'En İyi İtalyan Mutfağı' Paperoon

Gecce Mekan Oscarları tarafından 'En İyi İtalyan Mutfağı ödülü alan Papermoon'un İşletme Müdürü Sezgin Yüce Papermoon'un başarısını ve gelecek planlarını anlattı..

05 Aralık 2013 16:39
'En İyi İtalyan Mutfağı' Paperoon
2013 Gecce Mekan Oscarları’nda “ En İyi İtalyan Mutfağı” ödülü aldınız, bu başarınızı neye borçlu olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Çağdaş İtalyan mutfağımızla, damak zevkine düşkün konuklarımıza eşsiz lezzetler sunuyoruz.Konuklarımızı ağırlarken hem onlara kendilerini özel hissettirecek özeni hem de ürün ve servis kalitesine verdiğimiz önemi göstermeye çalışıyoruz. Ayrıca sade ve sıcak dekorasyonu, dingin atmosferi, kalitesi, genç ve dinamik kadrosu ile Papermoon misafirlerimizin keyifli vakit geçirmesini sağlayan bir mekân.

Papermoon misafirlerinin kriterlerini ve beklentilerini iyi biliyoruz. Bu beklentileri eksiksiz yerine getirmek için çalışıyoruz. Yemek reçetelerimizi misafirlerimizin taleplerini göz önüne alarak hazırlıyoruz. Ürün standardı ve hijyen bizim için büyük bir önem taşıyor. Her yıl İtalya’da yeni ürün arayışı ve bölgesel lezzetlerin nasıl hazırlandığına dair araştırma yapıyoruz. Temin edilen yeni lezzetler defalarca denedikten sonra menüde misafirlerimize ikram edilmek üzere yerini alıyor. Misafirlerimize duyduğumuz hassasiyet, onların gözünde bizi vazgeçilmez kılıyor.Papermoon açıldığı günden beri yüksek kalitesinden ödün vermeden, gördüğü ilgi ile bir İstanbul klasiği olmaya devam ediyor.

Ametist taşlı ödülü nasıl buldunuz?

Çok şık bir ödül. Tasarım olarak da oldukça farklı ve güzel olmuş. Başarımızı belgelediği için de bizde ayrı bir yere sahip.

Gecce Mekân Oscarları törenini nasıl buldunuz?

Tören her zamanki gibi çok güzeldi. Mekan, müzikler, her şey çok güzeldi. Böyle başarılı bir organizasyon gerçekleştirdikleri için Gecce.com ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Zorlu bir sektörü destekledikleri için ayrıca teşekkür ediyoruz.

Ödül almak nasıl bir his? Keyif verici olduğu kadar size bir sorumlulukta yükledi mi?

Bu ödül, Türkiye’de ilk defa bir medya kuruluşu tarafından restoranlara verilen bir başarı belgesidir. Okur oylarıyla ödül sahibinin belirlenmesi de bizim için ayrıca özel bir anlam taşıyor. 1996 yılından bu yana, Çağdaş İtalyan Mutfağıyla damak zevkine düşkün konuklarına eşsiz lezzetler sunan “Papermoon”, İstanbul’un vazgeçilmez mekânlarından biri oldu.Bizler de bu sorumluluk bilinciyle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Papermoon’un gelecek planları nelerdir? Yeni bir şube düşünüyor musunuz ya da menünüzde her hangi bir değişiklik olacak mı?

Menümüzü yaz ve kış menüsü olmak üzere her yıl iki kere değiştiriyoruz. Yaz ve kış menülerimizi mevsimlik taze sebzelere göre şekillendiriyoruz. Menüde yer alacak yemeklerimizi hazırlarken misafirlerimizin isteklerini göz önünde bulunduruyoruz. Misafirlerimize hitap edecek menüler hazırlamaya çalışıyoruz. En son 2 ay önce menümüzde değişikliğe gittik. Normal menümüzün haricinde her gün “günlük özel” bir menü de hazırlanıyor.

Yeni bir şube veya dekorasyonda değişiklik düşünmüyoruz. Çünkü sadece yemeklerimiz değil, dekorasyonumuz da misafirlerimizin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: papermoon , sezgin yüce

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz