Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
30 Temmuz 2020 09:30

Hülya Karlık; ''Her kadın güzeldir! ''

Güzellik gelip geçici ama insanın ruh güzelliğinin de olması gerekir. Buna paralel olarak kadın ve erkek bakımının her yaşta daima olması lazım. Bu konuda neler yapmalı veya neler yapmamalı soruları için Güzellik Uzmanı ve Estetisyen Hülya Karlık ile güzellik, bakım ve estetik üzerine konuştuk.


1) Güzellik nedir ?

İçimizin, ruhumuzun ve dış görünüşümüzün bir bütün halinde iyi görünmesidir. Karşı tarafa pozitif yansıyan bir durumdur bence güzellik. Bakımlı bir insanın içten bir gülüşü, parlak bir göz bebeği yoksa güzelliği yarım kalır bence yani güzellik insan bedeninin, ruhunun içten dışa yansımasıdır.

2) Estetisyen olmaya nasıl karar verdin ?

23 yıllık başarılı bir iş hayatım ve kariyerim vardı. Hayattan başka şeyler, kendi istediğim şeyleri alma isteği ile kariyerimi noktaladım. Bu arada başka bir B planım yoktu. Bir arkadaşımın yeni açtığı iş yerinde ziyaret etmemle kader ağlarını çoktan örmeye başlamışım meğer. ( Tabi ben bunu sonradan anladım) Yarı zamanlı olarak yapabileceğim bir iş teklifi alınca, zamanla ben yöneteceksem neden olmasın diyerek uluslararası bir firmanın danışmanlığını yapmaya başladım. Birçok ürün gamı vardı. Cilt bakımı, güzellik ürünleri en çok ilgimi çekenlerdi. Her zaman bir işi layığı ile yapma isteği beni ‘’ Güzellik Uzmanlığı ‘’ enstitüsüne yönlendirdi. Kayıt oldum ve tam zamanlı bir okul dönemine girdim. Ve iki yıl sonra uzman oldum. O gündür bugündür sektör içindeyim, Seviyorum işimi. Danışanlarımın yanımdan mutlu ayrılması aşırı mutlu ediyor beni.


3) ‘ Her kadın güzeldir’ cümlesine inanır mısın ?

Evet, ‘Her kadın güzeldir ‘ cümlesine yürekten inanıyorum. Sadece keşfedemedikleri güzellikleri olabiliyor, o aşamada da bizler devreye giriyoruz. Onlara bu anlamda yardımcı oluyoruz. Bu keşif hem onları, hem bizleri memnun ediyor.

4) Günümüzde kadınların bakımlı olduğunu düşünüyor musun ?

Aslında evet, hatta bazen fazla bakımlı olduklarını düşünüyorum. Bazen çok küçük yaşlardan itibaren yapılan işlemleri, ürünleri, uygulamaları zamansız bulabiliyorum. Herkes kendi vücut yapısına, cilt tipine ihtiyacına doğru zamanla doğru müdaheleler yaptırmalı. Günümüzde her türlü bilgiye çok kolay ulaşabileceğimiz için her duyduğumuzu yapmamalı ve uzman kişilerden konu ile ilgili bilgi alınmalı.


5) Sence kendine özen gösteren bir kişinin bakım rutini nasıl olmalı ?

Benim rastladığım genelde ‘ iyi nemlendiricim olursa ‘ bunu başarabilirim diyenler , fakat en önemli rutinimiz cilt temizliği olmalı ve benimde çok önemsediğim bir konudur bu. Şöyle ki; makyaj yapalım yapmayalım maruz kaldığımız serbest radikallerden her gün düzenli olarak cildimizi temizlemeliyiz. Buna cildimize uygun bir temizleme ürünü ile başlamalıyız ve sıralamada şu şekilde olmalı.

· Yıkama jeli ( Her gün )

· Tonik ( Her gün )

· Peeling ( Haftada 1-2 kez )

· Maske ( Haftada 1- 2 kez )

· Göz çevresi

· Nemlendirici ( Gece ve Gündüz)

· Güneş koruyucular ( Yaz ve kış ) sonrasında daha spesifik ürünler dahil edilmelidir. Ve ayda bir ‘ Medikal Cilt Bakımı ‘ için merkezlere başvurmalı

6 ) Estetik müdaheler hakkında neler düşünüyorsun ?

Adı üstünde gerçekten estetik durabilen her şeyi destekliyorum, karşı değilim aşırı ve abartılı yapılan her türlü müdahele aykırı kalıyor maalesef, işlem yapılan bölgede sizi doğallığınızdan ayırmayan enerjik, canlı, sağlıklı ,bakımlı gösteren işlemleri destekliyorum. Tabi herkesi kendi vücut yapısına göre değerlendirmek gerekiyor. Hassas konular yani Caner’cim.

7) Popüler bir konu olan ‘ Kolajen ‘ ile ilgili neler söylemek istersin ?

Kolajen vücudumuzda buluna protein çeşitlerinden biri. İnsan vücudunda zamanla azalma başlar ve yaşlanma sürecine gireriz.. Tabii ki genetik faktörler, yaşam şekli, beslenme, uyku , çok mimik kullanmak yaşlılık belirtilerini destekleyen faktörlerdendir. Bizim ne yapmamız gerektiğine gelirsek kolajeni vücuda bir şekilde yerine koymalıyız. Bu kelle paça çorbası da olabilir. Ama dışarıdan destek alınınca sıvı, tablet vesaire formlarını önerebiliriz. Belli dönemlerde kürler halinde alınan kolajen içten vücudu desteklediği için yaşlanma sürecini yavaşlatabiliriz. Bunun yanında diğer takviyelerinide unutmamak lazım.


8) Genç olmak mı, genç kalmak mı ?

Her insanın gençlik yılları olur, bu fiziki bir dönem. Fakat genç kalmak kesinlikle bir tercih. Hayata tutunabilmek, yaşama sevincinizi kaybetmemek anı yaşamak, içinizdeki çocukla yaş almak sizi genç bırakır. Enerjinizi yüksek tutmayı başarırsanız genç kalırsınız. Hayattan keyif almayı her durumda başarmamız gerekiyor. Ve genç kalmayı bizler tercih etmeliyiz.

9) Bakımına kendine özen gösterenlere tavsiyelerin var mı ?

Kendilerini, ciltlerini çok iyi tanısınlar. Duydukları her ürünü kullanmasınlar. ‘ Ona iyi gelmiş, bende kullanayım’ fikri genelde iyi sonuçlar getirmiyor. Herkesin biyolojik şifresi, cilt tipi, vücut yapısı ve şartları farklı olduğundan doğru ürün kullanıp ve doğru müdahaleler yaptırılırsa daha mutlu olacaklarını düşünüyorum. Bu konularda uzman kişilerden destek ve fikir almalı, macera aramamalıyız bence. Aksi durumda sonuçları düzeltmek oldukça uzun bir süre alıyor.

10 ) Son olarak güzellik ve bakım üzerine söylemek istediklerin neler ?

Güzellik ve bakım üzerine saatlerce konuşabilirim. Ama söylemek istediğim şey; dış görünüşüm evet önemli, fakat dış görünüşten önce içimiz, kalbimiz güzel olsun, ruhsal da güzel olmaya gayret etmeliyiz. Diğer müdaheleler kolay, güzel insan olmak için kremlerden, serumlardan estetik işlemlerden önce çok güzel bir kalbe sahip olmak gerektiğine inanıyorum. Kalbi ve ruhu güzel olan her insan her zaman güzeldir bence sevgili Caner…….

Her zaman söylediğim cümle ile bitireyim . ‘ Sağlıkla ve Güzellikle kalmayı diliyorum!’
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: caner , ural , köşe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz