"En İyi Boğaz Avrupa": Yelken Restaurant

2013 Gecce Mekan Oscarları'nda "En İyi Boğaz Avrupa" ödülü Yelken Restaurant'ın sahibi Bülent Ilgaz ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bülent Ilgaz başarılarının sırrını ve hedeflerini anlattı...

17 Kasım 2013 11:19
"En İyi Boğaz Avrupa": Yelken Restaurant
2013 Gecce Mekan Oscarları’nda “En İyi Boğaz Avrupa” ödülünü aldınız, bu başarıyı neye borçlusunuz?

Başarımızı farklılığa borçluyuz. Başka restoranlardan oldukça farklıyız zaten biz kendimizi balık restoranı olarak adlandırmıyoruz, Akdeniz Mutfağı olarak görüyoruz. Ama bir balıkçıda bulunan her şeyde menümüzde mevcut. Her daim farklı lezzetler arıyoruz, menümüzü dört ayda bir değiştiriyoruz. Bütün mevsimler balılar, sebzeler sürekli menümüzde yenileniyor, klasik bir mutfağımız yok. Yani Yelken Restaurant’ta dört mevsim farklı lezzetler tatmak mümkün, bunun da bize başarı getirdiğini düşünüyorum.

Ödül almak nasıl bir his, sorumluluk da yüklüyor mu?

Ödül almak çok güzel bir his; bunun yanında ödülü hak etmenin de önemli bir ayrıntı olduğunu düşünüyorum. Yelken Restaurant olarak da bu ödülü fazlasıyla hak ettiğimizi düşünüyorum çünkü bizim kadar işine özen gösteren başka bir balıkçı yok. Biz bir otel mantığıyla çalışıyoruz, her daim standardımızı korumaya uğraşıyoruz; kaliteyi bozmadan ilerlemeye özen gösteriyoruz. Burada dört ay önce tattığınız bir lezzeti dört ay sonra tekrar aynı şekilde yiyebilirsiniz. Bunların hepsi bizim ödülü ne kadar hak ettiğimizi gösteriyor.
Sorumluluk tabiî ki oluyor zaten sorumluluk çok da güzel bir şey; hatta sorumluluk olmazsa bir problem vardır diye düşünüyorum. O yüzden sorumluluk her daim olmalı.

Ametist taşlı ödülü nasıl buldunuz?

Evet ödül çok enteresan, taşın özelliklerini biraz araştırınca da zaten ne kadar anlamlı bir ödül olduğunu da anlıyorsunuz. Biz bu arada sizin ödülün dışında da bu sene De La Chaine Des Rotisseurs’den çok anlamlı bir ödül aldık. De La Chaine Des Rotisseurs yüksek kaliteli şarap ve yemek bilgisine sahip amatör ve profesyonellerin bir araya geldiği bir gastronomi birliği. Türkiye’de ilk bu ödülü alan Beyti oldu, şimdi de biz aldık.

Mekan Oscarları geccesini nasıl buldunuz?

Ödül töreni de çok güzeldi, hatta bana bu sene daha bir kapsamlı geldi. Gayet güzel bir gecceydi.

Yelken Restaurant’ın gelecek planları neler?

Şöyle söyleyim biz balığın Beyti’si olmak istiyoruz. Beyti Bey çok saygı duyulması gereken bir işletmeci, çok özel bir insan kendisi. Hatta ofisim bile Beyti Bey’in ofisinin neredeyse aynısıdır. Yani kendisi çok saygı duyulacak biri ve benim idolüm. Bunun dışında Yelken’le ilgili şuan için bir değişiklik yok fakat Yelken Yeşilköy çıkışlı bir Restaurant olduğu için Yeşilköy’den çok talep geliyor şuan için ikinci bir şube düşünmüyorum ama zaman ne gösterir onu da bilmiyorum. Bizim amacımız Yelken tek olması hatta Türkiye’de tek olması.

Detaylar için tıklayınız

İrem Altınalev

[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Yelken

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz