Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
11 Ocak 2022 17:12

Neşe Seçil; Bestelerimi doğru seslere ulaştırmak istiyorum!

Bu hafta röportaj konuğum Ferhat Göçer’le birlikte seslendirdiği “Sorarlarsa” isimli şarkısı milyonlarca dinlenen Neşe Seçil, sanatçı 7 Ocak tarihinde yayınladığı yeni şarkısı ‘Aşkından Ölsem’ ile daha ilk günden ulusal radyolarda şarkısının çalınmaya başlaması ile müzikseverlerden alkış almaya başladı.


Şarkının sözleri Neşe Seçil’e, bestesi ise Süleyman Belde ve Neşe Seçil’e ait. Bahçekat Stüdyo’da kayda alınan şarkının düzenlemesi “Senin Ardında” ve “Sorarlarsa” şarkılarında olduğu gibi yine Oya Erkaya tarafından yapılmış.

Biten bir aşkın ardından, ‘hüzünlü ama kararlı bir vazgeçişi’ anlatan şarkının klibini Serkan Ayman ve Yekta İsmail Gök çekerken, Ferhat Göçer bu şarkı da sanatçıya eşlik etmiş

‘Her şeyin bir zamanı var lafına çok inanırım. Hayatımın şu noktasında bir şeyleri ispat etmek için değil, beni mutlu ettiği için üretiyorum ve söylüyorum. Dinlerken mutlu olanlar da var ise ne mutlu bize’ diyen Neşe Seçil ile geçtiğimiz hafta Suadiye de buluştuk, kahvelerimizi içerken hayatı, şarkılarını ve projelerini konuştuk Gecce okurları için.Bu güzel besteleri hayata geçirmek nasıl oldu?

Her şey sırf kendime bir anı olsun diye ‘Senin Ardında’ isimli bir bestemi dijital ortamda yayınlamamla başladı. Sonra peş peşe zaten yıllardır not ettiğim şarkılarıma demo kayıtları yaptırdım. Bu süreçte bence tesadüf değildi tanışmamız Oya Erkaya ile tanışmam da benim şansım oldu. Oya ile Bahçekat stüdyoda bestelerimi derledik, demo kayıtlarını aldık. Şunu çok yürekten söylüyorum ki, hayatımın şu aşamasında hiçbir şeyi ispat etmek, bir şeyleri oldurmak için çıkmadım bu yola. Kendim için, şarkıları ve söylemeyi çok sevdiğim için yola çıktım ve ne mutlu ki yol üstünde beni dinlemeyi sevenlerle tanıştım.


Tanıyabilir miyiz Neşe Seçil kimdir?

1976 İstanbul doğumluyum. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi ve üstüne Marmara Üniversitesi’nde Yönetim Organizasyon mastırı yaptım. Kurumsal çalışma hayatıma ikiz kızlarım Hande ve Nil’in doğumu ile nokta koydum. Bu sorunuzun sadece etiket kısmı; özünde Neşe Seçil kimdir derseniz insanın kendini tarif etmesi zordur ama beni çok yakınlarım da tek kelime ile tanımlasalar çok duygusal biri olduğumu söylerler. Duygularını çok dışarda yaşayan biriyim. Kızgınlığım, sevincim, üzüntüm yüzümden okunur. Eski bana baktığımda şimdi kendimi daha güçlü, daha kendim, daha pozitif görüyorum ve bu yeni beni çok daha fazla seviyorum. Tabii duygusal git gel’ lerimden şikayetçi değilim belki de bu yaratıcılığımı besliyor.


2021 yılının kanımca en iyi slow şarkısı ‘Sorarlarsa’ Ferhat Göçer yorumuyla bir başka güzel oldu. Şarkı nasıl oluştu ve Ferhat Göçer’e nasıl ulaştı?

Öncelikle beğeninizden ötürü çok teşekkür ederim. ‘Sorarlarsa’ çok nahif bir aşk şarkısı. Sevilmesinin nedeni de hepimizin başından geçen benzer ayrılık hikayelerinden birini anlatması. Şarkıyı Mart 2020’de bir gece besteledim ve ilk andan beri bu şarkıyı Ferhat Göçer’in seslendirmesini çok istedim. Ki bunu istediğim zamanlar böyle bir şey ihtimalim dahilinde bile değildi. Tanımıyordum ve nasıl ulaşacağımı bilmiyordum. Yine sevgili Oya Erkaya sayesinde Ferhat Göçer’e ulaştık ve Ferhat Bey tam da gönlümden geçtiği gibi şarkıyı sevdi. Dediğiniz gibi onun o özel sesiyle şarkı can buldu. Bu benim için çok büyük mutluluk, başarı, tatmin. Sonrasında ‘Aşka Bi Yol’ isimli şarkısı ve henüz yayınlamadığı bir bestesine de söz yazdım, birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Müzik yolculuğumun ilk sokağında onunla tanıştığım için çok şanslıyım.

Peki Neşe Seçil şarkılarını nasıl tanımlarsın?

'Demlenmiş çay gibi şarkılar, eski tatlarda, bir hikayesi olan, kalbe dokunan.’ Bunlar benim değil yakın çevremde şarkılarımı dinlettiğim ve görüşüne inandığım kişilerin tarifi. Kendi şarkılarım için ben büyük cümleler kuramam. Ben üretiyorum, dinleyenler beğeniyorsa ne mutlu bana. Ama şunu söyleyebilirim, sırf kafiye olsun diye veya dillere düşsün diye proje gibi yazılmış şarkılar değil.
Dilerim bestelerimi günü geldikçe herkese ulaştırabilirim. Şimdilik bu yolda bir müzik şirketi ile anlaşmalı ilerlemiyorum. Her ne kadar profesyonel anlamda şu anda doğru kişilerle çalışsam da, yine de finansal ve tanıtım desteği anlamında tek başıma yol almak oldukça zorlayıcı; diğer yandan özgür olabilmem çok değerli.

Ömür Gedik de yine sözü müziği sana ait ‘İyi Bak Bana’ isimli şarkıyı seslendirdi. Bu şarkı nasıl oluştu?

‘İyi Bak Bana’ aslında şarkıdan öte, bir manifesto; bir kadın çığlığı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yayınlandı şarkı. Sözleri benim için çok çok özel. Biz kadınlara iyi bakın, her anlamda iyi bakın diyorum bu şarkıda. 21. Yüzyılda hala bu talepte bulunmak zorunda kalmak bile çok acı.

Gelelim yeni şarkına. Yeni şarkın ‘Aşkından Ölsem’ muhteşem diyebileceğim bir şarkı olmuş ve geri vokalde yine Ferhat Göçer var. Şarkıyı biraz anlatır mısın?

Teşekkür ederim. ‘Aşkından Ölsem’ benim 2014 yılında sözlerini yazdığım bir şarkım. Çok değerli müzisyen Süleyman Belde’nin bestesi üzerine yazdığım sözler ve kendisi ile ortak çalışmamız olan bir şarkı. Bu şarkıyı birlikte ortaya çıkarttığımızda hiç hayal bile etmemiştik bir gün dinleyiciye ulaşacağını. Dediğim gibi o kadar kendim için yapıyordum ki besteleri, şu an onların sizlere ulaşıyor olması benim için tarifsiz bir haz.


Bu şarkıda da sevgili Ferhat Göçer beni kırmadı ve bu kez o bana vokal yaptı. Çevresindeki yeni seslere el veren, yol açan bir sanatçı olduğu için bende yeri çok özel. Bu vesile ile sizin aracılığınızla bir kez daha teşekkür ederim kendisine.

Bestelerinin ilham kaynakları neler?

Her şey. Bir anı, bir film, bir kitapta geçen bir tek kelime… Aslında bu da bir çeşit hikaye anlatıcılığı. Daha çok uzun yol araba kullanırken geliyor şarkılar. Bir de söz yazmam için bir beste dinlediğimde, özel bir bağ kuruluyor sanki ve kafamda bir hikaye akmaya başlıyor. Bu çok özel ve heyecan verici bir an. Tabii bazı kelimeler için çok düşündüğüm zamanlar da oluyor. Ama itiraf edeyim beni en çok yoran, bu şarkıyı şu kişiye mi yazdın, o şarkıyı bu yaşadığın olaydan mı besteledin soruları. Sonuçta hemen hemen tüm şarkılarda aşk, ayrılık, özlem vs. anlatılıyor. Yani özel günlüğümü herkesin bilgisine sermiyorum şarkılarımla; şarkılar herkesin hikayesini anlatıyor.

GSÜ mezunusun, mesleğini sanat hayatına mı tercih ettin?

1994 yılında Raks müzikten kendi bestelerimden oluşacak bir albüm teklifi aldım ve hatta Neşe Demirkat ile sözleşme imzaladık. Ancak o yıl ben üniversiteyi kazandım ve evet bir tercih yaptım. Şimdi bakınca pişman mıyım? Değilim. ‘Her şeyin bir zamanı var’ a çok inanırım.

İki güzel kızım var dedin. Anne olunca hayatında neler değişti?

Onlar benim ‘iyi kilerim’. Evlat sahibi olmak hayatının odak noktasını değiştiriyor insanın. Kendi kararınla dünyaya bir insan getiriyorsun ve onun sağlığı, mutluluğu için çabalama sorumluluğunu da gönüllü olarak yükleniyorsun. Kızlarımla aramda aynı benim annemle olduğu gibi sağlam ve sevgi dolu bir ilişki var ; diğer yandan da çok eğleniyoruz üçümüz evde. Benim en büyük destekçilerim onlar.

Bostancı Gösteri Merkezi sahnesinde ‘Sorarlarsa’yı okurken keşke ben de hep sahnelerde olsam dedin mi?

Benim için çok özel bir anı oldu Bostancı Gösteri Merkezi gibi bir sahnede dinleyici önüne çıkmak. Şarkı söylemeyi çok seviyorum ama besteci ve söz yazarı olarak ilerlemek istiyorum. Şimdilik dost meclisinde verdiğim konserler beni mutlu ediyor.Şu an istediğim, bestelerimi doğru seslere ulaştırabilmek. Her şarkımda hayal ediyorum bu şarkıya kimin sesi can verir, parlatır diye. O seslere ulaşmanın yollarını arıyorum. Biliyorum ki zamanı gelince bu buluşmalar hep olacak; zorlamadan, kendiliğinden. Tabii kendime sakladığım şarkılarım da var; onları da zamanları gelince kendim söyleyeceğim.


Yazdığın şarkıları başkasından, TV’de radyoda duymak nasıl bir duygu?


Kendini hayalini kurduğun şeyi yaşarken bulmak nasılsa öyle işte. Kalbinde kelebeklerin uçuşması gibi, çok uzun yol yürüyüp de sıcacık bir eve varmak gibi, şampiyonluk kupasını almak gibi. Mutluluk, heyecan, huzur, gurur. Çok güzel yani.


Benden Ne Olur?

Yönetmenliğini Murat Şenöy’ün yaptığı, Aslı T. Kızmaz’ın kitabından Müge Öztürk’le birlikte sinemaya uyarladığı ‘Benden Ne Olur?’, 14 Ocak’ta sinemalarda seyirciyle buluşuyor.

Filmde 21’nci yüzyılın modern kadının en eğlenceli temsilcisi Sertab Bal’ın birbirinden komik ve tanıdık maceraları anlatılıyor. Med Yapım, CJ ENM, Ay Yapım’ın üstlendiği ‘Benden Ne Olur?’da Hazal Kaya, Onur Tuna ve Enis Arıkan başlıca rollerde.Sinema salonlarında seyircilere eğlenceli dakikalar yaşatmaya hazırlanan ‘Benden Ne Olur?’da Nur Fettahoğlu, Elçin Afacan ve Selin Şekerci’de var Sertab’ın hayattaki en büyük destekçisi olan bu üçlü, filmde kadın dayanışmasının da örnek alınacak halini sergileyecekler!

Ses sanatçısı Cem Belevi ise filmde Sertab’ın aklını karıştıran yakışıklı rockçı Efe rolüyle seyirci karşısına çıkacak.

Filmin yayınlanan tanıtımında; Sertab (Hazal Kaya) karakterinin isminin anlamlarını asi, inatçı ve “direngen” olarak sıraladığı ve ardından ‘Benden Ne Olur?’ sorusunun cevabını aradığı sahneler çok beğenildi. Sertab’ın iş insanı, romantik, deli hatta zır deli, arkadaş, dost ve aşık olma maceraları var.

‘Benden Ne Olur?’un kahramanı tüm çevresinin kendisinden beklediği “düzenli” hayatı bir türlü olduramamış, istediği şeyler hakkında sürekli fikri değişen, kalıplara uymayan, kimlik arayışında genç bir kadın Sertab Bal (Hazal Kaya). Bir kaza sonucu ablası Harika’nın (Nur Fettahoğlu) evini yakınca evsiz ve parasız kalan Sertab, Harika’nın “Senden hiçbir şey olmaz” sözleri ile büyük bir kırılma yaşar ve “Benden ne olur herkese göstereceğim” diye kendisine söz verip, savrulan hayatında tutunmaya karar verir. Kendine yeni bir hayat kurmaya çalıştığı sırada ünlü oyuncu Soner’le (Onur Tuna) tanışması, Sertab’ın tüm planlarını alt üst edecektir.


Bonkis 2.sezonu BluTV de başlıyor!

Kim ne derse desin geçen sezon izlediğim en keyifli dizilerden biri olmuştu ‘Bonkis’ BluTv’ nin bu başarılı dizisi 2. sezonuyla izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor şimdilerde.

Micheal Önder’in yönettiği Deniz Tezuysal’ın yaratıcısı olduğu dizide, Bonkis’in kapısına kilit vurmak zorunda kalan ekip bu kez yeni bir maceraya atılıyor ve karavana atlayıp Bozcaada’ya doğru yola çıkıyorlar.


Kahvaltıda avokado severlere “bonkis” denmesinden hareketle kendine konsept bir kafe yaratan Deniz’in yeni hayali Türkiye'de hiç yapılmamış bir iş olan 'Feminist Pavyon'u hayata geçirmek. Deniz Tezuysal’ın yazıp başrolünde de yer aldığı Vildan Atasever, Öykü Naz Altay, Burak Sevinç ve Sergen Deveci gibi isimler yanında Yılmaz Sütçü ve Uğur Toprak gibi başarılı isimler de Bonkis’e katılmışlar. Yeni sezonunda; 18 Ocak tarihinden itibaren çok daha renkli, ilham verici ve umut dolu bir hikaye ve Deniz’in “feminist pavyon” maceraları izleyenleri kahkahalara boğacak gibi.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Caner Ural

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz