Göksal Noca; Gardırobum çok zengin !

Tanıdığım en içten, en mütevazi en neşeli insanlardan biri Göksal Noca, Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı Karacaali Köyünün muhtarı. Muhtarlıktan öte Karacaali’nin herşeyi . ‘ Evli Mutlu ve Çoçuklu ‘ ailesiyle bütünleşmiş, insanları neşesiyle sevindirenlerden, hep lider hep merhametli her daim çalışkan Noca şimdilerde Youtube üzerinden yayınlanan ‘Mutfak Firarda ‘ programını hem hazırlıyor, hem de başarı ile sunuyor, profesyonel sunuculara taş çıkartıyor sanki, onu izlerken Bursa’nın o güzel beldelerini Göksal Noca’nın renkli kimliği ile tanımak bir başka oluyor desem... Kurban Bayramı içerisinde arkadaşlarım ile uğradığımız Karacaali merkezinde bulunan Kadın Girişimciler Derneğinde Karacaali’li hanımların hazırladığı ciğer, yaprak

17 Ağustos 2020 14:23
Göksal  Noca; Gardırobum çok zengin !
Programı izlerken farkedeceksiniz Noca’nın yöresel deyişlerini, ‘ ablacım, abicim, gardırobum çok zengin ‘ sözlerini, şarkılarını, kahkahalarını neşesini, heyecanını...


1) ‘Muhtar Firarda’yı her hafta sanki bir dizi film gibi izliyorum. Nasıl gelişti böyle bir program hazırlamak?

Benim hep aklımdaydı böyle bir program yapmak, sonra Gemlik’te Gemlik Life’a teklif sundum ve böylece gelişmeler başladı ve Muhtar Firar’da yayına başladı.

2) Bursa bölgesinin galiba tüm köyleri, kasabaları bu programa konu olacak. Yerleşim yerlerinin yöresel yemekleri, tarihi, insanları, değerlerini anlatıyorsun. Bu tanıtımlar için nasıl bir çalışma yapıyorsun?

Önceden tüm mahallelerin muhtarlarını arayıp hazırlık yapmalarını söylüyorum. Bizde kendi hazırlıklarımızı yapıyoruz çekim günü el birliğiyle yayını tamamlıyoruz.

3) ‘Muhtar Firarda ‘ ile beraber tanıdık ‘ Kadın Girişimciler Derneği’ni... Nasıl kuruldu, amacı nedir?

Karacaali Kadın Girişimciler Derneği 8 kadından kuruldu amacı ise yöresel ürünleri tanıtıp ve satmak aynı zamanda kadınlarımıza katkı sağlamak. Yöresel tatların yeni nesillere ulaşmasını sağlamak diye bilirim kısaca… Böylece her köyde Kadın Girişimciler Dernekleri kurulmaya başladı.

4) Programın jenerik şarkısına bayıldım. Bodrum’un, Alaçatı’nın şarkısı var. Gemlik’in şarkısı da muhteşem, şarkı programa cuk oturmuş.


Şarkıyı zamanında Gemlik’te Roman bir arkadaşımız yazmıştı o dönem çok beğenmiştim şarkıyı güzel de oldu, Gemliğimizin güzellikleri şarkının her yerinde anlatılıyor bizde ‘Muhtar Firarda’ da kullanmak istedik.

5) Seni yıllardır tanıyorum Karacaali muhtarı olarak parmak ile gösterilecek şeyler yapıyorsun belde de, hayat senin için paylaşmak değil mi?

Çok teşekkür ederim bunların görünüyor olması ne güzel, evet bencede paylaşmak güzel, çünkü hayat paylaştıkça güzel hayat bir birlik olunca güzel.

6) En önce sorulacak soruyu şimdi sorayım. Göksal Noca kimdir?

16.11.1967 doğumluyum, evliyim, 1 kızım 1 oğlum var. Kendimden bahsedersem hayat dolu her zaman enerjik bir insanımdır, yardım etmeyi çok severim. Elimden geldiğince yardım yapmaya çalışırım, her ortama uyum sağlayan bir karakterim vardır. Yani hayatı ve yaşamayı severim.

7) Karacaali Muhtarı Göksal Noca’nın bir günü nasıl geçer? Muhtar olmak kolay mı zor mu?

Çok zor bir meslek olmasa da en zoru insanlarla uğraşmak olsa gerek benim bir günüm neredeyse full çalışmak ile yoğun bir tempoda geçiyor, sabahları Karacaali’yi dolaşıp çer çöp nerde varsa tespit edip temizletmek, öğlen vatandaşın sorunlarını gidermek, akşama kadar neredeyse köyün bütün insanlarına yardım destek ve sorunlarını çözmek ile geçiyor.

8) Çok yoğun olduğunu yıllardır bilirim, boş zamanlarında neler yaparsın ?

Hiç boş zamanım yok desem, ama ilk fırsatta hemen denize girerim. Kitap okur, motorumla gezerim ve en çok aileme vakit ayırmaya çalışırım.

9) Yaşadığın yer Karacaali dünden bugüne nasıl gelişti ?

Karacaali 6 yıldır büyük değişime uğradı alt yapısında spor tesislerine kadar tüm eskiler neredeyse giderildi. Küçük bir kasabadan öte yepyeni bir yerleşim merkezine döndü diyebilirim Karacaali için.

10) Göksal Noca’nın kendi ve Karacali için yakın zamandaki planları neler ?

Kendim için ve ailem için öncelikle sağlıklı bir yaşam diliyorum. Karacaali için gerçekten çok şey yaptık, sessizce yapmaya da devam ediyoruz, şimdilerde liman ve futbol sahası projelerimiz var bunlar üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu arada birçok isim Karacaalimize renk kattı.

Karacaali de yaşayan ünlüler ve buraya gelen birçok ünlü isim var . Bület Ersoy, Fatih Ürek, Gülben Ergen, Perran Kutman, Tümay Özokur, İlhan İrem, Erdem Alkın, Bülent Şakrak, Burcu Kara, Devran Çağlar, Adnan Şenses, Yaşar Özel ve Beyaz gibi isimler geldiler döneminde hayalim gelecek yıl şu Covid-19’u bir atlatalım, Karacaali de zeytinimizi ve doğamızı ön plana çıkaracak bir festival organize etmek istiyorum.

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: caner , ural , köşe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz