Sitare Atabay
Tüm yazıları MEKAN ROTALARI Sitare Atabay sitare@gecce.com 15 Mayıs 2017 18:58

İstanbul'un her köşesinden bir parça lezzet...

Bir yanda balık ziyafetleri diğer yanda Hıdırellez eğlenceleri bakalım bu seferki lezzet rotamızda neler yaşandı?

BARBUN BALIK

Balık hep aynı balıktır, tüm restoranlar aynı denizden çıkan balıkları aynı tedarikçilerden alır, ama balığı pişirmek bir sanattır. Restoranlar da işte tam bu noktada ayrılır. Eşinizle, dostunuzla, ailenizle, sevdiklerinizle, çocuklarınızla gelip rahat edeceğiniz, servis kalitesinden, hizmetten memnun kalacağınız, lezzet konusunda da garanti altında olduğunuz bir balıkçı burası. Çocuklu aileler için oyun odası, geniş Alaçatı esintili çiçekli bahçesi ile huzur dolu bir yer. Zengin menüsündeki deniz böcekleri de marifetli ustaların ellerinde lezzetleniyor. Mutlaka denemelisiniz...
ZARİFİ MEYHANE

Rotamızı Taksim'e çeviriyoruz. Geçtiğimiz günlerde hıdırellez ateşini tüm gelenekleri, ihtişamı ve coşkusu ile yeniden misafirlerine armağan eden Zarifi Restoran konseptinin çok dışında bir etkinlik yaşattılar. Biz de bu sayede hıdırellez geleneklerini yeniden öğrenmiş olduk. Hıdırellez, inanışa göre iyileri mükafatlandırıp, kötüleri cezalandıran, zorluklarda yardımcı olan ve bolluğa kavuşturan Hızır'ın İlyas peygamberle buluştuğu 5 - 6 Mayıs tarihlerinde bir bayram olarak binlerce yıldır kutlanıyor. Hızır ve İlyas'ın bir araya geldikleri günde her türlü dileğin onlar tarafından yerine getirileceğine inanılıyor. Bu nedenle çeşitli dilekler için çeşitli ritüeller gerçekleştiriliyor. 00.00 da ateşten atlamak, mutluluk için 3 kere salıncakta sallanmak, iş hayatında başarı ve kariyer atlamak için topuklara ısırgan otu ile 3 kere vurmak gibi çeşitli şirin aktiviteler ile hıdırellez günleri fantastik bir gün yaşanıyor Zarifi'de.
PAPALİNA

Tüm geleneksel etkinliklerden uzaklaşıp sadece huzurlu bir ortamda; mümkünse denize nazır bir köşede gün batımının kızıllığını ekleyip sofraya martıların süzülüşünü seyredip günün tantanasını atmaksa tüm dileğiniz Papalina'nın Ataköy Marina'da açılan yeni şubesi sizler için muazzam bir tercih olur. Yalnızca yarı kapalı bahçesindeki deniz manzarasına güvenmeyip mekanın iç dekorasyonuna da fazlasıyla hassasiyet göstermişler. Bir köşesi beyaz taş duvarlı sarı minderli mavi çinili vazolarla başka bir dünya iken bir diğer köşesi palmiye desenli geniş koltukları mermer masaları ile farklı bir ambians yaratıyor. Her ambiansı deneyimlemek için bütün hafta boyunca akşam yemeklerinizi burada yemek isteyebilirsiniz. Dekorasyonunun yanı sıra yemeklerde de özgün tatları yakalayan Papalina'nın özellikle soğuk mezelerinden normalde nohuttan yapılan tavasın enginar ile uyarlanması fazlasıyla hoş bir lezzet ortaya çıkarmış. Bunun dışında zerdeçallı levrek marinin de hafif mayhoş tadını hissetmenizle ikinci tabağınızı istemeniz bir olabilir. Ana yemeklerden fener çağ kebabı , güveçte dülder menüyer de kelimelerin kifayetsiz kaldığı ihtişamlı bir sunuma sahip lezzetlerden.YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz