Denize sıfır restoranların hepsi yıkılacak

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin dünyaca ünlü turizm merkezi Cunda Adası’nda denize sıfır restoran ve çardaklar için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yıkım kararı çıktı.

27 Kasım 2012 19:12
Denize sıfır restoranların hepsi yıkılacak
Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun 05.04.2002 tarihinde aldığı bir kararının ardından, Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun 23 Mart 2012 tarihinde aldığı yeni bir kararla, adadaki ‘Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı’ kapsamında restoran işletmeleri tarafından kullanılan çardaklı yeme içme üniteleri ile aynı sahil bandında bulunan büfeler ve ticari işletmelerin kaldırılacağı açıklandı.

Kurulun aldığı kararın Cunda Adası’nın kentsel silüetine uyumlu bir görünüm elde edilmesi ve sahil kıyısından vatandaşların yararlanması için alındığı öğrenildi. Bursa Anıtlar Kurulu tarafından alınan kararı adadaki restoran işletmecilerine tebliğ edildiği ve tebligatın yapılmasından sonra 15 gün içerisinde söz konusu çardakların yıkıma hazır hale getirilmesinin istenilmesi ise işletmeciler tarafından tepkiyle karşılandı.

15 günlük süreyi çok az bulan işletmeciler, alınan kararın turizm ile ada ekonomisini olumsuz etkileyeceğine işaret ederek, yaklaşık 60 yıldan bu yana Maliye Bakanlığı’ndan ecrimisil bedeli karşılığında kiraladıkları çardakların bir anda yıkılmasının doğru bir karar olmadığını savundu.

Restoran işletmecilerinden Mustafa Eden, çardaklarla ilgili yıkım sorununun sadece adanın değil, tüm Ayvalık’ın bir sorunu olduğunu vurguladı. Kendilerine tebliğ edilen yazının, yasa hükümlerince doğru olduğunu kaydeden Eden, adadaki restoranların 60 yıldan bu yana mazisi olan deniz kıyısındaki çardakların, bugünkü Kıyı Kenar Kanunu’na uygun olmadığını ancak bunca yıllık geçmişe rağmen tüm bu yatırımların 15 günlük süreçte yok edilmesinin de doğru olmadığını belirtti.

Çanakkale Kültür Varlıkları Kurulunun 2002 yılında aldığı karar uyarınca da adadaki çardakların yıkımı yönünde olduğuna ancak dönemin belediye yönetimi ve kaymakamı tarafından bu kararın ertelendiğini ifade eden Mustafa Eden, “Ancak Bursa Kültür Varlıkları Kurulu, geçtiğimiz Mart ve Ekim aylarında iki ayrı yazı göndererek, çardakların doğaya ve yöreye uygun bir şekilde yapılması gerektiğini bildirmişti” dedi
İşletmecilerden Hüseyin Merih Onay ise, “Ada halkı, yerli ve yabancı turistlerle, adadaki restoran işletmecilerinin oturmuş alışkanlıklarının bu kararın ardından büyük bir değişikliğe uğrayacağına inanıyorum. Cunda adasındaki işletmecilerle bunlara bağlı yüzlerce insan mağdur olacaklardır” dedi.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Cunda Adası , Ayvalık

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz