Kalbur Et'in Meşhur Lezzeti ''Kaz Eti'' !

Kebap ve et yemekleri konusunda duayen bir işletmeci olan Metin Akdemir; hayata geçirdiği ‘’Kalbur& Et Restaurant’’ markasının çatısı altında daha önce tatmadığınız lezzetleri sunmaya devam ediyor. Ustaların maharetli ellerinde hazırlanan, Adana satır kıyması, özel kebaplar, küşleme, mini biftek, incik, tandır… Birde öyle bir lezzet var ki, Kalbur Et’ten başka yerde bulmak imkansız! Ardahan yöresine ait organik ve doğal ortamda yetişen kaz, bu mekanın oldukça popüler bir yemeği!

03 Mart 2020 16:05
Kalbur Et'in Meşhur Lezzeti ''Kaz Eti'' !
Metin Akdemir, Kalbur Et ile bütünleşen bir lezzet olan kaz etini şöyle anlatıyor.

Kaz, hem cinsi hem de tamamen organik yetişme tarzı ile Kars-Ardahan bölgesinin en özel ürünüdür. Eylül-ekim döneminde bu bölgede bulunan herkes kaz yetiştirir . Yavrulama döneminden sonra besiye alınan kazlar, arazide bulunan arpalar ve bol su ile beslenir. Kars-Ardahan bölgesinin hava şartlarından dolayı Kasım ortalarında yağmaya başlayan kar, besi döneminde gezdirilen kazlar için çok önemli bir unsurdur. Soğuk hava kazların yağlanmasını ve etinin daha lezzetli olmasını sağlar.

Kazlar kesim dönemine geldiğinde, kaya tuzuna basılır ve 7-10 gün tuzda bekletilir. Daha sonra bölgedeki minimum -10 olan hava durumu tahmininde dışarıya asılır ve böylelikle güneşte kurutulur.

Sağlıklı beslenmenin altın kuralı tuz tüketmemektir. Ambalajlanarak İstanbul’a getirilen kazlar ; tuza basılarak hazırlandığı için birkaç defa bol suda haşlanır ve tuzdan arındırılır. 5-6 saat haşladığımız kazın haşlanırken bıraktığı altın rengi suyu, mutlaka Kars-Ardahan bölgemizin büyük taneli bulguru ile bulgur pilavı yapmak için kullanırız. Beyaz pilav tercih edenler de olur fakat altın suyu dediğimiz bu lezzetin bulgur ile birleşimini mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Özel bir tepside bulgurun üzerine kazı yatırarak fırına veririz. Fırına verme sebebimiz; soğuk havada yağlandırılan kazın üzerindeki bulunan fazlalık yağ, fırında kızarır ve bir kez daha bulgur ile karışarak lezzeti ikiye katlar. Nar gibi kızardıktan sonra servise hazır!

Tuzlanma kurutulma süreci biten kazların İstanbul’a gelme tarihi Aralık sonuna doğru… Kaz sınırlı sayıda olduğu için az sayıda gelir ve erken tükenir. Batıda çiftlik kazları mevcut fakat onların yetişme şekli farklı olduğu için kullanmayı tercih etmiyorum.Tuzlama ve kurutma işlemi yalnızca bizim bölgemizde gerçekleşir. Özenle hazırlanan kazlar, onları yetiştiren ev hanımlarının bütçesine binevi katkı olur. Efsane bir lezzet olan kazlarımızı denemenizi tavsiye ederim. Roka maydanoz yeşil soğan turp çok yakışır.

Mümkün olduğunca geleneksel yapısını bozmadan servis yapmaya özen gösteririz. Özel Kağızman kayısısı ile hoşaf hazırlarız ve yanında yeşilliklerle birlikle misafirlerimize özel bir sofra hazırlarız.. Tabiki 5-6 saatlik pişme süresi olduğu için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Doyasıya kaz yemek isterseniz minimum 4 kişi için bir kaz ideal.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: kalbur , et , metin , akdemir , gecce , haber

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz