"Gecce Sonu Mekanı": Sarıhan Gusto

2013 Gecce Mekan Oscarları'nda "Gecce Sonu Mekanı" ödülü alan Sarıhan Gusto'nun işletmecisi Sema Sarıhan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sema Sarıhan başarılarının sırlarını anlattı.

24 Kasım 2013 09:00
"Gecce Sonu Mekanı": Sarıhan Gusto
2013 Gecce Mekan Oscarları’nda “Gecce Sonu Mekanı” ödülü aldınız, bu başarınızı neye borçlu olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Öncelikle çok çalışmaya borçlu olduğumuzu söylemeyim, daha sonra ciddi emek vermemize, işimizi ciddiye almamıza ve kaliteden hiçbir zaman ödün vermemize borçluyuz. Tabi hepsinden önce işinizi sevmeniz çok önemli, patronumuz Adnan Sarıhan 18 yıldır bu işi yapıyor ve gerçekten işini çok severek kaliteden ödün vermeden yapıyor. Sevgiye, çok çalışmaya ve büyük emeklere tecrübede eklenince böyle güzel bir mekan ortaya çıktı.

Çorba kültürünü bu şekilde sunan ilk yer neredeyse sizsiniz bunu nasıl başardınız?

Yaklaşık 18-19 yıllık bir çalışmanın sonucu bugün buradayız. Ürünlerin kalitesini çok dikkat ediyoruz, hatta Ajda Pekkan’ın bizimle ilgili bir sözü var :”hayatımda ilk defa bu kadar medeni bir mekânda sakat at yedim.” Sanırım bu söz bizim hakkımızda birçok şeyi özetliyor. Çorbacıların çoğu sadece çorbanızı içip kalktığınız bir yer, ufak bir masa, sandalye ve bir tas çorba insanların çoğunda çorba kültürü bu şekildeydi fakat bunu biz değiştirdik, her şeyin değiştiği gibi bu kültünde değişmesi gerekiyordu. Yani sadece içtiğiniz çorbadan keyif almanız değilde, oturduğunuz mekandan tutun soluduğunuz havaya kadar her şeyden keyif almanız gerekiyor. Çorbayı geliştirmek derken evet ilk defa bizde bu kadar çok çorba çeşidi bulunuyor, tabi bunun yanında dekorasyonumuz ve kaliteli malzemelerimiz bizi farklı kılıyor. Türkiye’de böyle bir çorbacı bir ilk, bu konuda mütevazı olamayacağız.

Ödül almak nasıl bir duygu? Belli bir sorumlulukta yüklüyor mu?

Evet inanılmaz keyifli bir duygu, bu güzel duygunun yanında büyük bir sorumluluğu da var tabi ki. Biz geçen sene de ödül almıştık gecce.com’dan bu senede aldık çok gurur verici bir durum. Ama bu ödüller olunca insanlarında beklentisi sizden fazlalaşıyor. O yüzden bir önce ki senenin altında kalmamanız gerekiyor, çıtayı her zaman yükseltmeniz lazım. Buda büyük bir sorumluluk yüklüyor.

Ametist taşlı ödülü beğendiniz mi?

Evet çok şık bir ödül, misafirlerimizin de oldukça dikkatini çekiyor. Çok yaratıcı ve enerjisi yüksek bir ödül; bize de bu ödül uğur ve güzel enerji getireceğine inanıyorum.

İler ki dönemlerde Sarıhan Gusto’da bir değişiklik olacak mı, gelecek planlarınız neler?

Aslında Sarıhan Gusto’da değişim sürekli oluyor, menü yenileniyor, dekorasyonda ufak oynamalar oluyor. Yani değişim her zaman var. Biri Bakırköy’de diğeri Etiler’de olmak üzere iki şubemiz var yeni bir şube planımız yok ama mekan içerisinde gerek menüye bir şeyler ekleniyor konsepte değişiklikler oluyor. Böyle ufak değişikliklerin de yapılması gerektiğine inanıyoruz. Örneğin menümüze en son mumbar dolması ve işkembeli nohut eklendi. Mevsime göre de yeni yemekler eklenecek hatta şuan çalışması olan yemekler var ama onalar da sürpriz olsun.

Sizce gecce sonu olarak neden Sarıhan Gusto?

Bunun aslında en büyük sebebi insanların 24 saat boyunca bu kadar lezzetli, kaliteli ve taze çorbaları bulabilecekleri başka bir mekan yok. Buraya gelip bir kere bile çorba içmeleri bir daha gelmeleri için yeterli oluyor. Çorbalarımız olsun yemeklerimiz olsun oldukça iddialıyız. Zaten günde 3 sefer çorba yenileyen bir mekan burası, buna kalite ve şık bir dekorasyon eklenince en keyifli gecce sonu mekanı oluyor. Birde biz 24 saat açıyız, paket serviste aynı şekilde 24 saat çalışıyor. Tabi çorbalarımızın lezzeti de tartışılmaz, her yerde domates ya da mercimek çorbası içebilirsiniz ama Sarıhan Gusto’da içmek bir ayrıcalık.

Detaylar için tıklayınız

İrem Altınalev
[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz