En Yaratıcı Mekan: Bosphorus Brewing Company

2013 Gecce.com Mekan Oscarları'nda "En Yaratıcı Mekan" ödülü alan Bosphorus Brewing Company'nin İngiliz ortaklarından Philip Hall ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Philip Hall Gecce Mekan Oscarları'ndan aldıkları ödülün keyfini, önümüzdeki sezon için planlarını ve yeni üretecekleri biraları anlattı...

08 Kasım 2013 11:29
En Yaratıcı Mekan: Bosphorus Brewing Company
2013 Gecce Mekan Oscarları’nda “En Yaratıcı Mekan” mekan ödülünü aldınız, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ödül almak çok güzel bir şey değil mi? Yaptığınız işi birilerinin fark edip, taktir ettiğini görüyorsunuz. “En Yaratıcı Mekan Ödülü”nü aldık, bunun fark edilmesi çok güzel çünkü biz gerçekten burada farklı şeyler yaratmaya gayret ediyoruz. İnanıyorum ki insanlar buraya geldiğinde sadece bir şey içip kalkmak için gelmiyorlar, farklı deneyimler yaşamak içinde geliyorlar; aynı zamanda olduğumuz çevreyi de farklı kılmaya çalışıyoruz ve bence bu ödül hepsini içeriyor, bu yüzden böle bir ödül almaktan dolayı oldukça memnunuz.

Türkiye için oldukça farklı bir konsept, Türkiye’de geçmişten gelen bir meyhane kültürü var fakat pub kültürü pek gelişmiş değil, Bosphorus Brewing Company bayanlarında rahatça gelip oturabileceği bir pub kültürü sunuyor…

Evet burası için pub diyebiliriz, fakat Türkiye’de bu kültürü oturtmak pek kolay değil. Biz bir restoran yapmaya çalışmadık; burası insanların arkadaşlarıyla, sohbet edebileceği, sosyalleşebileceği bir mekan. Amacımız sadece bira içilsin, alkol tüketilsin değil. Alkol sadece insanların sosyalleşmesi, sohbet etmesi için bir araç, bu yıllardan beri böyle. Hatta Bosphorus Brewing Company’de özellikle televizyon ya da müzik koymadık, bunlara ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum. Burada insanlar gelsin biralarını içip sosyalleşsin istiyorum. Mesela bizim birçok müşterimiz genç çalışan bayanlar, geliyorlar rahatça içkileri içip sohbet ediyorlar çünkü burası ne Taksim ne de başka bir yer o yüzden buraya gönül rahatlığıyla gelebiliyorlar.

Ametesit taşlı ödül hakkında ne düşünüyorsunuz?

Oldukça ilginç ve yaratıcı bir ödül. Müşterimizden biri bu taş nedir diye sordu, bizde ödülün dizaynı olduğunu söyledik. Gerçekten benzersiz dizayna sahip bir ödül. “İnşallah” ametesit bize de bolluk ve bereket getirir.

Ödül almanın muhteşem bir his olduğunu söylediniz bu güzel hissin yanında bir sorumlulukta getiriyor mu? Daha iyisini yapmalıyız, daha yaratıcı olmalıyız gibi?

Belli bir standardı devam ettirmek zor bir iştir. Bizim için oluşturduğumuz standardı devam ettirmek önemli bir şey. Var olan oluşumu devam ettirirken daha iyisini de yapmaya çalışmalısınız. Ben henüz yeteri kadar başarılı olduğumuzu düşünmüyorum, daha da iyisini yapmalıyız. Misafirlerimize daha fazla yeni biralar sunmalıyız. Türkiye’de insanların beklentileri oldukça düşük ve özellikle bira konusunda oldukça muhafazakârlar, yani yeni tatlara pek açık değiller bu yüzden insanları bira konusunda birazcık eğitmek istiyorum. Aslında bakarsanız Türkler alkol konusunda oldukça sofistike bir kültüre sahip. Tarihe bakıyorum, Atatürk’ün içki içerken resimlerini, Ankara’da bira fabrikalarının olduğunu görüyorum, yani bu aslında Türklerin bir kültürü ve maalesef bu kültür kayboluyor. Olay sadece bira içmek değil, konu doğru tadı verebilmek. O yüzden ben değişik biralar sunmak ve tattırmak istiyorum. Türkiye’nin bu konuda yeni fikirlere ihtiyacı var. Biz daha açılalı sadece bir sene oldu yüzden daha bir sürü güzel işler yapmak istiyoruz.

Peki önümüzde ki dönmeler için planlarınız neler, söylediğiniz gibi Bosphorus Brewing Company’de sürekli değişik tatlar denemek mümkün olacak mı?

Avrupa Yakası’nda başka bir şube açmayı düşünmüyoruz fakat karşı tafta yani Anadolu’da bir tane şube olabilir. Bağdat Caddesi ya da Ataşehir olabilir. Aslında çok popüler bir semt olmasına da gerek yok. Bizim yapmak istediğimiz şey “gidilecek bir yer” yaratmak, zaten popüler olan bir yerdeki müşteriyi çekmek değil.
Bunun dışında yeni bira üretimlerimiz devam ediyor hatta şuan iki yeni bira üzerinde çalışıyoruz. Muhtemelen on gün içerisinde hazır olacak. Bunlardan bir tanesi oldukça sert bir bira olacak. Alkol oranı 9,5’lik bir bira. Tabi bunlarla da sınırlı kalmayacağız üretime sürekli devam edeceğiz. Hem neden duralım ki burada bira üretebileceğimiz ufak bir fabrikamız var, böyle bir fırsatımız varken durmamıza neden yok. Tabi bu süreçte müşterilerimizin istekleri doğrultusunda gerçekleşecek. Onlarında tavsiyesini alarak daha çok bira üreteceğiz.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Bosphorus Brewing Company

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz