Kalkan balığının en leziz hali Lacivert'te!

Eşsiz manzarası ve leziz tatlarıyla her zaman en iyiyi sunan Lacivert, mevsimsel lezzetleri en taze halleri ile misafirleri ile buluşturmaya devam ediyor. Lacivert, Kalkan balığının en lezzetli olduğu Nisan ayına özel pişirme tekniğiyle balık severlere enfes lezzetler sunuyor.

16 Nisan 2018 16:43
Kalkan balığının en leziz hali Lacivert'te!
Boğaza hakim konumu ve kaliteli hizmet anlayışı ile İstanbul’un en seçkin restoranlarından olan Lacivert, dönemsel yenilediği menüsünün yanı sıra misafirlerine mevsime özel farklı lezzetler sunmaya devam ediyor.

Lacivert Executive Şefi Hüseyin Ceylan’ın özel olarak hazırladığı Kalkan balığı; lezzetinin en çok hissedildiği nisan ayında ızgara ve tava gibi farklı pişirme yöntemiyle hazırlanarak misafirlerine servis ediliyor. Sunumda mevsime uygun sebzelerle sunulan Kalkan balığı, misafirlerin özel talebine göre pişirme teknikleriyle de hazırlanabiliyor.


Mevsimin en taze ürünlerini misafirleriyle buluşturan Lacivert’in nisan ayı boyunca sunacağı yan lezzeti ise Menevcen otu. Dikenli ve yumuşak bir yapıya sahip olan Menevcen otu, soğanla kavrularak hazırlanıyor ve Kalkan balığının lezzetine ayrı bir tat katıyor.


Kaliteli hizmet anlayışı ve mevsimsel lezzetleriyle misafirlerini ağırlayan Lacivert, her aya özel olarak sunduğu farklı yemekleri ile de menüsüne zenginlik katmaya devam ediyor.

Misafirler mekâna Rumelihisarı’ndan hareket eden Lacivert’in teknesi ile ücretsiz olarak İstanbul trafiğine takılmadan 4 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabilirler.

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Lacivert

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz