En İyi Kahvaltı Mekanı: Namlı Gurme

2013 Gecce.com Mekan Oscarları'nda "En İyi Kahvaltı" ödülü alan Namlı Gurme'nin Genel Koordinatörü Betül Kurt ile röportaj gerçekleştirdik. Betül Kurt Gecce Mekan Oscarları'ndan aldıkları ödülün gururunu ve Namlı Gurme'nin başarı hikayesini anlattı...

05 Kasım 2013 12:00
En İyi Kahvaltı Mekanı: Namlı Gurme
2013 Gecce Mekan Oscarları’nda "En İyi Kahvaltı" ödülünü aldınız, öncelikle bu konu hakkında görüşlerinizi alalım.

Gecce.com’dan ilk defa böyle bir ödül aldık; en iyi kahvaltı mekanı olarak ilk 2009’da daha sonrasında 2011 ve 2012’de gazetelerden ödül almıştık. Uzun bir aradan sonra böyle bir ödül almak bizim için gayet keyif verici oldu. Bu durum ekibi de ayı şekilde çok şevklendirdi.

Ametesit taşlı ödül hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ödülün tasarımı çok dikkat çekici, çalışanların hepsi ödülü görünce şöyle bir “vaoov” oldu. Gelen müşterilerde öyle, herkes tebrik ediyor. Ödül çok güzel, çok beğendim; amateisti ben çok seviyorum zaten bereketi ve sağlığı simgeliyor. Bir de şeklini çok sevdim; çünkü bizim taşımız biraz kalbi andırıyor. Gerçekten çok şık bir ödül, daha öncede benzerine rastlamadığım özel bir ödül. Hatta ödülü aldığımda şunu bile dedim: "iyi ki daha önce ödül almamışız ve bu ödül bize denk gelmiş" böyle şık dizaynlı bir ödül daha keyifli oldu çünkü.

Peki ödül almak nasıl bir duygu?

Oldukça keyifli bir şey tabi, yaptığınız işin doğru olduğunu görüyorsunuz bir kere. Bunu devam ettirmek istiyorsun, büyütmek istiyorsun, geliştirmek istiyorsun, yani bizim için oldukça motive edici oluyor. Ne kadar bilseniz de iyi bir şeyler yaptığınızı, bunun karşılığını almak ya da takdir edilmek insanı oldukça şevklendiriyor.

Ödül almak zevkli olduğu kadar sorumluluk yükleyici de bir şey, bu durum sizi zorlayacak mı?

Şimdi aynı standardı sağladığınız zaman bir farkınız kalmıyor, biz konsept itibarıyla da farklıyız. Öncelikle bunu sürdürmeliyiz. Mesela yeni bir şey takip ediyorsun, bir işi ilk yapmaya çalışıyorsun. Daha önce kahvaltı sektörü bu kadar gündemde değildi. Biz 2007’de Karaköy’de kahvaltı vermeye başladık ama kahvaltının top olması 2009’u buldu. Artık herkes kahvaltıya dönmeye başladı. Bide belli bir saati de yok artık kahvaltının.

O yüzden her ödül aldığınızda daha iyisini yapıyım, daha farklı bir şeyler bulayım gibi durum söz konusu oluyor. Ayrıca ödül aldığınızda insanların sizi örnek alması çok güzel bir duygu. Buraya gelen birçok insan oluyor bu konsepti yapmaya çalışan hatta kolay iş diyen de oluyor ama değil. Çünkü ilk gözünüzü açtığınızda yapmanız gereken 7 gün kahvaltı. Orada en iyi kahvaltıyı sunmalısınız ki devamlılık sağlayabilin.

Namlı Gurme’nin önümüzdeki günlerde ki planları neler?

Şuan için bir projemiz yok çünkü Karaköy’de daha yeni revize yaptık. Dükkanı büyüttük. 2012’de Citys’ de Mahalleyi yaptık, onun daha bir yılı dolmadı. Şimdi kış sezonu başlıyor onun hazırlıkları var. Zaten Karaköy’de bir mağazamız daha var Namport, o da devam ediyor. Bir de 2 tane franchiseer var. O yüzden şimdilik 2013 için yeni projemiz yok fakat 2014’te neler olur, önümüze neler gelir bilemiyorum bu biraz kısmet işi. Yerde çok önemli bizim işimizde çünkü kahvaltı evet ön planda ama bizim asıl işimiz şarküteri yani sadece Namlı Gurme’nin içerisinde kahvaltı yok içinde zeytinyağlıları, keki, pastası, böreği var; bir alışveriş var. Yani sabahtan akşama kadar süren bir sirkülasyon var. Akşam hızlı bir servis başlıyor mesela üstelik alkol olmamasına rağmen bunun altını çiziyorum. Akşamları da ayrı bir trafiğimiz oluyor yani. Mesela kendi köftemizi yapıyoruz ve onu özel olarak yemeğe gelenler var. Ya da akşamüstü çay saati var, pastasıyla böreğiyle… Yani sabahtan akşama kadar büyük bir yoğunluk var.

Mekan Oscarları geccesini nasıl buldunuz?

Gecce Mekan Oscarları geccesi çok güzeldi, geçen senede muhteşemdi bu senede öyle… Gerek ödülün dizaynı olsun gerek güler yüzlü karşılama her şey muhteşemdi, ellerinize sağlık.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Namlı Gurme

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz