Develi'de lahmacun savaşları: Soğanlı mı, sarımsaklı mı?

Asırlık lezzet markası Develi'de hiç lahmacun yediniz mi? Acaba tadına doyamadığımız bu müthiş lahmacunlar nasıl hazırlanıyor? İşte bu sorunun cevabını bulmak için Develi'nin Nişantaşı'nda bulunan şubesini ziyaret ettik. Bizimle birlikte lahmacun yapan Cevdet Usta bizi zor bir soruyla karşı karşıya getirdi; Soğanlı mı, sarımsaklı mı?

04 Ağustos 2020 16:13
Develi'de lahmacun savaşları: Soğanlı mı, sarımsaklı mı?
Cevdet Usta'yla konuştuğumuzda Develi'de iki lahmacun türü olduğunu öğrendik. Birincisi soğanlı lahmacun, ikincisi ise sarımsaklı lahmacun.


Cevdet Usta, "İyi bir lahmacun için öncelikle hamurun mayasız ve ince açılması gerekiyor." diyerek işe koyuldu. Önce hamurları açtı. Ardından lahmacun içlerini hamura dağıttı. Ardından fırına verdi ve 3 dakika sonra lahmacunlar servise hazır hale geldi.

Cevdet Usta, içi soğanlı lahmacunun maydonoz ve limonla, içi sarımsaklı lahmacunun ise soğan ve limonla yenmesinin daha da doğru olacağını belirtti.

Biz ikisinin de tadına baktık ama taraf olmadık. Açıkçası iki lahmacun da yemeye doyamayacağımız tatlardaydı.


Biz bir seçim yapamadık ama sizin yolunuz Develi'ye düşerse lütfen bu iki lahmacunu da deneyip bizlere yazın. Sizce hangisi soğanlı mı, sarımsaklı mı?
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Develi

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz