• 26 KASIM Cumartesi 11:58
  • HV
THE GALLIARD VADİSTANBUL 444 0 233    Web

Kendine has bir stil.
Her zaman dinamik
ve her gidişte keşfedilecek çok şey var!!

İlk olarak Etiler Nispetiye Caddesi'nde bir fine dining restoranı olarak açılmıştı The Galliard. Daha sonra Etiler şubesi kapanarak Vadi İstanbul AVM’de yepyeni bir konseptle hayata geçti.

The GALLIARD, Rönesans döneminde Fransa, İspanya ve İtalya’da popüler olan “GALLIARD” dansından adını alan bir Türk markasıdır. Marka bu üç Akdeniz ülkesinin yiyecek ve içecek kültüründen etkileşimler taşımaktadır. The GALLIARD'ın menüsünün temelini Fransız, İspanyol ve İtalyan tariflerinden esintiler eşliğinde özgün yorumlar ile hazırlanan Modernize Türk Füzyon lezzetleri oluşturmaktadır.

The GALLIARD’da tüm makarnalar, pizzalar ve ekmekler günlük taze ve el yapımıdır. Ayrıca tüm tatlılar hem sunumları hem de tatları ile oldukça meşhurdur; misafirlere The GALLIARD’dan ayrılmadan önce tatlıları mutlaka denemelerini tavsiye ediyoruz.

Berrakberroo'nun notu::

Uzun süredir severek takip ettiğim ve çok modern bulduğum The Galliard’ın yenilenen menüsünden bazı ürünleri tatmak için Vadi İstanbul şubesini ziyaret ettim. Bu arada The Galliard’ın İstanbul’da Emaar Square Mall, Metropol İstanbul ve Vadi İstanbul olmak üzere 3 şubesi bulunuyor. Bodrum’da da bir alt markası var. Yazın gitme fırsatı buldum. İnanılmaz beğendim. Zaten açılır açılmaz Bodrum’un gözde mekanları arasına girdi.

Duvarlarındaki tablolar dekorasyona sanat gibi işlenmiş. Şömineli bölüm de ayrı güzel. Açık mutfağa sahip olması da artı bir özellik.

Bu arada merak edenler için; The Galliard ismi ortaçağda yapılan, Rönesans döneminde Fransa, İspanya ve İtalya’da popüler olmuş bir dans türünden geliyor.

Hem lezzetlerini çok beğendiğimiz bir restoran hem de şık bir Brasserie & Lounge.

Menüsü: Akdeniz esintileri taşıyan modernize Türk füzyon mutfağı. Mutfak şefi Yasin İleri her zaman yenilikçi ve gerçekten başarılı yemeklere imza atan bir şef. Ayrıca The Galliard’ın menüsü çok sık yenileniyor. Dinamik ve değişimi seven bir işletme.

Mekanın çok güzel bir barı var. Bar koordinatörü Volkan Tokgöz tüm detaylarıyla imza kokteylleri anlattı ve çok özel iki tanesini tattırdı. Sunumları, içerikleri ve lezzetleri açısından oldukça etkileyici buldum.

Bir köşede de kahve bölümü bulunuyor. Çekirdekleri kendi makinelerinde öğüterek lezzetli kahveler sunuyorlar.

Ambiyansı: Şık, samimi, göz alıcı ve modern.

Ortam: Oldukça ğlenceli, keyifli, enerjik, entellektüel, konforlu ve neşeli.


Ne Yenir?

 

 

 

Yenilenen menüdeki tüm tabaklar çok lezzetli ama özellikle tavsiyeler:

“Trüflü Kereviz Çorbası”

“Beluga mercimek tabbule ve isli tavuk salata”

“Deniz mahsüllü risott

“Farmer’s chicken”

Ve tatlılardan “Helva Cookie”

 

 

Kokteyllerden:

Gipsy pack (Çingene bohçası)

Chocolate Aged Negroni


İletişim Bilgileri

Ayazağa Mahallesi, Cendere Cd. 109/C, 34396 Sarıyer/İstanbul 444 0 233 http://www.thegalliard.com/