İkinci Bahar

İkinci Bahar, Kanlıca'nın ara sokağının başında lezzetli mi lezzetli doğal mı doğal görülmesi, deneyimlenmesi gereken bir mekan

03 Ağustos 2013 11:52
İkinci Bahar
Kanlıca'yı bilirsiniz boğaza nazır, sakin ve huzurlu bir semttir işte bu semtin bir de kendi gibi sevimli mi sevimli huzurlu mu huzurlu bir restoranı var adı: İkinci Bahar...

İkinci Bahar, Kanlıca'nın iskelesinin hemen karşısındaki ufak bir ara sokağın başında. Sokağa girdikten sonra bir kaç adım atınca İkinci Bahar'ın sevimli bahçesini görebiliyorsunuz. Beyaz tahta masa ve sandalyelerin kurulu olduğu bahçeye girdiğiniz anda içinizi garip bir huzur kaplıyor. Sanki bir restorana gelmemişsiniz de evinizin arka bahçesinde oturmuş dostlarınızla keyif yapıyormuşsunuz gibi bir his...


İkinci Bahar'ın sevimli bahçesi gerçekten muhteşem; ufak bir alanın bir insana bu kadar huzur ve samimiyet vermesi pek görülmüş şey değil ama İkinci Bahar'ın bahçesi size bunu verebiliyor. Bu küçük alan bembeyaz sandalye ve masalardan oluşuyor. Ege havasını hissettiren tahta masaların etrafını çevreleyen rengarenk çiçekler ise tam seyirlik! Mekana o samimiyeti veren havada çiçeklerin etkisi büyük, onların canlı ve renkli halleri resmen ruhunuzu besliyor....Daha sonra İkinci Bahar'ın leziz yemekleri de midenizi...Bu güzel çiçeklerin böylesine canlı halleri ise rastlantı değil; mekanın sahibi Erdoğan Bey'in çiçeklere olan sevgisi ve ilgisi sayesinde. Yani emek ve sevginin olduğu her yerde mucizevi güzellikler de peşi sıra geliyor.

İkinci Bahar'ın renkli çiçeklerine bir de rengarenk tablolar eşlik ediyor. Erdoğan Bey ve Mutfak Akademisi mezunu eşi Sinem Hanım mekanın duvarlarını da genç ressamlara ayırmışlar anlayacağınız İkinci Bahar ufak bir resim sergisine de ev sahipliği yapıyor. Çiçeklerden, tablolara, mekanın samimi ortamından doğal lezzetlerine kadar her şey bir sanat eseri tadında. Çünkü her bir detayla Erdoğan Bey ve eşi Sinem Hanım özveriyle ilgileniyor. Hal böyle olunca da ortaya kendinizi evinizde hissedeceğiniz lezzetli bir mekan ortaya çıkıyor.


İkinci Bahar'ın ufak ama samimi bahçesinin yanı sıra asıl mevzu aslında İkinci Bahar'ın doğal ve lezzetli yemekleri. Türk mutfağına dair bir çok şeyi bulabileceğiniz menü en doğal malzemelerle hazırlanmış. Etlerden kullanılan una, otlara, zeytinyağlara kadar her şey en doğal şekilde temin ediliyor. Bu meşakkatli işe kollarını sıvayan isim ise yine mekanın sahibi Erdoğan Bey. 20 senelik tecrübenin getirdiği her şey Erdoğan Bey'in ellerinde şekillenmiş ve mutfağa yansımış. Odun fırınında hazırlanan ürünlerde kullanılan unlar, etler için tercih edilen hayvanlar ve dahası hepsi işi bilen bir kişinin kontrolünden geçerek sofralara geliyor. Zaten menüye göz attığınızda organik tavuk şiş, köy yumurtası gibi tamamen doğal ve organik seçenekler görebiliyorsunuz.

Her şey en doğalından en tazesinden olunca lezzetlerde bir o kadar muhteşem oluyor. Yemeklerde bu doğallığın yanı sıra itinayla çalışma da lezzetlere lezzet katan nedenlerden. Örneğin İkinci Bahar'ın meşhur tandırı da bu itinanın sonucu harika bir lezzete sahip! Bu itina ne derseniz tandırın sofranıza 4 saat odun fırınında piştikten sonra gelmesi... İster itina değin, ister bir insanın işine sevgiyle bağlanması, fark etmez! Ama şöyle bir gerçek var ki işinize özenip her bir detayla ayrı ayrı ilgilenirseniz sonuç harika olur! İkinci Bahar'ın lezzetlerinin kulaktan kulağa yayılmasının sebebi de işte bu! Erdoğan Bey'in her bir detayla ayrı ayrı ilgilenmesi ve işine sevgisini katması.


İkinci Bahar'ın lezzetlerini ve samimi ortamının namı aslında alıp başını gitmiş, Sezen Aksu'dan Zuhal Olcay'a kadar bu şirin restoranın bir çok ünlü müdavimleri var hatta ben İkinci Bahar'a girdiğim de Sezen Aksu evine İkinci Bahar'dan yemek siparişi veriyordu! Sanırım İkinci Bahar'ın leziz yemeklerini bir yiyen o samimi doğal ortamın bir kez havasını tadan bu şirin restoranın müdavimi oluyor. Hatta o kadar ki şu sıralar yer bulmakta bile zorlana bilirsiniz, o derece talep var!

Kanlıca'ya yolunuz düşerse ya da o tesadüfü beklemeyip kendi fırsatınız kendiniz yaratırsanız bu huzurlu semtin doğal ve samimi restoranı İkinci Bahar'a mutlaka uğrayın. Dostlarınızla ya da ailenizle gittiğinizde hem leziz yemekler yiyip hem evinizin arka bahçesinde oturuyormuş gibi rahatça sohbet edebilirsiniz. Unutmadan söyleyeyim İkinci Bahar'a gelip de kızılcık şerbetinden içmeden de gitmeyin. İnanın her derde deva hem sağlıklı hem lezzetli...

İrem Altınalev

[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: İkinci Bahar , Kanlıca

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz