Boğaz'a karşı kebap keyfi!

Boğaz manzarasına karşı Şanda Tiryaki'nin lezzetli kebaplarından hala denemediniz mi?

09 Şubat 2013 20:40
Boğaz'a karşı kebap keyfi!
12 yıl boyunca Tiryaki Ocakbaşı adıyla Ulus’taki yerinde hizmet veren mekan daha sonra ismini Arnavutköy’deki Şanda Kebap’la birleştirerek yeni adı Şanda Tiryaki’yle müdavimlerini ağırlamaya devam ediyor.

İki katlı müstakil bir köşk’e sahip olan Şanda Tiryaki dışarıdan bakıldığında bile insanı cezp ediyor ve karnınız tok olsa dahi içeri girip azda olsa bir şey yesem mi diye düşündürmüyor da değil.


Tabi burada Şanda Kebap’ın yıllarını kebaba adamış olan ustası Ahmet Şanda’yı unutmamak gerek. 22 yıl boyunca Harbiye’deki Güler Ocakbaşı’nda çalışmış ve daha sonra kendi yerini açmış olan Ahmet Usta, yeni ortağıyla beraber misafirlerine enfes lezzetler sunuyor.

Arnavutköy balıkçılarla ünlü olmasına ve onlarca lüks balıkçı restoranlarının bulunmasına rağmen bu semtte bir kebapçı salonu açmak gerçekten cesaret gerektirecek bir iş fakat; 2011 yılından beri burada faaliyette olan Şanda Tiryaki bu güç görünen gerçeği başarmış durumda.

Müşterilerine bir yandan deniz manzarasıyla boğaz keyfi yaşatan ve bir yandan da doğanın eşsiz güzelliğiyle iç içe bırakan ve bir de bunlara Şanda Tiryaki’nin tecrübeli ustası Ahmet Usta’nın meşhur olan kebapları; spesiyal üçlü kebabı, kekikli külbastısı veya tiryaki köftesi eklendi mi değmesinler keyfinize.Fakat Şanda Tiryaki bu kadarıyla da yetinmiyor. Bilirsiniz genellikle kebapla beraber rakı tercih edilirken son zamanlarda kebapla beraber şarap içmek bir moda haline dönüşmeye başladı. Bunun farkında olan Şanda Tiryaki’de bizlerin önüne geniş bir şarap mönüsü de sunuyor.

Mekanın özelliklerini de say say bitiremedim ama bunları söylemeden de geçemeyeceğim. Şanda Tiryaki müşterilerine nefis kebaplarından tadarken boğaz manzarası eşliğinde Lig Tv ve D-smart keyfi yaşatmayı da ihmal etmemiş. Bir de az kalsın unutuyordum, Şanda Tiryaki müşterilerinin isteklerine bağlı özel organizasyonlar, canlı müzikler, fasıllar da düzenliyor.


Bende bu kadar özelliği bir arada barındıran mekanla ilgili detaylı bilgi alabilmek için Şanda Tiryaki’nin sahibi Ali Yeşilyurt’la güzel bir söyleşi gerçekleştirdim.

- Öncelikle Şanda Tiryaki’nin kuruluş öyküsünden biraz bahseder misiniz?

Bundan 15 sene önce Tiryaki Ocakbaşı adında Ulus’ta bir mekan açtım. Açtığım bu mekanı yaklaşık 12 yıl boyunca tek başıma işlettim. Ve Ahmet Usta’yla da daha önce çalıştığı Güler Ocakbaşı’ndan tanışmışlığımız vardı. Ahmet Usta daha sonra çalıştığı bu yerden ayrılıp kendine Şanda Kebap adındaki mekanı açtı. Bende Ulus’taki mekanımı devrettikten sonra Ahmet Usta’yla görüştüm ve ortak olarak 2011 yılında Şanda Tiryaki’yi açtık.

- Peki Şanda Tiryaki’nin en belirgin özelliği nedir, Arnavutköy’de onca balık restoranı varken insanlar buraya neden gelsin?

Bizim burada kebap restoranı açmamızın nedeni de Arnavutköy’de boğaz manzarasıyla birlikte sadece balık değil kebapta yenebileceğini göstermekti. Ve her şey bizim düşündüğümüz gibi oldu. İlk başta tedirginliklerimiz vardı elbet ama şimdi işlerimiz gayet güzel ve müdavimlerimiz oldukça çok.

- Müşterilerin Şanda Tiryaki’de en çok tercih ettikleri yemek nedir peki?

Genellikle bizim meşhur olan spesiyal üçlü kebabımız tercih ediliyor. Bunların yanı sıra külbastı kebabımız ve bize özel tiryaki köftemiz de tercih ediliyor.

- Dışarıya paket servisiniz var mı?

Evet evet tabi ki de var. Bunun için de baya özen göstermeye çalışıyoruz ve siparişleri en hızlı bir şekilde gönderiyoruz.

- Mekanınızda özel gecceler veya organizasyonlar oluyor mu?

Bizim mekan içinde ekstra kendi yaptığımız bir organizasyon olmuyor ancak, müşterilerin isteği olduğu takdirde kat kapatılıyor, canlı müzik getiriliyor, istenirse fasıl getirilebiliyor. Bu tarz geccelerimiz oluyor tabi ki de.

- Şanda Tiryaki’ye şube açmayı düşünüyor musunuz peki?

Evet şuanda öyle bir düşüncemiz var yurt dışında ve yurt içinde bir tane olmak üzere iki tane yeni şube açmayı düşünüyoruz. Müdavimlerimizi ve müşterilerimizi yeni açacak olacağımız şubelerimizde de ağırlamaktan gurur duyacağız.

- Ali bey peki son olarak eklemek veya söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Son olarak şunları söyleyebilirim. Gerçekten bu eşsiz manzarayla beraber lezzetli kebap yemek isteyenleri mekanımıza bekliyoruz. Onları burada en güzel şekilde ağırlayacağımızdan hiç şüpheleri olmasın. Size de bu yaptığımız güzel söyleşiden dolayı teşekkür ederim.

Söyleşimi bitirdikten sonra mekandan ayrıldım. Ve size şunları söyleyebilirim. Gerçekten lezzetli kebap yemek isteyenler varsa Şanda Tiryaki’nin eşsiz manzarasında Ahmet Usta’nın lezzetli kebaplarından biran önce tatmalı. Emin olun kebapların tadı damağınızdan çıkmayacak.

Onur Akal
[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Şanda Tiryaki

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz