Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
17 Mayıs 2020 04:31

Mert Davran; ‘Dünya gözüyle bir Kenan Doğulu ve Gülşen şarkısı okumak isterim!’

Tanıdığım günden bu yana yaklaşık 12 yıl oldu Mert Davran’ı, tanıdığım ilk günden bugüne gücüne güç kattı kendine sahnede... Gülen pozitif duruşu, her gördüğünde ‘Merhaba Canercim!‘ deyişi ve onu her izlediğimde keyif aldığım sahnesi. Yıl içerisinde coşku ile söylediği şarkılardan sonra karantina günlerinde yeni taşındığı Maslak’ta bulunan evinde sosyal mesafemizi koruyarak sahne yaşamı ve şarkıları hakkında konuştuk. 1) Senin açından yoğun geçen sahne sezonundan sonra bir anda karantinaya girmek nasıl bir durum oldu, neler yapıyorsun bu süreçte?
 
Gerçekten özellikle son 3 yılda yaz ve kış sezonunda aralıksız olarak haftada 5 bazen de yaz sezonunda 6 gün program yaptığım oldu. Ciddi bir efor. Büyük bir boşluk oldu tabi ama bu süreci çok keyifli bir şekilde dinlenerek geçiriyorum. Sürekli evde olduğum için dekorasyon ürünü siparişleri veriyorum

2) Korona salgını bittiğinde yapacağın ilk 3 şey ne?
 
İlk işim kuaföre gitmek olacak sanırım, kurt adam gibi geziyorum. Sonrasında arkadaşlarımla bir balıkçıda keyifli bir yemek... Birde her şey tam anlamıyla bitti dedikleri an Alaçatı’ya gitmek istiyorum. En acilinden!
 
3) Seni yıllardır keyifle dinliyorum, ilk sahneye çıktığın günlerden beri tanıyorum ve yıllar geçtikçe çok büyük kademeler atladığını görüyorum. Anlatsana, ilk şarkı söylediğin an nasıldı? İlk sahnende neler yaşadın Mert?
 
2009 yılıydı, İstanbul’a  yeni taşınmıştım... O dönem Memo (abim), Kuruçeşme’de bir gecce kulübü işletiyordu. Kendimizi Memo ile bir an da sahnede bulduk ama daha çok şov gibiydi, sonra ilk bireysel sahne programıma 2011 yılında başka bir mekanda başladım. Hatta Lerzan Mutlu ilk gecceme Yıldız Tilbe’yi getirmişti sağolsun. O günden beri sahne hayatıma aralıksız devam ediyorum. Dediğin gibi çok yol ilerledik çünkü bu iş kilometre işi... Haftanın kaç günü izleyici karşısında hem ses olarak hem de sahnede duruş ve hal tavır olarak ister istemez pişiyorsun.
 
4) Son 4 yıldır yüksek bir tempo ile geccelerdesin, sahneden baktığında neler görüyorsun?
 
İnsanların kendilerini güvende hissettikleri ve rahat eğlenebilecekleri bir ortamın olduğunu... Bu samimiyete geliyor olduklarını görüyorum. 
 
5)  ‘İkimize Benzer’ ve ‘Şölen’ çok beğendiğim şarkılar oldu, daha evvel de Gecce’de haberlerini yapmıştım, yeni şarkılar var mı?
 
‘İkimize Benzer’ 2016 yılında sözü ve müziği Zeki Güner’e ait, benimde çok  sevdiğim bir şarkı. Gerçekten gerek duygusu olsun gerek sözleri olsun çok güçlü, fakat çıktığı dönemin ‪15 Temmuz’a ‬ denk gelmesi sebebiyle çok fazla pr çalışması yapamadık. Yinede ilk göz ağrım. Eminim ki günün birinde kıymeti anlaşılacak, net. ‘Şölen’de 3 yıl aradan sonra söz, müzik ve aranjesi Onur Özdemir’e ait olan, çok kuul bir alt yapıya sahip, akılda kalıcı sözleriyle insanları dinledikçe mutlu hissettiren bir şarkı oldu.  Şimdi ise şu karantina döneminde öyle çok şarkı dinliyorum ki yaza bir tane sürprizim de olucak kısmetse.


6) Çoğu zaman bakıyorum da sahne ve günlük kıyafetlerinde değişik dokunuşlar var, modayı mı takip ediyorsun yoksa kendi tasarımın mı bunlar?
 
Genelde basic giyinip üzerine takı, aksesuar, renkli iddalı bir ceket bomber yada orijinal bir ayakkabıyla kombinler yapmayı seviyorum. Çok severek alışveriş yaptığım markalar var ama özellikle sahne için çok fazla kumaş alıp kendi istediğim türde modellerde diktirtiyorum.


7) Yazın  Alaçatı ve kışın çoğunlukla İstanbul’da sahne alıyorsun. İki mevsim arasında sahnede oluşunda  farklılıklar var mı?
 
Yazın tamamen Alaçatı’ya yerleşiyorum. 3 ay her gün sahneye çıktığım oluyor. Ama aynı yerde sahne aldığım için daha az yorucu. Kışın ise İstanbul’da sabit olarak 3 gece sahnem var ve 15 gün arayla Ankara, İzmir, Bursa’da programlarım oluyor. Yolculuklarım olduğu için kışın biraz daha yorucu oluyor ama yaptığın işi severek yapıyorsan bunların hiçbiri önemli olmuyor. Aynı heyecanla daha çok insana ulaşmanın verdiği his, seni sonsuz bir mutluluğa ulaştırıyor.
 
8) Son 5 yılda hayatında ‘dost’ diyebileceğin 5 isim söyleyebilir misin?
 
5 yıldan çok daha eski olan ve sağlam bir şekilde dostluğumu sürdürdüğüm kişiler var. Çok sayıda ismin mevcut olduğu kemik bir çevrem var da diyebiliriz. Onu 5 kişi ile sınırlandırıp diğerlerine ayıp etmiş olmayayım en iyisi.
 
9) Sahnede düet yapmak istediğin veya şarkısını okumak istediğin kimler var?
 
Dünya gözüyle bir Kenan Doğulu ve Gülşen şarkısı okumak isterim tabi. Tarzlarına, bestelerine hayran olduğum, kıymetli gördüğüm ve örnek aldığım kişiler arasındalar.


10) Daima coşkulu bir Mert Davran var sahnede, evde olan Mert ile sahnede olan Mert arasında fark var mı?
 
Aslında onun ayrımını ben tam olarak göremeyebilirim ama insanların söylediği kadarı ile; “Sahneye çıktığında başka bir şey oluyor sana bir anda, arkada olan hiçbir şeyi oraya taşımadığın için etrafa hep pozitif ve ışık saçan bir halin oluyor.” diyorlar. Demek normalde neyse o ışığı saçamıyorum pek.
 
11) Sahnede gerçekleşmesini istediğin hayallerin neler Mert?
 
Binlerce kişiyle beraber kendi şarkılarımı hep bir ağızdan söylüyor olmanın gururunu yaşamak isterim.

 
O zaman  koronalı  günler bitsin, Temmuz itibariyle  Alaçatı gecelerinde buluşup senin o güzel şarkılarını dinleyelim Mert Davran...
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: caner , ural , köşe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz