Divan'dan "Eskimeyen Tatlar" mönüsü

Divan Pub ve Brasserieler’de, Ekim ayı boyunca Divan’ın kuruluşundan günümüze en sevilen tariflerinin yer aldığı bir mönü sunuluyor. Divan’ın “Eskimeyen Tatlar” kitabından derlenen bu mönü, geçmiş yıllarda Divan’da sunulan ve klasikleşerek her dönemin damak tadına hitap eden unutulmaz lezzetleri tekrar sevenleri ile kavuşturmayı amaçlıyor.

28 Eylül 2015 16:20
Divan'dan "Eskimeyen Tatlar" mönüsü
Ekim ayında, seçili Divan Restoranlarında, her dönem için güncel kalan reçetelerle hazırlanan bu mönü, modern sunumlarıyla servis ediliyor olacak. Çorba çeşitleri, soğuk ve sıcak başlangıçlar, ana yemekler ve tatlılar bulunan menünün dikkat çeken yemekleri arasında ise terbiyeli işkembe çorbası, palamut pilaki, kuzu etli keşkek, pazı yaprağına sarılı kuzu incik kapama, hamsi kuşu tavası ve vişneli etli yaprak sarma gibi, Türk Mutfağı’yla özdeşleşmiş lezzetler yer alıyor. Tatlılar bölümünde ise safranlı zerde ile lezzetli bir kapanış tatlı tutkunlarını bekliyor.
Ekim'de Divan Restoranlarına gelen misafirler, zamana meydan okuyan ve eskimeyen tatları deneyimleme fırsatı buluyorlar.


*Bu menünün bulunduğu Divan Restoranları aşağıdaki gibidir:


Divan Brasserie Kalamış: 0216 414 57 03

Divan Brasserie Bebek: 0212 263 29 73

Divan Brasserie Beyoğlu: 0212 243 24 81

Divan Pub Erenköy: 0216 386 52 36

Divan Pub Ataşehir: 0216 456 51 10
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz