kullanmadaki maharetlerini eklediğinde ortaya heyecan verici bir zenginlik, tadına doyulmayan lezzetler ve akla- hayale sığmayan bileşimler çıkıyor. Bu birleşimleri tatmaksa inanılmaz bir deneyim oluyor bu yüzden Kiva bir gün mutlaka tecrübe edilmesi gereken mekanlar arasına giriyor!

İrem Altınalev

iremqgecce.com
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: kiva , galata

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz