Anadolu'nun geleneksel lezzetlerinin yeni yorumu; Kiva

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın bir kısmında bulunan Kiva, geleneksel Anadolu lezzetlerini yeniden yorumluyor. İstanbul’un eski yüzünü özleyenleri adeta bir dost meclisinde buluşturuyor Kiva.

21 Mart 2018 09:39
Anadolu'nun geleneksel lezzetlerinin yeni yorumu; Kiva
Kiva’nın büfesindeki 20 çeşit, yemekler mevsimsel olarak sunulduğu için her gün değişiyor ve malzemeler memleketlerinden getirtilip size taze olarak sunuluyor. Kendinizi evinizde hissedebilmeniz için dizayn edilmiş iç mekanında sıcacık bir ortam yaratılmış. Personeli de hızlı, ilgili ve güleryüzlü...


Kiva’nın şefi Emre Kanlısu tüm samimiyetiyle bugünün spesiyallerini anlatıyor; etli yaprak sarma, kuzu incik, etin suyuyla pişen Pehli ve Ege’ye özgü Şevketi Bostan.


Bugünün menüsünde kara lahana, kuru biber dolması, ıspıt kavurma, turp otu kavurma, taze bakla kavurması, yer elması kavurması, çükündür, sıkma köfte, ebe gümbeci kavurma, cacıklı arap köftesi var.


Yöresel Anadolu lezzetlerini mevsimsel olarak bulabileceğiniz nadir yerlerden olan Kiva, her gün değişen menüsü, sizi evlerine misafir olmuş gibi karşılayan personeli ve harika lezzetleriyle, unutulmaz buluşmalar için sizleri Bomonti’de bekliyor.


Berru Kahyaoğlu
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Kiva

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz