• 03 TEMMUZ Pazar 12:40
  • HV
DEVELİ FLORYA 0212 662 50 00    Web

İstanbul’un en köklü, en iyi ve en sevilen kebap restoranlarından biri Develi...

Restoran deyip, kebap deyip geçemeyiz… Develi’nin bir tarihi, bir hikayesi ve 1912’den beri yaşayan bir ruhu var.

 

Dört kuşaktır, dededen toruna devam eden lezzetini ve servis kalitesini hiç bozmayan 110 yıllık bir efsanedir Develi.

Kuşaktan kuşağa aktarılan lezzet, ustalık, profesyonellik ve titizliğin hikâyesi olan Develi Restaurant ilk olarak Antep’te kurulmuş. 6 yaşında mesleğe adım atan Arif Develi 1966 yılında İstanbul’a gelerek tarihi mekânımız Samatya’da Develi restaurantı açmış. Samatya’da bir klasik haline gelen ve gurmelerin uğrak yeri olan Develi, Türk mutfağının zenginliğini inceliğini çok iyi şekilde yansıtan bir yer. Gaziantep mutfağı ile yetinmeyerek Ege, Akdeniz, Orta Anadolu yörelerinin farklı tatlarını da özenle sunuyor. Antep mutfağının lezzetlerini kendi ustalığıyla renklendiren Arif Develi’nin bu ünlü mutfağa kattığı özel lezzetler de Develi efsanesini oluşturmuş durumda. Örneğin, Develi’nin ünlü fıstıklı kebabı Arif Bey’in kendi buluşu olan bir lezzet.

İstanbul’da ilk olarak Samatya’da mütevazı bir dükkanda hizmet vermeye başladı bugün ise 12 şubesi var.

Diğer şubeler: Etiler, Kalamış, Develi Balık, Ataşehir, Florya, Flora by Develi, Tuzla Viamarin, Tuzla Corner, Nişantaşı, Ankara ve Kıbrıs. Bildiğim kadarıyla bu sene bir şubesi de Kartalkaya’da açıldı.

 

 

Güneydoğu Anadolu yöresinin temelini oluşturan lezzetleriyle ön plana çıkan Develi’nin menüsünde en temel lezzetleri kebaplar, lahmacun ve pide çeşitleri oluşturur. Baharat ve acı biber ağırlıklı olarak kullanılsa da bazı kebaplar baharatsız hazırlanır. Tabi meze çeşitleri, çiğ köftesi, içli köftesi, döneri, baklavası da favorilerdendir.
 

 

Ne mi yenir?

Başlangıçta alacağınız Soğuk ve sıcak mezeler her zaman çok lezzetli ve özenli sunuluyor.

Yoğurtlama, Muhammara, Atom, Üsküp Ezmesi, Pancarlı Yoğurt, Acur Salatası, Çiğ köfte, Çıtır Kebap, Develi sarma bonfile, küşlemeden külbastı, lahmacun, içliköfte, bonfile..

 

 

 


İletişim Bilgileri

Çiroz Mevkii İstanbul Asfaltı Petekevler İçi florya 0212 662 50 00 http://www.develi1912.com