İçinden caz geçen ocakbaşı!

“İçinden caz geçen ocakbaşı” Peymane, yeni açtığı Şişhane şubesiyle lezzet rotasına yeni bir durak ekledi. Şişhane Peymane, bilindik Peymane tatları, aynı sıcak ev sahipliği ve farklı atmosferiyle, yalnızca akşam değil, öğle yemekleri için de yeni bir cazibe merkezi.

17 Eylül 2014 16:36
İçinden caz geçen ocakbaşı!
2004 yılından bu yana, Anadolu Mutfağı'nın değişik tatlarını seçkin bir hizmet anlayışı ve “ezber bozan” konseptiyle sunan Peymane, yeni şubesini Şişhane’de açtı. Farklı mimari dokusu, zengin menüsü, dekorasyonu ve “Pera’nın Hayaleti” ile yıllardır Tomtom Sokak’ta müdavimlerini ağırlayan Peymane, yeni şubesinde de aynı hizmet anlayışını sürdürüyor.


Şişhane Peymane; mekan tasarımından hizmetine, değişik yöre lezzetlerinin Peymane ustalığı ile sunumundan seçkin atmosferine kadar, kentin yeni ama tanıdık buluşma noktası olacak. Şişhane Peymane, Meşrutiyet Caddesi’nde Trakya’dan kuzu eti, odun fırınında eritilen Antakya peyniri, Gaziantep’ten gelen günlük taze baklava ve daha birçok yöresel tadın yanı sıra “içinden geçen” keyifli etkinlikleriyle müdavimlerini ve yeni misafirlerini ağırlamaya hazır.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Peymane

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz