Sedef Çalarkan
Tüm yazıları TASARIM MEKANLAR Sedef Çalarkan [email protected]
09 Mart 2020 12:36

Et Butcha'da, Meze Mahkeme'de...

Havanın güzelliği hepimizi evden çıkardı ve bu hafta keyifli günler geçirdik. İşte gittiğim harika iki mekan!

Karaköy'ün Mahkeme'si!


Cuma günü Bursa’dan ziyaretime gelen yakın dostlarım, “Sedef her yerden sıkıldık. Bize değişik bir yer öner. Hadi beraber yemeğe gidelim” diye beni aradılar. Aklıma hiç düşünmeden Mahkeme Lokantası geldi. Şehrin “Old Town” dediğim yerinde tarihin arasında, sıcacık atmosferi olan çok güzel bir yer. Adını karşı binasındaki eski bir Ceneviz Mahkemesi’nden alan yer görülmeye değer. Binanın duvarlarının itinayla korunduğunu görmek insanı mutlu ediyor. Yüksek tavan ve asma kat mekana bambaşka bir derinlik ve atmosfer katıyor. Camda ki renkli vitraylar, özenle seçilmiş duvara asılan objeler, her yeri düşünülmüş ayrı bir hayranlık içinde bırakan detaylar… İstanbul’un meyhane kültürünün en iyi örneklerinden olan bu yerin tarihi dokusunu ve atmosferi her zaman bana çok iyi gelir. O masalarda rakıyla dostlarımıza döktüğümüz dertlerimiz, paylaştığımız sevinçlerimiz daha neler neler yaşanmadı ki…

ÖZEL DAVET ODALARI


Özel davetleriniz için üst katta kapatabileceğiniz ve özel servis alabileceğiniz birbirinden güzel odalar var. Gizli kalmak istediğiniz, istediğiniz müziği dinleyebileceğiniz bu güzel odalar bence restorana bambaşka bir gizem ve hava katıyor. Mesela ben yaklaşan doğum günümde bir deneme yapmayı düşünüyorum. Gelelim bu güzel mekanın yemeklerine…

BEĞENDİLİ KARİDES


Bombay fasulyeyle hazırlanan Emeni usulü plaki ve şalgamla pişirilmiş firik bulgurunun yanı sıra en sevdiğim ara meze beğendili karides. Gündüz menüsünde bazen olmuyor ve olmayınca suratım asılıyor. Sağ olsunlar olmasa da hemen bana yapıp getiriyorlar. Ayrıca pastırmalı humusu da tavsiye ederim. En vazgeçilmezim de sonunda yediğim tahinli puding. Gerçekten enfes…
Günün sonunda yerimizden kalkamayacak kadar yedik ve Bursalı misafirlerimin yüzüne yayılan gülümseme de beni çok memnun etti.

Yeni Nesil Etler Butcha'da!


Bu hafta önünden sürekli geçtiğim ve çok merak ettiğim, The Park Dedeman Levent’in altında bulunan The Butcha Steak House’u ziyaret ettim. Nusret’e çok saplanıp kaldığımızı düşünüyorum. En az onun kadar ve ondan daha iyi bir sürü et restoranı keşfetmeyi seviyorum. Yalnız ben bu arada The Butcha Steak House’u keşfetmek için biraz geç kalmışım. Dubai, Doha, Bakü’de çoktan yeni şubelerini açmışlar. Angus Grup tarafından kurulmuş olan bu çok lezzetli ve şık yer benim gibi et oburlar için bu lezzetiyle vazgeçilmez olur. Bu arada bilmeyenleriniz için söylüyorum “Angus nedir?” Angus anavatanı İskoçya olan eti çok kaliteli bir sığır türüdür. Etinin yağ dağlığımı çok iyidir. Hatta bu hayvanın boynuzları olmadığı için, boynuz yaralanmaları yoktur.

DEKORASYON


Boyasız sütunlar, birbirinden güzel yeşillikler, zemin döşemesinde ki ustalıkla yapılmış karolar, deri kanepeler mekana bambaşka bir konfor ve lüks katmış. Yüksek tavanın verdiği ferahlık, aydınlatmalar her şey çok iyi yapılmıştı. İnanın kusur bulamadım. Seçilen saksı çeşitlerinin uyumu, mekanın hijyeni, temizliği gayet iyiydi. Akustik çok önemlidir böyle mekanlarda. Ses boğulup baş ağrısı yapmıyordu. Bu da çok iyi geldi bana. Her şey çok iyi planlanmıştı. Ben çok sevdim. Restoranın şarap menüsü ve dolabı da çok başka bir hava katıyor mekana. 200 çeşit şarap çeşidi var diyebilirim. Barın arkasında ki kırmızı led bambaşka bir ışık atmosferi yaratmıştı.

İLİKTEN OLUŞAN KEMİK ÇORBASI
Dünyada sağlığın trend olduğu son zamanlarda menülerimize hızla giren bu kemik suyu çorbasının daha lezzetlisini hiçbir yerde içmedim. Bu çorba insan kemiğinin kütle oranını arttırdığı gibi, bağırsak ve midenin çok iyi çalışmasını düzenler. Tavsiye ederim. Bol bol tüketin.

KUZU KAFES


Daha sonra ki tercihim nefis bir kuzu kafes oldu. Murat Chef’in sunumuyla yediğim eti, yediğim günden beri unutamıyorum. İnsanda bağımlılık yaratıyor. Etin yağı, pişirilme kıvamı çok iyiydi. Etle beraber yediğim hardalın tadı da damağımda kaldı. Beynimde şimşek çaktı ama kendileri yapıyorlarmış. Çok beğendim. Burnundan çıkan hardal çok iyiydi. Sonra güzel bir profitrol sunumuyla ağzımı tatlandırdım. Benim gibi daha denememiş olanlarınız varsa, tavsiye ediyorum. Hemen gidin. Pişman olmayacaksınız.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz