"En İyi Dekorasyon": La Brise - Seda Bilgin

2013 Gecce Mekan Oscarları'nda "En İyi Dekorasyon" ödülü alan La Brise'in mimari Seda Bilgin ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Seda Bilgin aldıkları ödülün keyfini ve La Brise'in oluşum aşamalarını anlattı...

15 Kasım 2013 10:00
"En İyi Dekorasyon": La Brise - Seda Bilgin
2013 Gecce Mekan Oscarları’nda “En İyi Dekorasyon” ödülü aldınız bunu neye borçlusunuz?

Çok eskiden beri biz ailecek bu işin içindeyiz; yani mimarlığın yanında biraz da küçüklükten beri restoran işinin içinde olduğum için şanslıyım. Hem tecrübe hem de akademik okul bir araya gelince zaten nerede neye ihtiyaç var ya da mekân nasıl kullanılmalı gibi soruları sadece dekoratif olarak değil işletmeci yönünden de görebiliyorum. Bence başarı ikisinin bir araya gelmesiyle alakalı bence.

La Brise’in dekorasyonu nasıl oluştu?

Fransa’daki La Brisler’den esinlenildi. Böyle herkesin montlarıyla oturup hem rahat hem çok lüks gözükmeyip ama sıradan da olmayan şık bir yer istiyorduk. Hem iç mekân hem dış mekan olsun istiyorduk. Her dekorasyonumuz da yani ne proje yaparsak yapalım ben ahşabı çok yoğun kullanıyorum; burada da ahşabı çok yoğun kullandık. Çünkü ağacında eskiliğinin verdiği böyle mistik ve sıcak bir hava oluyor. Dolayısıyla ahşap benim için vazgeçilmez bir parça oldu. Onun dışında yine eskiyi hatırlatan, Paris’te ki nostaljiyi hatırlatan objeler kullandık. Tamamen Paris havasını vermeye çalıştık; bunu da başardık sanırım çünkü “ne güzel sanki Paris’te bir yemek yemişiz gibi çıkıyoruz buradan” diyen müşterimiz oldu. En büyük amacımız Beyoğlu’nda başlattığımız o sıcaklığı ve nostaljik Paris havasını Nişantaşı’nda da yaşatmak oldu.

Ödül almak nasıl bir his, keyfin yanında sorumluk da yüklüyor mu?

Gecce.com’dan böyle bir ödül almak çok güzel bir şey, insanı tabi ki motive ediyor. Sonuçta bir çok mekan var onların arasından buranın seçilmesi çok güzel bir şey. Ödül almak zaten her zaman motive edici bir şeydir.

Onun dışında sorumluluk her zaman var. Şimdi bizim bu iş müşterilerle yaptığımdan biraz farklı. La Brise aile restoranı olduğu için benim müşterim de ailem oluyor. Bir de hep güzel bütçelerle çalışıyoruz, babam Teoman Hünal hiçbir şeyi esirgemediği için; müşteri her zaman şık bir yerde otursun istiyor bu yüzden de bana güzel bir bütçe ayırıyor. Bu nokta da sorumluluk şöyle gelişiyor, elimde böyle güzel bir bütçe varken onu kötüye kullanıp, kötü bir şey ortaya çıkartmak kötü olur, o nedenle bu büyük bir sorumluluk oluşturuyor. Dolayısıyla ödül çok güzel çok pozitif bir şey ama sorumluluk her zaman var.

Gecce Mekan Oscarları Törenini beğendiniz mi?

Çok güzeldi; zaten o kadar insanı bir araya toplayabilmek Kenan Bey’in büyük bir başarısı.

Ametist taşlı ödülü beğendiniz mi?

Çok beğendim, çok güzel enerji veren bir ödül; sadece birazcık ağır ama onun da anlamı güzel. Alırken de enerjisini hissediyorsunuz gerçekten çok güzel bir enerjisi var.

La Brise için gelecek planlarınız neler, her hangi dekoratif bir değişiklik olacak mı?

La Brise ile ilgili çok fazla şube olmasını istemiyoruz ama La Brise’in bir alt şubesi olabilir. Daha bistro tarzı bir projemiz var onunla da ilgili de ilk adımları attık, şuan iki tane proje onaylandı gibi. Onların çalışmalarına başladık.

“En İyi Dekorasyon” ödülü aldınız, bu yolda ilerlemek isteyenlere ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

Bol bol restoranlara gidip, yiyip – içip problemleri müşteri gözüyle görmeleri lazım. Çünkü en büyük sıkıntı sadece tasarıma önem verip asıl restoranın içindeki hareketi engelleyecek tasarımlar yapmamaları çok önemli. En güzeli kendi gözünüzle oturup mekanı incelemek. Örneğin merdiveni nereye koymuşlar ya da mutfak nerede koku geliyor gibi detaylara önem vermek gerekiyor.

Detaylar için tıklayınız


İrem Altınalev

[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: la brise , seda bilgin

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz