100 yıla damgasını vuran lezzet efsanesi: Develi

Kuşaktan kuşağa aktarılan lezzet, ustalık, profesyonellik ve titizliğin hikâyesi olan Develi Restaurant..

02 Nisan 2014 10:23
100 yıla damgasını vuran lezzet efsanesi: Develi
Arif Develi’nin dedesi tarafından 1912 yılında, Antep’te kuruldu. Arif Develi, 1966 yılında İstanbul’a gelerek, İstanbul'un tarihi mekânlarından Samatya’da Develi restaurantı açtı. 6 yaşında mesleğe adım atan Arif Develi’nin çalışkanlığı ve titizliği sayesinde Develi adı bir efsane haline geldi. 2012 yılında 100. yılını kutlayacak olan Develi, taşıdığı değerleri ve kaliteli hizmet anlayışı ile adını asırlık unutulmaz markalar listesine altın harflerle yazdırdı.

Kurulduğu günden bu yana lezzeti ve hizmet kalitesiyle tanınmış otoritelerin övgüsünü kazanan Develi, birçok ödülün yanı sıra 2002 yılında Avrupa'nın en iyi restaurantlarını belirleyen Zagat Survey 2002 tarafından “İstanbul'un en iyi 5. restoranı” seçildi. Develi Samatya, İngiltere’nin The Observer gazetesi tarafından dünyadaki “En iyi 100 lokanta” listesinde de yer aldı. Bugün Samatya'da bir klasik haline gelen ve gurmelerin uğrak yeri olan Develi, Türk mutfağının zenginliğini inceliğini en iyi şekilde yansıtıyor. Gaziantep mutfağı ile yetinmeyerek Ege, Akdeniz, Orta Anadolu yörelerinin farklı tatlarını da özenle sunuyor.


Develi Florya ve Etiler, sağlıklı bir yaşam için günün en önemli öğünü olarak kabul edilen kahvaltıyı, bir Pazar keyfine dönüştürüyor. Her Pazar 09.00–14.00 saatleri arasındaki ikram edilen kahvaltı menüsünde 140 çeşit lezzet Develi kalitesiyle misafirlere sunuluyor. Antep böreği, ciğer dürüm, katmer ve gözleme gibi yöresel lezzetler de muhteşem Develi kahvaltısına eşlik ediyor.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: develi

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz