Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
02 Aralık 2019 12:29

Nebi Birgi; Nefes alabildiğim sürece sahnede olmak niyetindeyim!

Bu hafta Beşiktaş Fulya ‘da bulunan Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezinde Mine Mucur ile konser verecek olan son dönemin en yetenekli vokallerinden Nebi Birgi ile Erenköy Bistro 33 de kahvelerimizi yudumlarken Birgi’nin sanat yaşamı ve yeni projelerini Gecce.com adına konuştuk, sıcak ve içten cevapları için Nebi Birgi’ye teşekkür eder, 5 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşecek konseri için şimdiden başarılar dilerim.


1) Genç yaşına rağmen oldukça başarılı işlerde görev aldığını biliyorum, sanat ile uğraşmak sende içindeki istek ile mi yoksa şans ile mi gerçekleşti?

Küçüklüğümden beri dans etmek, müzikaller yapmak isteyen bir çocuk oldum. 6 yaşımda dans etmeye başladım, zaten ailem ve çevrem dans tutkumun farkındaydı. Diğer yandan eğitim hayatımda da başarılı bir öğrenciydim, bu yüzden okul ve meslek seçimi konusunda beni zorluyan bir eğitim süreci geçirdim; ya doktor olacaktım, ya dansçı. Üniversite giriş sınavında kaydırma yapınca İnşaat Mühendisliği’ne ailemin ısrarı ile giriş yaptım. Böylece doktor olmak yerine, mühendislik de beni pek tatmin etmeyince tamamen dansa yöneldim. Mühendisliği bırakıp filmlerdeki gibi sırt çantamla İstanbul’a geldim, yeteneğim iş bulma konusunda o aşamada bana çok yardım etti. Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Programını kazandım. Oyuncu ve şarkıcı olma konusunda ise yeteneğimin olduğunu 19 yaşında keşfettim ve konservatuvara girdim. Müzikal bölüimünde yarı zamanlı şan okudum ve kendi oyunlarımı yapmak için kolları sıvadım. 33 yaşıma geldiğimde bakıyorum ki, sevdiğim işi yapma isteği hayallerime ulaşmamda bana çok yardımcı olmuş. Bunun için de her zaman şükrettim.

2) Başarı başarıyı getirir derler, sence doğru mu?

Kesinlikle katılıyorum. Kendi imkanlarımla yaptığım işler, müzikaller bana bir çok kapıyı açtı. 24 yaşımda hayalini kurduğum Afife Jale Tiyatro Ödülü’nün sahibi oldum ve yanında bir çok ödül daha. Organizasyon sektöründe de bu başarılar maddi anlamda kazanca dönüştürebilmeme ve hayatımı idaame ettirmeme olanak sağladı. Tek başarısızlığım kazandıklarımı harcama konusunda oldu sanırım, çünkü kazandıklarımı tiyatroya yatırdım. Ama pişman oldum mu diye sorarsanız hiç pişman olmadım. Sevdiğim işi yapabilmek kadar güzel bir tatmin duygusu yok dünyada.

3) Aldığın ödüller gerçekten kayda değer? Ödül aldığın Seçici Kurullar işlerinde profesyonel insanlar, bu da belli ki sende işinin erbabısın Sidikli Kasabasındaki rolün ile ‘’ Yılın En Başarılı Genç Kuşak Oyuncusu ‘’ ödülü sana neler getirdi, devamında geçen süreçte bir çok ödül aldın sanırım neydi bu ödüller...

Bu ödülün yanı sıra Direklerarası Koreografi ödülü aldım, Sadri Alışık Ödülleri’nde En iyi Ekip Ödülü gibi ödüller de kazandı oyunumuz. Kendi oyunlarımı yapmaya devam ettim. Jekyll & Hyde Müzikali, Son Beş Yıl, Dorian Müzikali gibi müzikalleri seyirciyle buluşturdum. Bir yandan da müzik alanında kendimi geliştirmeye devam ettim, Mine Mucur ile yollarımız kesiştiğinde bana bambaşka bir dünya açıldı, bu da yurt dışında Türkiye’yi temsil etme şansı oldu. Bulgaristan’da Discovery Fest diye bir yarışmada Lonely Nights Lonely Dreams adlı Mine Mucur bestesi, Figen Çakmak sözleri ile Türkiye adına yarıştım. Avrupa’nın en iyi erkek sesi, Uluslararası yetenek, En iyi sahne performansı gibi toplamda 6 ödül alarak bir festival rekoru kırmışız. Bizi araçla yarışma sonrası hava limanına bırakan yetkili bile en çok ödül alan şarkıcı diye sesleniyordu bana, bu da hoş bir anı olarak kaldı. Bulgaristan radyolarında söylediğim yarışma şarkısı ve cover kayıtlarım aylarca yayınlandı ama üzücü olan burada kimsenin haberinin olmaması. Oyuncu olarak hayalimse Cannes Film Festivali. Yazdığım film ile orada olmayı her zaman çok istedim, destek bulamadığım için henüz gerçekleştiremedim, müzisyen olarak en büyük hayalimse Eurovision, belki bir gün tekrar katılırsak Türkiye’ye yine birincilik ödülü getirmek isterim.

4) Seni birkaç yıl evvel Zeki Müren ve Haliç Kongre’de Afife Jale gecelerinde izlemiş dikkatimi çekmiştin geçen yıllarda birçok başarılı işe imza attın, bir işe Evet ! derken nelere dikkat ediyorsun?


Afife Jale Ödülleri’nde ödül almadan önce ve sonrasında bir çok performans yaptım. Dans eden birinin şarkı söyleyebiliyor olması, hele ki oyuncu olarak kendini kanıtlaması çok zordur. Çünkü ülkemizde çok örneği bulunmuyor, dans edip şarkı söyleyen pop şarkıcıları bile yurt dışına kıyasla zayıf kalıyor. Bunları bir arada yapabilmek benim her zaman hedefim oldu ve her zaman karşılığını aldım diye düşündüm. Haliç Kongre Merkezi’nde birçok performans yaptım, ödül aldığım sahnede birbirinden farklı showlar yapmak beni çok memnun ediyor. Zeki Müren konusu ise benim için çok özel. Zeki Müren’i Okumak, Zeki Müren’le Okumak adlı konserde konuk sanatçı olarak sahnedeydim. Hem Kazancı Yokuşu adlı şiirini seslendiren Zeki Müren’in sesi üzerine dans ettim, sonrada harika bir orkestra ile Elbet Bir Gün Buluşacağız isimli eseri söyledim. Sonra bu benim bile fark etmediğim bir benzerliği ortaya çıkardı. Altın Mikrofon ödüllerinde hologramını, son olarak da TRT Radyosunun 70. yıl belgeselinde Zeki Müren’i canlandırdım. Bu vesileler benim hayranı olduğum sanatçıya daha da yaklaşmamı sağladı ve şu an Zeki Müren’in hayatını anlatan müzikalim için destek aramaya başladım. Paşam Müzikali besteleri Mine Mucur’a ait, metni benim olan tam bir Broadway Müzikali. Genellikle kendi işlerimde yer almayı tercih ediyorum ama çok başarılı olacağına inandığım projelere de evet diyorum. Hislerime de o konuda çok güvenirim, proje beni mutlu edecekse tüm konsantremle orada olurum ama beni mutlu edeceğine inanmıyorsam maalesef kabul edemiyorum.


5) Sen de Egelisin, nedir bu Egenin sırrı?

Ege’nin havasından mıdır, suyundan mıdır bilmem ama sıcak kanlı olduğumuz bir gerçek. Hem sıcak iklim, hem mahalle ortamını tatmış olmak, hem de güzel insanları vardır Ege’nin. En kötü anımda bile kendimi yükseltmenin bir yolunu bulurum, olumsuz düşünmek bana göre değil. Arkadaşlarım canları sıkkın olduğunda beni ararlar, enerjimin hiç düşmediğini bildikleri için onların yanında olmamı isterler. Bu benim de hoşuma gider insanlara yardım etmek, sevdiklerimin yanında olmak bana keyif veriyor. İyi gün arkadaşı olmaktansa kötü gün dostu olmak beni daha çok mutlu ediyor. En önemlisi de iyi insan olmak, olabilmek. Hep söylerim Annem (Hülya Birgi) beni her zaman iyi biri olmam için yetiştirdi ve sevmeyi çok güzel öğretti. Kötü düşünceler o yüzden hiç bir zaman kalbimde ve beynimde olmadı.

6) Dikkat ettim de ‘’Öğretmenim’’ kelimesini çok güzel kullanıyorsun, Öğretmenin Mine Mucur ile yollarınız nasıl kesişti?

Öğretmeniiiiim! Çok sevdiğim bir kelimedir ve sevdiğim öğretmenlerime söylerim her zaman. Hocam demekten daha samimi geliyor bana. Çocukken sınıfta henüz hayatı öğrenmeden o saflıkla söylediğimiz bir kelime benim için. Özellikle iki insan vardır ki hayatımda doya doya Öğretmenim dediğim. Biri gerçekten şansım olan Bergüzar Çelebi, şan eğitmenim. Özgüven aşılayan ve benim gibi zamanında eğitilmesi zor bir sesi bu hale getirmeme yardımcı olduğu için, ikincisi de Mine Mucur hayatımı değiştiren insanlardan olduğu için. İkisine de sevgim sonsuzdur. Mine Mucur ile yıllarca aynı ortamda Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’da birlikteymişiz ama ben tabii çok küçüktüm ve seyirci kısmında ailemle hiç kaçırmadan her sene oradaydık. Mine Mucur ise yarışmacı ya da juri üyesi olarak oradaymış. Barış Manço’nun Mine Ablası olarak biliyordum hayatım boyunca. Ama konservatuvar yıllarımda solfeji onun kitapları sayesinde geçmiş bir öğrenciyim. İlk tanışmamız ise bu anlattıklarımdan çok sonra Zeliha Sunal vesilesiyle bir sohbette tanışıp, Bulgaristan’da katıldığımız yarışma ile oldu ve o günden bu yana beraber çalışıyoruz. Hem en yakın arkadaşım, hem Öğretmenim, hem komşum, hem de iş arkadaşım. Hayat Mine Mucur’la çok keyifli.

7) Hayvanlar ile ilişkilerin çok uyumlu. Sen de hayvan dostusun.

Çocukluğumda bahçemizde Anneannemin ve Dedemin evinde bir kedimiz ve bir köpeğimiz vardı. Kediyi kardeşim Burçin, köpeği ise ben sahiplenmiştim. Yıllar içinde onları kaybettik. İstanbul’a geldiğimde hayalim her zaman bir evcil hayvan sahiplenmekti ve Jessy ile yollarmız kesişti. Jessy saf kan, kısa tüylü bir Golden. Sokakta bulan bir hanımefendi sahiplendirmek isterken buldum Jessy’i ve birbirimizi gördüğümüz anda Jessy ile sarıldık. O an anlamıştım, hayatımız beraber devam edecekti. Şimdi 4 buçuk yaşında bir kız çocuğu ve 4 dil de komut alabilen zeki bir prenses. Hayatımı güzelleştirdi, kendi kendimi keşfetmemde, hayatımı düzene sokmamda bana çok yardım etti. Hayvan sevmeyenleri, hele ki onlara kötülük yapan, şiddet uygulayan insanları hayatım boyunca anlayamayacağım.

8) Komik ve esprili anlayışını instagram'daki sayfandan takip ediyorum.

Teşekkür ederim. Instagram benim için çok keyifli bir uygulama. Günümüzde sadece benim için değil, herkes için çok popüler ve önemli diyebiliriz. Benim içim dışım bir olduğu için her an keyifli bir paylaşım yapabiliyorum. İnsanlar duygu durumumu bile instagramdan takip edebilirler. Yalan söyleme huyum yoktur, kendimi kandırmam hiç bir zaman, saklayacağım da bir şey yoktur. O yüzden belki insanlara paylaşımlarım doğal ve içten geliyordur. Bir yandan da görüşemediğim bir çok arkadaşımla bu anları paylaşmak çok zevkli, ya da beni takip edenlerle diyeyim.

9) 5 Aralık gecesi Beşiktaş Fulya Sanat Merkezinde olacaksınız. Bu geceyi anlatır mısın?

5 Aralık gecesi aslında çocuklara eğitim desteği veren Uluslararası Dernekler Platformu yararına yapılacak bir konser, aynı zamanda bir gün sonrası Zeki Müren’in doğum günü. Hayata geçirmeye çalıştığımız projelerimiz var ama en başında Zeki Müren’i anlatan Paşam Müzikali geliyor. O güne gelmiş olması yollarımızı yine kesiştiriyor ve hatta Paşam Müzikali’nden bir kaç sürprizimiz ve sürpriz konuklarımız olacak. Etkinliğimiz Mine Mucur’la birlikte klasik eserlerden müzikallere, unutulmayan pop parçalarından, günümüz güncel şarkılara uzanan bir konser. Piyano’da Mine Mucur bana eşlik ederken, 10 kişilik dansçı ve vokal ekibiyle sürpriz performanslar da olacak.

10) Tiyatro ve ekranda birçok işde bulundun. Yakın zamanda böyle bir çalışma olacak mı?

Tiyatro’da bu sezon iki eserin koreografisini yapacağım ve yazdığım iki oyun sahnelenecek tiyatrolarda. Ama en büyük projemiz Zeki Müren’e en yakışacak şekilde olan Paşam Müzikali. Organizasyon sektöründe etkinlikler devam ediyor; hem sunucu, hem de kendi orkestramla solist olarak. Ekranda ise geçen sezon yayınlanan ve Juri Üyesi olduğum Benimle Söyle isimli şarkı yarışması ikinci sezonu ile yayına giriyor, ama daha fazla açıklama yapmayayım öncelikle yapım açıklama yapmalı, bu kadarından bahsetmem sorun olmayacaktır, aynı zamanda ismini veremediğim bir dizi proje ile el sıkışmak üzereyiz.

11) Bu yıl senin sözlerini yazdığın ‘’ Bir Umut Var ‘’ Serra Hepgül yorumuyla finale kaldı, kendi eserlerinden oluşan bir konser vermeyi veya albüm yapmayı düşünüyor musun?

Mine Mucur’la yıllar sonra aynı yerde yine birlikte olmak çok güzel bir duyguydu ama bu kez hayranı olarak değil yaptığı bestenin söz yazarı olarak. 307 şarkıdan ilk 10’a kalmak bile büyük başarı olmalı, Mine Mucur’a bana her zaman inandığı için minnettarım, hem yeteneğime hem de şarkı sözlerime. Serra Hepgül’de yarışmada tanıştığımız çok iyi bir kadın vokal. Bir çok eser mevcut şu an, benim de isteklerimden biri sorduğunuz şekilde bir albüm yapmak ve konserler verebilmek. Ama maddi olanaklar ve destek çok önemli, bir de doğru insanlarla çalışmak, burada işin içine şans faktörü de giriyor. İnandığım şeyse; insan şansını kendi yaratır. Oyunculuk gibi dans edip şarkı söylemek benim için büyük bir tutku, nefes alabildiğim sürece de sahnede olmak niyetindeyim. Umarım bu hayallerim de gerçekleşir.

Hemen Döneriz ile sinemalardayız !


Hep yazıyorum ya filmleri, tiyatroları, sanatçıların performanslarını ayıkla pirincin taşını şimdi Caner Bey şimdi de seni eleştirip, yazacaklar belki de.

Öncelikle oyuncu değilim bunu biliyorum yaklaşık 30 yıl evvel Artun Yeres, Yaşar Alptekin, Ünal Küpeli, Bahar Öztan, Cüneyt Arkın, Meral Konrat, Ahmet Hoşsöyler, Meral Orhonsay’lı çalışmalarım olmuştu ama Hemen Döneriz ! başka birşey benim için.

Yaz başında arkadaşım Gökhan Mumcu’nun ‘’ filme başlıyoruz desteğine ihtiyacım Caner ‘’ dediğinde ‘’ tabii her zaman ‘’ dediğimi hatırlıyorum ama bu oyunculuk harici her türlü destek idi. Ama kendimi bir anda kameranın karşısında Gazino patron Ahmet olarak buldum. Heyecanlı sanatçısı o gece gazinoya gelmeyen her patronun yaşayacağı heyecanı yaşan bir karakter,küçük bir rol olsa da beni asıl heyecanlandıran ise rol arkadaşlarım 2016 Türkiye Güzeli Buse İskenderoğlu ve Best Model, besteci ve yorumcu Halil İbrahim Ceyhan ile aynı sahneyi paylaşmak oldu.

Haydar Işık’ın yönettiği Ömer Yılmaz’ın görüntü yönetmeni olduğu filmin senaryosu Salim İnan ve Aytuğ Topaloğlu imzalı. Müzikler Saki Çimen’den. Hemen Döneriz’in oyuncu kadrosunda diğer oyuncular Kadir Polatçı, Murat Genç, Ayhan Taş, Burak Satıbol, Gökhan Mumcu, Fulya Şirin,Kıvanç Baran Aslan ,Esin Civangil, Açelya Elmas Amir Zakaria var.

Film İstanbul, Keşan ve Barselona’da çekildi bu hafta vizyona girdi, biraz neşe biraz gülmek için komedi tadındaki Hemen Döneriz! i izleyin derim.

Of Aman Nalan sahnelere döndü !


Yıllar sonra bu haftasonu Of Aman Nalan’ı yeniden sahnelere dönmesi muhteşem oldu. Bu yıl sahnelerde 25.yılını kutlayan sanatçı o gece daha ilk şarkısı ile bizleri geçen yıllara götürdü. 2002 yılından beri her dinlediğimde büyük keyif aldığım ‘’ Acemi Balık ‘’ şarkısı ile programına başlayan sanatçı dünden bügüne şarkıları ile bizleri mest etti. Uzun zamandır sahnelere çıkmamasına rağmen performansından hiçbir şey kaybetmemiş olması Nalan’ın profesyonelliğininin göstergesi. Uzun yıllar Ataköy Regata ve Etiler gecelerinde onlarca kez dinlediğim bu muhteşem yorumcuyu o gece doyasıya dinlerken o güzel duygu yüklü şarkıları arasında gözyaşlarım hafif hafif geçen yıllara aktı, ne güzel günlerdi ne güzel geceler ne güzel şarkılardı.

Geçenlerde instgramda gezinirken Cenk Eren’in ‘’ veeee efsane geri döndü ‘’ deyişi , Nalan’ı hepimizin özlediğinin bir göstergesi, belli mi olur Cenk Eren’in 10 Ocak 2020 tarihinde Bostancı Gösteri Merkezinde gerçekleşecek konserinde bu iki özel yorumcu bakarız düet bir şarkı okurlar...

Nalan Ulus da Ekim ayında açılan ChinChin İstanbul da ki gala gecesinde gerçekten pozitif sahne hakimiyeti neşeli duruşu ile sevenlerini çoşturdu. Mekanın o geceki konukları arasında Beşiktaş Klubü Başkanı Ahmet Nur Çebi, işadamları Sedat Dişçi, Ali Rıza Tarlan işletmeci Esra Ordu , yorumunu ve kişiliğini her daim takdir ettiğim ses sanatçısı Yeliz tanıdık simalar arasındaydı. Yeliz o gece Nalan’ın ricasıyla sahneye çıkarak güçlü yorumuyla söylediği birbirinden özel şarkıları ile yıktı geçti mekanı. Ali Sayar’ın işlettiği mekan sıcak ortamı kaliteli servisi yanında damak zevkimize uygun speciyalleri ile geçerli not aldı bizden. Program öncesi ve sonrası Ali Sayar’ın dj kabinine geçip bu işin ustasıyım dedirten seçkileri ile ChinChin İstanbul eğlenceyi doruklara taşıdı.

Of Aman Nalan’ın yenide sahnelere dönmesi mükemmel oldu, sahneler şenlenmeye başlıyor..........

‘’ Sevmekten Öldü Desinler ‘’


Hande Subaşı ,Hakan Bilgin, Bülent Alkış, Serdar Yeğin ve Ceren Taşçı’nın rol aldığı ‘’ Sevmekten Öldü Desinler ‘’ bu aralar tiyatro dünyasında çok konuşulan oyunlar arasında, yönetmenliğini Ebru Kara’nın yaptığı oyunu Murat Mahmutyazıcıoğlu yazmış şarkılar ile dolu iki perdelik bir komedi. Anti Melodram tarzındaki oyunda Hande Subaşı’nın şarkıcı kimliği ön plana çıkıyor. Yeşilçam film şarkılarından arabesk şarkılara müzik ve kahkahanın sergilendiği hayaller dünyasını anlatan güzel bir komedi.

Hakan Bilgin ve Bülent Alkış’ın güçlü oyunculukları yanında diğer oyuncularında başarıları gözardı edilemez, Ceren Taşçı’nın oyuna neşe katması, Serdar Yeğin’in rolünü başarı ile sergilemesi Hande Subaşı’nın sahneye yakışıyor oluşu ‘’ Sevmekten Öldü Desinler ‘’ izlenilmesi gerektiğini belirtiyor.

Jest Tiyatro’nun eğlenceli olduğu kadar duygu yüklü oyunu 7-26 Aralık Trump Kültür ve Gösteri Merkezi, 12 Aralık MEB Şura Salonu, 17 Aralık Eskişehir Zübeyde Hanım Kültür Merkezi, 19 Aralık Bursa Akademik Odalar Birliği, 20 Aralık Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi, 25 Aralık KKM Gazanfer Özcan Sahne ve 27 Aralık Torium Sahne de izlenebilir.

Jet Sosyete partisinde bambaşka bir 90 lar vardı.

Hafta ortası uzun zamandır inşaat halinde olan Karaköy’de bu sezon puhutv de yayınlanan Jet Sosyete dizisin 3.sezon partisi vardı. Karaköy Galataport İstanbul da gerçekleşen partide BKM yapımı dizinin neredeyse tüm oyuncuları şıklık içinde adeta birbirleri ile yarışıyorlardı.

Dizinin yazarı ve başrolü Gülse Birsel’in ev sahipliği yaptığı partide neredeyse tüm oyuncular hazır ve nazırdı. Cengiz Bozkurt, Derya Karadaş, , Hasibe Eren, Sarp Apak, Şahin Irmak, Enis Arıkan, Tuğba Çom Makar, Deniz Cengiz, Ecem Uzun, Emre Taştekin gözüme takılan oyuncu kadrosu idi. Eğlenceli geçen partide Can Bonomo, Ezgi Mola da arkadaşlarına eşlik ettiler.

Gece öyle güzeldi ki çalan müzik ile bir anda pist alanını dolurdu sanatçılar ,90 ların en güzel pop şarkılarını Uğurcan Kaya Dj kabininde çalarken Emre Günay da perküsyon ile bambaşka bir geceye götürdü bizleri Jet Sosyete partisinde Kenanlar, Tarkanlar, Mustafalar, Sertaplar, Ajdalar bambaşka idi o gece.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: mail , mekan , haber , köşe ,

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz