Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
02 Şubat 2021 14:26

Ömür Akkan: Hayatımda ilk defa bu kadar uzun süre sahnelerden uzak kaldım!

Geçtiğimiz yılların sevilen dizilerinden Hangimiz Sevmedik’in Tefeci Kudret’i, Kara Para Aşk’ın kötü adamı Ömür Akkan pandemi dolayısıyla uzun bir süre ayrı kaldığı tiyatro sahnelerine geçen hafta döndü, Samsun Devlet Tiyatrosunda pandemiye karşın 26 Ocak ve 27 Ocak tarihlerinde oynadıkları ‘ Hepgül Aysel ‘ oyunuyla seyirci karşına çıkan oyuncu ile bu hafta Samsun dönüşü Fenerbahçe Dalyan’da buluşup, Ömür Akkan’ı, sanat hayatını, pandemiyi ve planlarını konuştuk.Yaklaşık 11 aydır sahnelerden uzaktaydın bu Samsun turnesi ile yeniden alkış almak nasıl bir duygu oldu?

Hayatımda ilk defa bu kadar uzun süre sahnelerden ayrı kaldım ve çok uzun zaman sonra sahne öncesi bacaklarımın titrediğini fark ettim. O heyecanı, heyecandan aldığım keyfi kelimelerle anlatamam. Sahne üzerinde normalde çok dikkatliyimdir ama ilk 10 dakika ne oldu nasıl geçti anlayamadım adeta.


Her oyunun, her sahneye çıkışımın heyecanı vardır tabi çünkü heyecanı biterse bu işi yapmanın bi anlamı yoktur benim için ancak aylar sonra oynanan bi oyunun heyecanı bambaşkaydı. Umarım bir an önce pandemi sona erer ve bu heyecanımız hiç tükenmez.


Hep gül Aysel oyununu anlatır mısın ?

Tiyatro Balans ekibiyle bu oyunun 3. sezonu, Utkan Özüpak’ın yazdığı Metin Karaman’ın yönettiği, Soner Arıca’nın da müziklerini yaptığı oyun “Kadına Şiddete Hayır” diyen bir oyun. Yaşanmış bir hikayeden esinlenilmiş bir hikaye. “Hepgül Aysel” oyununda Aysel, hayatı boyunca sıkıntılar çekmiş ve sevdiği erkeğin şiddetine uğrayan bir kadın karakteri, Aysel yaşadığı travmalar ve toplum baskısı ile kırılma noktasına gelmiştir. Aysel’in yaşadığı acı gerçekler oyunun sonunda çarpıcı bir finalle ters köşe yapıyor.


Ben oyunda Mustafa karakterini canlandırıyorum. Mustafa Aysel’e aşık olup gerçek karısının üzerine kuma getiren bir kamyon şoförü, her şeyi aşkından yaptığını söylese de vermiş olduğu kararlar çevresindeki herkesin hayatını karartmaya neden oluyor.

Dram ağırlıklı bir oyun. Maalesef son dönemde artan kadın cinayetlerine kadına yönelik şiddete ' Hepgül Aysel ' ile bir nebze dikkat çekmeye çalışıyoruz.

Tanıyabilir miyiz Ömür Akkan’ı?

- 13 Eylül 1987 Ankara doğumluyum. Klasik bir Ankaralı olarak memur bir ailenin ikinci çocuğuyum. İlk,orta ve lise hayatımı Ankara’da tamamladım. O dönemler ileride müzisyen olurum sanıyordum ama oyunculuk girdi hayatıma. Üniversiteyi Kıbrıs’ta okudum ve orada tiyatro sevgim başladı diyebilirim. Bir bakıma sahneye atıldım. Sesimi, yüzümü kullanacaklarını söylemişlerdi ama bir anda kendimi okul tiyatrosunun sahnesinde buldum.

Güzel bir şeyler gördüler ki Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’na çağırıldım.

Asıl oyunculuk eğitimim ve profesyonel tiyatro başlangıcım Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosudur.

Üniversite mezuniyetimden sonra bir süre drama ve tiyatro dersleri verdim.

Hayalleri olan her oyuncu gibi kendimi 2014 yılında İstanbul’da buldum.

2014’den beri oldukça aktif bir tiyatro hayatım var diyebilirim kaldı ki Tiyatro Balans'la o yıl başladığım yolculuk hala devam ediyor.

Ömür tiyatro mu ekran mı?

- Kara Para Aşk ve Hangimiz Sevmedik dizilerinde rol aldım. Kendimi tiyatro sahnesinde daha iyi hissediyorum bu çok net ama dizilerdeki deneyimlerim sonrasında ekranda olmanın da bir oyuncu için ne kadar özel ve kendi farkındalığı için gerekli bir alan olduğunu düşünüyorum.

Göz önünde olmak pek tabii hoşuma gidiyor ama şunu artık söyleyebiliyorum; ben bir aktörüm ve işimi yapmayı seviyorum.

Tiyatro ve Televizyon...

Her ikisinin de hazzı apayrı olsa da tiyatro hayatımda her an olacak bunu biliyorum. Tiyatronun ‘anında reaksiyon almak’ gibi güzel bir hissi var.

Hata kabul etmiyor. Bu büyük adrenalin!

Pandemi sürecinde neler yaptın?


-Ailemden ayrı yaşıyorum uzun zamandır ve işlerimin yoğunluğundan pek biraraya gelemiyoruz. Pandemi onlarla beraber olmam için harika bir fırsat oldu diyebilirim.

Ankara’da yaşayan ailem pandemi sürecinde Alanya’daki yazlığımızda kalmayı tercih etti. Benim için de harika oldu, eve veya metropol bir şehire kapanmamış oldum tabi ki karasal iklim insanı olarak da ilk kez bu kışın ortasında denize girmeyi denedim ve başardım.

Bir aktör olarak enstrümanımın farkındayım; Ruh sağlığım ve bedenim...

Bu yüzden kendimi her an her duruma hazır tutmayı alışkanlık haline getirdim. Spor yaptım, kitap okudum, aklımda olan ve izlemeyi ertelediğim filmleri izledim. Kendini tekrar eden şeylerden çabuk sıkılabiliyorum belki de birçoğu gibi bu yüzden şu saydığım şeylerin hepsini yapmaktan sanırım sıkıldım.

Ömür Akkan'ı en iyi anlatan özellikleri neler?

- Dışarıdan bakan birine göre sert görünüyor olabilirim ama tanışınca sıcakkanlı olduğumu söylerler. Çocukluğumdan beri çok sevilen bir insan olmaktansa güvenilir biri olmaya özen gösterdim. Bence dostluklarda sevgiden çok öte şeyler var.

Çok güvendiğim birini sevebiliyorum uzun zamandır. Duygusal ilişiklerimde de böyle olduğunu farkettiğimden beri korunaklı hissediyorum kendimi.

Olaylara karşı soğukkanlı olmanın da çok artısını gördüm geçmişte.

Abartmadan, bir denge içinde işime ve kendime özen göstermeyi seviyorum.

Hep deriz ya; Deneyimleyerek öğreniyoruz hayatı. İyi ve kötü deneyimlerim hepsi birer hediye. Hepsinin toplamı benim...

Oyuncu olmasan ne iş yapmak isterdin Ömür, Hayattan beklentilerin neler?

- Oyuncu olmasam müzisyen olmak isterdim. Yine sanatın içinde, yine ruhumu ortaya koyabileceğim bir iş yapmak isterdim. Klişe olacak ama sahne tozu denen şey çok büyülü. Bu müzik için de tiyatro için de sanatın birçok dalı için de böyle. Emekli olmak fikrini asla kabullenmiyorum. Sağlığım elverdikçe ve içimde büyüttüğüm sanat sevgim soğumadıkça bu işin tüm çilesine her şartta katlanmaya razıyım. Oyunumu izlemeye gelen tek kişi dahi yeterli benim için.

Söz veriyorum motivasyonumu bozmayacağım...


Hayattan beklentime gelirsek; gurur duyacağım işler yapmaya çalıştım hep. Dilerim ki bu böyle devam edecek. Etmeli de... Kendime ve çevreme verdiğim sözleri unutmamak bir beklentiyse hayattan beklentim bu olsun. Yüzüm sahne heyecanı dışında hiç kızarmasın. Ailem ve dostlarım gurur duysun...

Hedefi ve hayalleri hep en yukarda tutmak iyidir, güç verir.

Özellikle son dönemde ekranda yepyeni isimler doğuyor, oyuncu Ömür Akkan olarak korkun var mı?


-Ekranda yeni isimler ve yüzler olması beni çok mutlu ediyor. Değişim ve farklılık her alanda iyidir. Bu durum beni korkutmuyor. Korku ve cesaret nasıl kardeşse; inanmak ve başarmak da kardeştir bana göre. Gözü kara olmayı tercih ederim belirli durumlarda. İyi olan kazansın gibi bir yarış içinde hissetmiyorum. Hatta bir yarış içinde olduğumu düşünmüyorum. Herkes hakettiğini alacaktır hayatta. Çok uzun bir yol var önümde ve inandığım şeyleri laf olsun diye söylemiyorum.

Kendine dışardan baktığında nasıl bir Ömür görüyorsun?

-Ben eğlenceli biriyim. Hem eğlenmeyi hem eğlendirmeyi seven biriyim. Açıkçası kendimi dışarda görsem kendimle arkadaş olmak isterdim. Hedefleri olan (hayat şartlarından şu an çoğu ertelenmiş olsa da), çok konuşan, dinleyen dinlettiren, uyumlu ve büyüdükçe küçülmeyi bilen bir Ömür görüyorum.

Tiyatro ve ekranda oynamak istediğin özel bir rol var mı ? Hangi oyuncuları örnek alıyorsun?

-Oyuncular olarak bence çok şanslı insanlarız, neredeyse her mesleğin kostümünü giyip karakterine bürünebiliyoruz. Bir oyunda doktor bir dizide pilot vs olabiliyoruz. Farklı farklı ve birbirinden keyifli onlarca role büründüm. Her birinde ayrı keyif aldım. Son zamanlarda fiziksel yapımdan mı kaynaklı ses tonumdan mı kaynaklı bilemiyorum ama hep kötü karakterler oynuyorum. Özellikle şu rolü oynamak istiyorum diyebileceğim bir rol yok açıkçası; mesleğimde kurallarım yok, sadece bir rol beni ne kadar zorlayacaksa ne kadar ter dökeceksem o rolü oynamak isterim.

Örnek aldığım oyuncular Şener Şen ve Haluk Bilginer. Örneğin Şener Şen’in ağa rollerini başka başka filmlerde farklı oynaması beni çok etkiliyor. Haluk Bilginer’inse ses tonundaki sakinlik ve sesini kullanma şekli hayranlığımı daha da çok arttırıyor.

Spor ve müzik sana ne ifade ediyor?

-Sporu bir hayat biçimi haline getirmeye çalışıyorum. Gün içerisinde hiç vaktim olmasa bile en azından yarım saati kendime ayırıp spor yapmaya gayret ediyorum. Spor ve müzik hayatımdaki motivasyon kaynaklarım. İkisi olmadan da düşünemiyorum güne başlamayı. Oturup biraz müzik dinleyim demem ama sessizliği müzikle dağıtmayı daha çok severim.

Oyuncu olmasam müzisyen olmak isterdim demiştim zaten. Bundandır ki; mutlu olsam da melankolik olsam da müziğin benimle her an olması hoşuma gidiyor.

2021 beklentilerini öğrenebilir miyiz?

-İlk temennim yaklaşık 1 yıldır hayatımızı kabusa çeviren korona lanetinden kurtulmak. Her dilek tutulduğunda bol para, sağlık, bol iş, ev, araba vs gibi dileklerin yanı sıra bu sene için en azından normale dönebileceğimiz bir yıl olmasını bekliyorum. Gerçekten her şeyin başı sağlık. Sağlık olduğu sürece ve bu virüsün hayatımızdan bir an önce çıkmasıyla 1 yıldır iş yapamayan herkese bol iş bol para diliyorum.

Klasik bir soru gelsin o halde bi Adaya gittin yanında olması gereken 5 şey nedir?

-Yıllardır bu soru karşıma ne zaman çıkacak diye bekliyordum o gün bugünmüş ve hiç düşünmedim yanıma ne alırım diye. Başta bir alet çantası alırım yanıma kulübe yaparım orada. Sonra ateş yakabileceğim malzeme alırım her türlü yemek yaparım. Kağıt-kalem alırım elbet ayrılırım o adadan hatıralarımı, deneyimleri yazarım. Genel cevaplar verdim ama sanırım bunların toplamı 5 olmuştur. Sevdiklerimi alırım falan demeyeceğim çünkü pandemide aylarca insanlar evde bir arada oturdu herkes birbirini boğazlama noktasına geldi.

Uzun zamandır sanat dünyasındasın sanatçının sanatçı dostu olur mu?

-Enerji meselesi bence, frekansların tutması. Çıkar ilişkisi olmadığı sürece dostluk çok rahat kurulabilir. Örneğin Zakkum grubuyla olan arkadaşlığımız dostluğun çok ötesinde, resmen kardeşlik. Özellikle Yusuf Demirkol ile olan ilişkimiz adeta abi-kardeş derecesinde. Her konuda destek olmak, paylaşacak ortak noktalar bulabilmek bence bu durumu sağlıyor. O yüzden bu güzel dostluk sayesinde kendimi Zakkum grubunun bir parçası olarak görebiliyorum.


Evlilik var mı yakında?

-Aşka inanan biriyim. Ancak bu hayatımız boyunca 5-6 kere karşımıza çıkacak bir durum olduğuna inanmıyorum. Bana yaşattığı hisleri seviyorum acısını da keyfini de… Şu an hayatımda kimse yok. Biraz daha iş odaklı planlar yapıyorum kendimce bu dönemde. Sırf ilişki olsun diye de biriyle ilişki yaşamak istemiyorum. Yeniden ayağımı yerden kesen, aklımı başımdan alan, yemek yemeyi bile unutturan biri karşıma çıkarsa ilişkiye hayır demem tabi ve belki evliliğe de ama görünürde ikisi de yok gibi.

10 yıl sonra Ömür Akkan’ı nerede düşlüyorsun?

-10 yıl sonra büyük prodüksiyonlar yapan bir tiyatronun sahibi olarak karşınızda olabilirim sanırım. Televizyonun ve dijital platformların çok daha büyüyeceğine inanıyorum ve muhtemelen buralarda söz sahibi kişilerden biri konumunda olacağım.

Ekranda ve sahnede yaşadığın hatıraların var mı?


-Tam olarak sahnede yaşadığım bir anım olmasa da sahnede olmamdan kaynaklı yaşadığım ve asla unutulmayacak bir anımı paylaşayım. 2013 senesinde Turgut Özakmanın yazdığı ve Ertaç Hazerin yönettiği “Duvarların Ötesinde” adlı oyunda “Reis” karakterini canlandırdım. Bu oynadığım karakter o sene 13. Direkler Arası Seyirci Topluluğu En İyi Erkek Oyuncu Ödülünün almamı sağladı. Benim için en unutulmaz anılardan biriydi. Umarım daha nice büyük ödüllerin sahibi olurum. Gururla anlatırım ve gururlandırmaya devam ederim.

İlyas Yalçıntaş’tan ‘Mecnun‘

Zannedersem 2015 yılı idi İlyas Yalçıntaş ile tanışmamız ‘İncir’ şarkısı ile hayatımıza girmişti, o gün bugündür de beğenerek dinlerim Yalçıntaş’ı şarkıcı ve söz yazarı kimliğiyle İlyas Yalçıntaş, "İncir" ve "Olmazsa Olmazımsın"dan sonra Behzat Gerçeker yönetimindeki Enbe Orkestrası'yla "Mecnun" şarkısı ile yeniden bir araya geldiler.

Sözü ve müziği Elnar Xəlilov 'a, aranjesi Febyo Taşel' e, ait olan" Mecnun" adlı şarkının klip yönetmenliğini Emrah Özbilen üstlenmiş ve klip aşk ve lirik dansı sergiliyor.

DMC etiketiyle bu hafta çıkan İlyas Yalçıntaş & Enbe Orkestrası düeti Mecnun 14 Şubat Sevgililer Günü için özel bir şarkı olmuş.


Romantik şarkıları ile bilinen İlyas Yalçıntaş 2021 yazında çıkaracağı şarkılarının hazırlıklarına itina ile devam ediyor.

Kastamonu’lu gönüllü gençler!


Geçenlerde arkadaşım Kenan Acun aradı. ‘ Caner Abi sana bir şey diyeceğim daha doğrusu desteğini bekliyorum’ diye Kastamonu’nun Cide ilçesinde pandemi dönemini köylerinde geçiren öğrenciler, oluşturdukları grupla çevre temizliği yaparak, sahipsiz sokak hayvanlarını gönüllü olarak besliyorlarmış.

Pandemi ile birlikte uzaktan eğitim gören bazı üniversite ve lise öğrencileri doğdukları yer olan Cide’ye bağlı Çayyaka köyüne gelerek burada yaşamaya başlamışlar. İstanbul, İzmir, Ankara gibi farklı şehirlerden gelen Çayyakalı öğrenciler, köylerinde ki cami, köy konağı ve mezarlıklar olmak üzere tüm alanları ve doğaya atılan çöpleri toplayarak, köyde yaşayan birçok sahipsiz sokak hayvanını da besleyen öğrenciler farkındalık oluşturmuşlar.


İstanbul’da yaşayan ve Kastamonu üniversitesinde yüksek lisans eğitimi alan Naime Yemsel’in öncülüğünde başlatılan çevre temizliği ve sokak hayvanlarını koruma etkinliğine 12 öğrenci katılıyormuş, duyunca o kadar duygulandım ki, insanın yapamayacağı şey yok gibi, her yerde küçük küçük gruplarla bu tür yardımlaşmalar ile insana hayvana doğaya dünyamız belki daha güzel olacak.


Ferdi Özbeğen’den ‘Şöhret Dediğin’!

Bu satırları hazırlarken cd çalarımda Ferdi Özbeğen şarkıları çalıyor, özlemle keyif ile dinliyorum şarkıları hele hele o şarkıları tane tane yorumlaması bir başka güzel Özbeğen’in, yakın zaman önce Hürriyet Kelebek yazarı Sayım Çınar köşesinde müjdelemişti Ferdi Özbeğen kitabını, gazeteci ve menajer Ali Rıza Türker’in ‘ Şöhret Dediğin ‘ adlı h2o Kitap dan yeniden yayınlanacağını, ve geçen hafta karantinada okumak için aldım ‘ Şöhret Dediğin Ferdi Özbeğen’i.Kitapta Ferdi Özbeğen’in hayatını yaşadıklarını sevdiklerini, İzmir hikayesini, sahneye nasıl çıktığını, askerlik günlerini, Sivas’da gerçekleştirdiği köy öğretmenliğini, ilk plağını, filmlerini, üretkenliğini, aldığı ödülleri ‘ Şöhret Dediğin Ferdi Özbeğen’de çok ince ayrıntılara kadar çok akıcı bir dille anlatmış Ali Rıza Türker,

Bir an gözümde canlandı yaklaşık 10 yıl kadar evvel idi, Bodrum Marina’da arkadaşları ile akşam üzeri bir cafede arkadaşları oturuşu sanatçının yakın zaman evvel Cenk Eren’in ‘Repertuar Ferdi Özbeğen Şarkıları’ o hiç eskimeyen şarkılarını yine yeniden dinlemek ve geçtiğimiz aylarda Netflix’de çok ses getiren ‘ Bir Başkadır ‘ adlı dizi de ki Özbeğen şarkıları.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Ömür Akkan

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz