Feriye yenilenen yüzü ile artık çok daha keyifli!

Feriye, İstanbul Boğazının gözde noktasında, denize sıfır konumuyla ve yenilenen tarzıyla misafirlerini ağırlamaya başladı. Şehrin yaşam tarzına uyan, yaşayan ve yaşatan bir Feriye olarak dün akşam kapılarını aralayan mekan artık çok daha keyifli. Modern dokunuşlarla kendini güncelliyor ve İstanbul'un kabına sığmayan enerjisini içine dolduruyor. Sinema salonu, kafesi, fuayesi, lokantası, yemekleri ve etkinlikleriyle dinamik bir Feriye yaratılıyor.

19 Nisan 2019 10:31
Feriye yenilenen yüzü ile artık çok daha keyifli!
Dün akşam gerçekleşen bir davetle beraber Feriye'nin yeni yüzüyle tanıştık. Kültür, sanat, gastronomi ve eğlencenin iç içe geçtiği yeni Feriye yaşayan, yaşatan, heyecanlandıran, ilham veren, zenginleştiren, dinlendiren ve fark yaratan bir mekan olarak karşımıza çıktı.

Kendini baştan sona yenileyen Feriye; sineması, rıhtımı, lokantası, fuayesi, parkı, cafesi ve yeni oluşturulan alanlarıyla İstanbullularla buluştu. Böylesine ikonik bir manzaraya sahip olan Feriye yeni neslin ihtiyaç ve arzularına da hitap eder hale getirilmiş ve herkesin zevkine uyan bir dokunuşu bulabileceği alternatiflerle donatılmış. Her alanı uzun uzun vakit geçirebileceğiniz, ister tek başınıza isterseniz de aile, dost ve sevdiklerinizle keyif yapabileceğiniz bir formatta düzenlenmiş.


Kapıdan girdiğiniz andan itibaren tarihi dokusuyla sizi etkilemeyi başaran Feriye'ye dün akşam ilgi büyüktü. Bilge Koleksiyonu - Kuşaklararası bir seçki karma sergisi ile başlayan gecce'de bir çok sanatçının eserleri sergilendi. Geniş bir galeri alanı bulunan Feriye'nin duvarlarını onlarca tablo süsledi.

GALERİ FERİYE


Türkiye modern ve çağdaş sanatına izini bırakmış çok sayıda sanatçının yapıtını kapsayan Bilge Koleksiyonu, gerçek bir sanat tutkunu ve pek çok sanatçının hamisi koleksiyoner Muhsin Bilge ve eşi Zeyno Bilge'nin 1990'lı yıllarda oluşturmaya başladıkları bir koleksiyon. Muhsin Bilge'nin 2014 yılındaki vefatından sonra koleksiyonu ikinci kuşak temsilcileri olan Aslı ve Bilge tarafından geliştirilmeye devam ediyor. Koleksiyon, erken Cumhuriyet dönemi Türk sanatçılarının farklı dönemlerine ait yapıtlardan günümüze , modern ve çağdaş sanatın temsilcisi orta ve genç kuşak sanatçıların yapıtlarına, sanatçı defterleri, günlükler, mektuplar, notlar ve özel eşyalarla da sanatçıların dünyasına ışık tutan kapsamlı bir koleksiyon olma özelliği taşıyor.


CAFE FERİYE

Yeni Feriye ile tanışmaya gelen davetliler önce bu harika sergiyi dolaşıp hazırlanan çilekli soğuk çaylarını yudumladılar. Ardından Galeri Feriye'nin üst katında yer alan Cafe Feriye'ye geçip lezzetli atıştırmalıklar eşliğinde Feriye ve deniz manzarasında kahvelerini içip keyifli sohbetler ettiler.


Havuçlı tarçınlı kek, parça çikolatalı kurabiye, haşhaşlı limonlu sable, yanık kek, raw toplar, acı badem kurabiye ve franboazlı tart öne çıkan lezzetlerin başında geliyordu. Davetliler bu lezzetleri deneyimledi ve oldukça beğenildi. Cafe Feriye'nin kahve ve atıştırmalıkları oldukça ekonomikti.

Filtre kahveyi 9 TL gibi ekonomik bir fiyata içebilir, boğazın kokusunu içinize çekebilirsiniz.


Aynı zamanda misafirlere dilerlerse nefis lezzetleri, rahat ve konforlu alanlarıyla vazgeçilmeziniz olacak bu cafe’den lezzet dolu ürünler alıp “Fuaye Feriye”ye geçip, burada hem sosyalleşip hem çalışıp hem de dinlenebilecekleri alanlar yaratılmış.

Yeni Feriye daha ilk günden her zevke ve isteğe cevap verebilecek bir oluşumda olduğunu göstermiş oldu. Gelen davetliler Sergi sonrası, Cafe feriye'yi ziyaret etti. Oradan sonra da aynı katta bulunan Sinema Feriye'yi deneyimlediler.


SİNEMA FERİYE

Boğaz hattının tek sinema salonu olan tarihi Feriye Sineması, yıllar sonra dönüşen Feriye ile birlikte tekrar açıldı. “Sinema Feriye” olarak kapılarını açan salon, sadece sinema filmlerine değil, tiyatro, konser ve diğer kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapabilecek şekilde çok amaçlı bir salon haline dönüştürülmüş.


Yüksek tavanları, rahat koltukları ve patlamış mısır ikramı ile misafirler siyah beyaz bir filmi izleyerek Sinema Feriye'ye merhaba demiş oldu.

RIHTIM FERİYE

Davetliler sergi, cafe ve sinemayla tanıştıktan sonra İstanbul’da boğazın mavisiyle yeşilin buluşabildiği özel noktalardan biri olan “Rıhtım Feriye'de" olan kokteyle katıldı. Boğaz manzarası, deniz esintisi ve orta alana hazırlanmış açık büfe akşam yemeğine bir de güneşin batışı eşlik etti.


Hazırlanan yemekler, başlangıçlar ve atıştırmalıklardam mantarlı pazılı mini kumpirler, mercimekli ızgara muska börek, naneli yoğurt, antep fıstıklı mini köfteler, taramalar, kızartma tabakları, peynir tabakları, soğuk bonfile tabakları, enginarlı kaşık salatası,enginarlı pilav, keçi peynirli bahar topik, ördek çerkez, bezelye ezme,ızgara ciğer ve daha fazlası oldukça lezzetliydi.

Bu lezzet şölenine bir de açılışa özel DJ performansı eşlik etti. Davetliler yeni Feriye'nin muhteşem lezzetlerini keyifli bir ortamda deneyimleyerek eğlendiler.


Davetliler eğlencenin ardından Museum Of The Moon ile dolunayın altında fotoğraflar çekildiler.

PARK FERİYE

Cam Salon ve Rıhtım da yeni Feriye’de kendini yenileyen noktalardan olmuş. İstanbul'u tüm güzellikleri ile yaşayabileceğiniz hatta deniz kenarında çimlerin üzerinde piknik yapabileceğiniz bir alan olarak düşünülmüş.

MUTFAK FERİYE

Feriye’nin en yeni alanlarından biri de “Mutfak Feriye” olmuş. Bir atölye mutfağı olarak tasarlanan bu özel mutfakta tanıtım etkinlikleri, özel davetler ve prodüksiyon çekimleri yapılabileceği gibi atölyeler ve eğitimler de hobisi, işi gücü mutfak olanları “Mutfak Feriye”de buluşturmaya hazır.


LOKANTA FERİYE

Yeni nesil şeflerden Esra Acar Koç yönetimindeki mutfağıyla menü yaklaşımı değişen, mevsime uygun lezzetlerin yer aldığı “Lokanta Feriye” de kendini yenileyerek hizmet vermeye ve misafirlerini ağırlamaya hazır hale getirilmiş.Özetle genç ailelerin ve grupların hafta sonlarına renk katacakları; sanat tutkunlarının “Museum of the Moon” gibi daha önce görülmemiş sanat eserlerini görebilecekleri, seçkin kültür& sanat programlarına katılabilecekleri; home- office çalışanların, öğrencilerin kendilerine çalışma ortamı bulacakları, gençlerin vakit geçirmekten keyif alacakları, İstanbul’un metropol yaşam tarzını Boğaz ile kucaklaştıran Feriye’de sizde kendinize uygun olan alanı bulacaksınız...
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: feriye

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz