• 03 TEMMUZ Pazar 11:19
  • HV

Bir Vadi İstanbul Vazgeçilmezi: The Galliard Brasserie

Berfe Sancar
Berfe Sancar
Yayın Tarihi : 25-04-2022 15:48
Vadi İstanbul'a daha önce gelmiş iseniz buranın şatafatından başınız dönmüştür demektir. Belki de onca mekan arasından nerede vakit geçirsek diye de düşünmüş olabilirsiniz. Tüm soru işaretlerinizi bir kenarıya bırakın ve benimle birlikte Vadi İstanbul’daki The Galliard Brasserie keyfini çıkarın.

Mekanın adı çok havalı değil mi sizce de? İlgiyi hemen üzerine çekmeyi başaran bir isim. Dışarıdan oldukça da görkemli duruyor ve bir anda iç tasarımı incelemeye başlıyor oluyorsunuz. Hazır olun The Galliard'ın büyülü atmosferi sizi etkilemeye başladı bile.

Çok özenle dizayn edilmiş, renkler, koltuklar, oturma düzeni, ayrıcalıklı noktalar, altın vuruş tablolar, müzik seçimleri her şey ince bir kaleminden ince hesaplarla yapılmış.
Gözüme çarpan güzel bir yere oturuyorum. Menüyü incelediğimde gözüme farklı tatlar ilişiyor. Hepsini merak ediyorum ve siparişimi veriyorum.

Karnımı doyurduğuma göre mekanın gizemli köşelerini keşif için gezmeye başlıyorum. Her bir köşesi ayrı bir konsept olarak dizayn edilse de hepsi bir bütünün parçası ve heplik oluşturulmuş durumda.

Ben gizemli köşeleri yani bu nezih mekanın mutfağı nasıldır acaba diye düşünürken açık mutfak ile karşılaşıyorum. Her şey gözlerimizin önünde hazırlanıyor. Şeflerle sohbet etme imkanı yakalayabiliyorsun ve bence bu sohbette ayrı bir samimiyet ve sıcaklık katıyor. Mekanın nezihliği sizde çok kasıntı bir ortam izlenimi bırakmıyor.

Bu arada odun ateşi ile kullandıkları Morelloforni İtalyan pizza fırını mevcut! Vadi İstanbul’daki mekanlar içerisinde tek odun fırın ile yemekleri hazırlayan yer burası. Sanırım ayrıcalıklı lezzetin sırlarından bir tanesi de bu. Ve kömür ile hazırlanan ızgara var! Etler, tavuklar, sebzeler ızgarada özel olarak pişiriliyor.

  • Etiketler